Dziecięca bryka, czyli jak kupować wózki

Edyta, mama 3-letniego Maxa, twierdzi, że wybór wózka dla dziecka to wyzwanie na miarę zakupu nowego samochodu. A nawet większe.

Dziecko w wózku


Podziel się na


Z mężem oglądali różne modele przez kilka miesięcy, próbując znaleźć ten idealny. No właśnie, jaki jest ten idealny wózek dla dziecka? Czym należy się kierować przy jego wyborze? Jaki typ wózka kupić niemowlęciu, a jaki siedzącemu i raczkującemu już maluchowi? Co jest zaletą wózka, a które udogodnienia zupełnie nie sprawdzają się w praktyce?

Początki z gondolą

Pierwszym wózkiem, za którym powinni rozglądać się przyszli (bądź świeżo upieczeni, jeśli decydują się na zakup dopiero po narodzinach dziecka) rodzice jest gondola. Ten pokaźnych rozmiarów i głęboki wózek przypomina nieco skrzyżowanie fotelika, leżaczka-bujaczka z łóżeczkiem i jest najlepszym wyborem dla niemowlaka, którego naturalnym układem ciała jest pozycja leżąca. Rodziców nie powinien zmylić daszek gondoli – nie ma on tylko chronić przed mrozem (w zimie), deszczem czy wiatrem, ale także wiosennym czy letnim słońcem – witamina D, która jest tak cenna dla dzieci, przedostanie się wraz z promieniami słonecznymi także przy opuszczonym daszku. Przy zakupie warto pamiętać o odpowiedniej wielkości gondoli – nie może być zbyt mała, ponieważ dzieci szybko rosną i dobrze, gdyby wózek posłużył nieco dłużej. Ważna jest także struktura materacyka – nie może być on ani zbyt cienki (wówczas maluch czułby każde drgnięcie wózka), ani wykonany z materiału nieprzepuszczającego powietrze. Tkanina, z której wykonana jest gondola powinna być łatwa w ściągnięciu i wypraniu (z tego też względu lepiej, by miała ciemniejszy kolor).

Wózek dla dziecka

Na spacer

Najistotniejsze w wyborze wózka jest dopasowanie go do wzrostu i wagi dziecka oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa z jednoczesnym umożliwieniem koordynacji ruchowej. Rosnące i rozwijające się dziecko staje się ciekawsze świata, trudno byłoby więc uniemożliwiać mu oglądanie go podczas spaceru. Dlatego kiedy maluch potrafi już siadać, dobrze jest zaopatrzyć się w spacerówkę. Najważniejsze, by dopasować ją do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Jeśli jest ono jeszcze małe, konieczny będzie fotelik z miękkim obiciem i gąbczasty pałąk z przodu. Starszemu dziecku na pewno przyda się miejsce na napój czy przekąskę i wygodny podnóżek. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo warto zainwestować w mocne, ale nie uciskające szelki, aby dziecko z jednej strony nie mogło się wyrwać z wózka, z drugiej odczuwało w nim komfort. Podobnie jak w przypadku gondoli, materiał, z którego wykonane jest obicie nie powinien być zbyt jasny i trudny do ściągnięcia i wyprania.

Wózek na spacer

Wózek wielofunkcyjny

Jeżeli dziecko rodzi się wiosną i zakup gondoli poddawany jest pod wątpliwość, można rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego, łączącego gondolę ze spacerówką. Póki maluch nie nabył umiejętności siadania pierwsza funkcja będzie jak najbardziej odpowiednia, im zaś będzie starszy, tym bardziej przydatna okaże się spacerówka. Zaletą takiego zakupu jest przede wszystkim oszczędność – zarówno pieniędzy, czasu poświęconego na zakupy oraz miejsca przechowania sprzętu. Takie wózki mogą ponadto służyć jako fotelik samochodowy.

Do zadań specjalnych

Czasem zwykły wózek nie wystarcza. Na przykład, gdy rodzice doczekali się podwójnej (lub większej) radości. Pojazd dla bliźniaków jest większym wyzwaniem, ale obowiązują go podobne standardy bezpieczeństwa i stabilności jak zwykłe wózki. Wózki dla dwojga dzieci najczęściej konstruowane są w dwóch rodzajach: wózek typu tandem (dzieci siedzą jedno za drugim lub naprzeciwko siebie) oraz taki, w którym maluchy siedzą obok siebie. Istnieją też pojazdy o ściśle określonych funkcjach, np. wózek do joggingu, który z powodzeniem używają biegający rodzice. Trzy koła, na których wózek się opiera, są duże i z łatwością radzące sobie z nierównościami terenu. Opływowy kształt natomiast nadaje mu lekkości i swobody w prowadzeniu.

Funkcjonalności

Dobrze jest, gdy dodatki typu parasolka, śpiworek czy kosze są elementem wyposażenia wózka. Są one bardzo przydatne, więc ich brak oznacza dodatkowe koszty. Decyzja o zakupie wózka jest na tyle poważna (i konieczna), że na jego wybór nie tylko powinno się, ale i trzeba poświęcić więcej czasu. Nie wystarczy wybrać takiego sprzętu, który po prostu ładnie wygląda i jeździ – wózek musi być stabilny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Zapewnią to funkcjonalności, które należy dobrać – oprócz względów bezpieczeństwa – odpowiednio do własnych przekonań i predyspozycji:

Pasy dla dziecka. Standardowo wyróżnia się trzy ich rodzaje: pasy jednopunktowe (obejmujące w talii), trzypunktowe (zabezpieczające dziecko w talii i między nogami) oraz pięciopunktowe, które dodatkowo podtrzymują dziecięce barki. Pasy te są niezbędnym elementem spacerówek i fotelików dziecięcych, które umożliwiają dziecku wychylenie bądź wypadnięcie. Dodatkowo, pasy pięciofunkcyjne doskonale sprawdzają się w wózku do joggingu.

Rączki i uchwyty. Rączki wózka powinny być regulowane lub tak skonstruowane, aby takie przedłużenie można było zamontować. Dzięki temu wózek swobodnie prowadzić mogą osoby różnego wzrostu. Przydatnym udogodnieniem jest też rączka przekładana, dzięki której można odwrócić dziecko od lub w stronę kierunku jazdy.

Amortyzator. Aby śpiący maluch nie budził się za każdym drgnięciem wózka, należy zadbać o odpowiedni materac amortyzujący – powinien mieć przynajmniej 1 cm grubości. Zawieszenie nie może być ani twarde, ani zbyt miękkie, by wózkiem nie trzęsło i – w przeciwnym wypadku – nie kołysało na boki.

Koła i hamulce. Wybór kół jest bardzo ważnym aspektem sprawdzania wózka. Trzeba pamiętać, że koła duże, pompowane znakomicie sprawdzają się na miękkiej bądź nierównej nawierzchni, natomiast małe (ale nie nazbyt, aby poradziły sobie z nierównościami terenu) i skrętne (pozwalające manewrować wózkiem) dobrze jeżdżą po ulicy czy chodniku, a przy tym nie są tak ciężkie jak pompowane. Ważne jest też rozstawienie kół – nie może być zbyt duże, bo szeroki wózek może nie zmieścić się w samochodzie, wejściu do autobusu czy drzwiach sklepowych. Hamulce muszą być sprawne i niezbyt oporne, aby nie było trudności w unieruchomieniu wózka – najlepiej by hamulec znajdował się w tylnych kołach i blokował także ich skrętność.

Stelaż. Nie powinien być zbyt ciężki i trudny do złożenia, a najlepszy materiał, z którego jest wykonany to aluminium.
Budka. Najlepiej, by była głęboka, aby chroniła dziecko przed silnym wiatrem, a jednocześnie lekko i łatwo się odchylała, nie wydając przy tym żadnych dźwięków, mogących zbudzić śpiące dziecko.

Tkanina. Producenci proponują wózki z obiciami w każdym kolorze, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, by wybierać raczej te ciemniejsze – nawet jeśli osiada na nich pył czy woda nie prezentują się tak nieokazale jak wózki jasne. Ponieważ część wózka jest także wyjmowana, niech materiał, z której jest wykonany będzie łatwy do wyprania.

Wózek wielofunkcyjny

Obowiązkowe dodatki

Parasolka – przydatna najczęściej nie podczas deszczu, ale w słoneczne dni, gdy słońce jest na tyle silne, że może zaszkodzić dziecku.

Osłona przeciwdeszczowa – wykonana jest z tworzyw sztucznych, przepuszczających powietrze (aby dziecko było dotlenione), ale chroniących przed wszelkim opadem.

Materacyk – powinien być wygodny, zapewniać amortyzację i przepuszczać powietrze; dobrze jest, gdy posiada wyciągany zagłówek, dzięki czemu można nieco unieść malucha. W zimie pomocny okazuje się także śpiworek.

Torby, siatki lub kosze – obowiązkowe, bo przecież na spacer nie wychodzimy z pustymi rękami: zawsze potrzebne są akcesoria kosmetyczne i małe przekąski, a podczas wyjścia na miasto – miejsce na zakupy.

O czym należy pamiętać?

Każdy wózek musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa, który zapewnia, że spełnia wszelkie normy i przejazd w nim nie zagraża życiu małego pasażera.

Gwarancja producenta pozwala na wymianę całego wózka lub jego części w przypadku, gdy coś niepostrzeżenie się zepsuje lub nie zadziała tak jak należy.

Rozmiar i ciężar wózka należy dostosować nie tylko do wagi dziecka, ale przede wszystkim do własnych możliwości. Często wózek trzeba wnieść lub znieść z wysokiego piętra w bloku, włożyć do bagażnika samochodu czy przenieść z miejsca na miejsce.

Lepiej więc, by było to możliwe, bo nie zawsze w pobliżu znajdzie się ktoś, to mógłby pomóc.

Lekkie wózki, zwane parasolkami (mają wygięte rączki) są bardzo wygodne w terenie – nie trzeba ich ani dźwigać, ani gimnastykować się z ich złożeniem. Pomimo komfortu i niskiej ceny nie są tak stabilne jak wózki duże i powinno się używać ich tylko od czasu do czasu.

Nie wolno wieszać na częściach wózka nie przeznaczonych ku temu jakichkolwiek toreb czy innych rzeczy – grozi to naruszeniem stabilności konstrukcji i wywróceniem wózka.

Wózek to spory wyprawkowy wydatek. Średnia cena nowego pojazdu to ponad 1000 zł, ale są też wózki z wieloma funkcjami, których cena waha się w granicach 3500 zł czy używane, które można kupić już za kilkaset złotych.