Ekologiczne podpaski, kubki menstruacyjne i inne nowości związane z menstruacją

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-11-07
Ekologiczne podpaski, kubki menstruacyjne i inne nowości związane z menstruacją
Menstruacja od wieków była tematem tabu. Comiesięczne krwawienie stanowiło najintymniejszą sferę życia kobiety, o której szczegółach nie mieli prawa wiedzieć nie tylko mężczyźni, ale także inne kobiety. Dziś o miesiączce mówi się coraz częściej i głośniej, a producenci materiałów higie-nicznych, wspomagających kobiety w „tych dniach”, prześcigają się w pomysłach, jak udogodnić im ten czas. Oto najnowsze z nich.

Ekopodpaska

Na rynku od lat obecne są wielorazowe pieluchy dla dzieci, nic dziwnego, że tuż za nimi w ofertach producentów środków higienicznych pojawiły się także ekolo-giczne podpaski. Czym różnią się tych zwykłych, jednorazowych?

Przede wszystkim materiałem, z którego są stworzone - jest to ekologiczna bawełna, wolna od pestycydów i innych środków chemicznych, które decydują o wyglądzie i chłonności tradycyjnych podpasek. Dzięki temu ekopodpaska nie ma prawa podrażnić delikatnych sfer intymnych, wysuszyć pozostającej w bezpośrednim z nią kontakcie śluzówki czy odparzyć skóry, bo doskonale przepuszcza powietrze. Większość podpasek wielorazowych ma regulowaną grubość i jest zapinana na zatrzask.

Zakładając, że podczas jednej menstruacji zużywamy ok. 9-13 podpasek, koszt takiego zestawu to od 120 do 180 zł. Wydaje się dużo, ale biorąc pod uwagę fakt, że prane i utrzymywane w czystości ekopodpaski starczają aż na 4 lata, inwestycja zwraca się już po 18 miesiącach użytkowania. W sklepach oferujących ekologiczne podpaski można także znaleźć wykonane z naturalnych materiałów, kolorowe wkładki higieniczne.

Tampon wielokrotnego użytku

Ekologiczne środki higieniczne stoso-wane podczas menstruacji są tak samo skuteczne i wygodne jak tradycyjne materiały.

Ekologiczna bawełna jest także podstawowym materiałem, służącym do produkcji tamponów wielokrotnego użytku. Jak wygląda taki tampon? Ma kształt fragmentu materiału, który należy zwinąć i za pomocą wszytego sznureczka umieścić w pochwie tak jak zwykły tampon.

Dla kobiet, lubiących proste rozwiązania, dostępne są także tampony wykonane z naturalnej gąbki, które po zużyciu płucze się w wodzie i ponownie używa, a także te najbardziej przypominające tradycyjne, ale wykonane z bawełny organicznej oraz bambusa i pozbawione wybielającego chloru i innych konserwantów. Wszystkie rodzaje świetnie sprawdzają się u kobiet cierpiących na alergie skórne bądź ze skłonnością do częstych podrażnień miejsc intymnych. Tampony wielorazowe pod względem skuteczności i wygody niczym nie różnią się od tradycyjnych, a ich zakup (3 szt.) zwraca się już po 7 miesiącach.

Kubeczek menstruacyjny

Najpopularniejszym ekogadżetem miesiączkowym jest jednak kubeczek menstruacyjny (kojarzony najczęściej pod nazwą „mooncup"). Ten silikonowy pojemnik, który umieszcza się podczas krwawienia w pochwie, zbiera wyciekającą krew tak samo efektywnie jak tampon. Różnica polega na jego wymianie - podczas gdy inne środki higieniczne stosowane podczas miesiączki usuwa się z pochwy i wyrzuca do kosza, kubek menstruacyjny wystarczy opróżnić w zlewie, przepłukać i umie-ścić znów na swoim miejscu. Pojemnik nie jest odczuwalny podczas wykonywania codziennych czynności, a usuwanie z niego wydzieliny następuje z częstotliwością analogiczną do wymiany podpasek czy tamponów.

Po menstruacji należy go wyparzyć i odłożyć aż do następnego krwawienia. Gadżet dostępny jest w kilku rozmiarach, a jego koszt to ok. 100 zł (zwraca się już po 4 miesiącach). Przy prawidłowej kon-serwacji może posłużyć nawet 10 lat.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

akali
2014-05-15

Nie wiem czy zdecydowałabym się na któryś z tych z produktów. Z nowości korzystam tylko z beppy - z tamponów, w których można współżyć

akali

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55