Elementarz porodu

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-09-14

L jak lewatywa

Lewatywa to zabieg medyczny polegający na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego w celu usunięcia mas kałowych. Stosowano ją już tysiące lat przed naszą erą. Wykonanie lewatywy personel medyczny może zaproponować w pierwszym okresie porodu. Przyśpiesza ona akcję porodową, chroni noworodka przed ewentualnym kontaktem z kałem. Każda mama może odmówić zabiegu lub wykonać go przed porodem w domu.

Ł - spojenie łonowe

Ból w obrębie spojenia łonowego spowodowany jest najczęściej jego rozejściem, pęknięciem lub rozerwaniem w czasie ciąży lub porodu. Już pod koniec ciąży może pojawić się mały ból w obrębie dolnego odcinka miednicy. Przyszła mama ma wtedy problemy ze sprawnym chodzeniem, odczuwa ból podczas wysiłku. Wtedy może dojść do tzw. cichego rozejścia spojenia. Poważne urazy spojenia łonowego mogą zaś pojawić się w trakcie ciężkiego porodu. Ujawniają się one najczęściej dopiero w połogu i wymagają leczenia.

M jak macica

Obniżenie się dna macicy jest jednym z objawów poprzedzających poród. Związane jest to ze wstawianiem się części przodującej ciała dziecka (najczęściej główki) w miednicę matki. Towarzyszą temu różnie dolegliwości: częstsze oddawanie moczu, odczuwanie nacisku na pęcherz moczowy, zaparcia. U pierworódek występuje to w ostatnich 2-3 tygodniach ciąży, u wieloródek najczęściej dopiero w trakcie rozpoczęcia akcji skurczowej.

N jak nacięcie krocza

W większości polskich szpitali rutynowo przeprowadza się je przy porodzie. Zabieg ten jednak w wielu przypadkach nie jest niezbędny, a czasem wręcz – może być bolesny w skutkach. Stosuje się go, aby szybciej zakończyć poród, ale rodząca ma prawo odmówienia wykonania zabiegu. Istnieje też wiele metod zapobiegających nacięciu krocza. Ćwiczenia mięśni Kegla, pływanie czy ćwiczenia wykonywane w szkołach rodzenia mają na celu ograniczyć ryzyko nacięcia czy pęknięcia krocza w czasie porodu.

O jak oksytocyna

Nazywana hormonem miłości. Powoduje skurcze, a także odpowiada za zachowania opiekuńcze matki wobec noworodka – odpowiedzialna jest za budowanie więzi między nimi. Niekiedy podaje się ją w kroplówce, aby wywołać poród. Może być on jednak wtedy dłuższy i bardziej męczący, szczególnie jeśli szyjka macicy jest jeszcze twarda, zamknięta i nieprzygotowana.

P jak położna

Odgrywa szczególną rolę w czasie porodu. Kontroluje rozwarcie, słucha tętna płodu, podpowiada, jak oddychać i przeć. Wspiera także psychicznie, a po porodzie pomaga w karmieniu piersią czy ubieraniu maluszka. Ważne więc, by mieć do niej pełne zaufanie. Dlatego wiele kobiet decyduje się na wynajęcie położnej i poznaje ją jeszcze przed porodem – wtedy rodzice czują się znacznie pewniej i bezpieczniej.

R jak rodzinny poród

Polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliską osobę – najczęściej jest to ojciec dziecka. Prawo do niego ma każda kobieta, która rodzi w naturalny sposób. Porody rodzinne najczęściej odbywają się w specjalnie przystosowanych do tego salach i nie można za nie pobierać opłat. O zamiarze rodzenia z bliską osobą należy wybrany szpital poinformować jeszcze przed rozwiązaniem, bo wiele placówek wymaga wykonania specjalnych badań albo zakupu odzieży ochronnej.

S jak sala porodowa

Specjalna sala przygotowana do porodu. W wieli szpitalach na rodzące czekają pojedyncze sale, ciągle jednak można się też spotkać z salami, gdzie przygotowanych jest kilka stanowisk. Na sali porodowej znajdziemy aparaturę medyczną, jak również rozmaite akcesoria, które pomagają przyszłej mamie w kolejnych fazach porodu: wanna, piłka, stołek położniczy, worek sako.

T jak termin porodu

Istnieje kilka metod ustalania terminu porodu. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – tzw. reguła Naegelego. Od dnia poczęcia. Od dnia skoku podstawowej temperatury ciała. Ciąża trwa przeciętnie 266 dni, czyli 40 tygodni, 9 miesięcy kalendarzowych, 10 miesięcy księżycowych. Okazuje się jednak, że tylko 4% dzieci rodzi się w przewidzianym dniu. Termin porodu pomagają obliczyć też specjalne kalkulatory.

U jak urlop macierzyński

Przysługuje każdej kobiecie, która rodzi dziecko w momencie, kiedy pozostaje w stosunku pracy. Został on ustanowiony, aby zapewnić ochronę zdrowia kobietom w ciąży, jak również tuż po porodzie. Zapewnia on mamie możliwość opieki nad jej dzieckiem. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem część urlopu może wykorzystać również ojciec dziecka.

W jak wody płodowe

Wody płodowe to płyny zawarte w błonach płodowych. Tworzą one odpowiednie środowisko dla rozwijającego się płodu, amortyzują i zapewnia swobodę ruchów. W skład płynu owodniowego wchodzą drobinki mazi płodowej, złuszczone komórki i produkty przemiany materii, a także substancje odżywcze: glukoza, białka i tłuszcze. Odejście wód płodowych to znak, że poród się rozpoczął. Powinny być przezroczyste lub białe. Jeśli ich kolor jest inny (zielonkawy lub brązowy), należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Z jak znieczulenie zewnątrzoponowe

Uznawane z jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia silnego bólu porodowego. Polega na wprowadzeniu leku znieczulającego w przestrzeń między kręgami kobiety (do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego, gdzie przebiegają nerwy przewodzące doznania bólowe). Wykonuje je anestezjolog, który wprowadza cewnik do przestrzeni zewnątrzoponowej i bezpiecznie pozostawia go tam, dzięki czemu można w sposób ciągły podawać i regulować dawkę leku potrzebną do uzyskania odpowiedniego znieczulenia. Najczęściej znieczulenie takie jest traktowane jako usługa ponadstandardowa za dodatkową opłatą (300–600 zł). Jeśli jednak ginekolog uzna, że jest ono konieczne ze względów zdrowotnych, wówczas wykonywane jest bezpłatnie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-10-21

Super pomysl z tym Elementarzem porodu.Dzieki niemu kobiety w ciazy i te,ktore poczecie maja w planach moga uzyskac wiele ciekawych informacji na temat porodu i zwiazanej z nim terminologii.

domi
renia
2009-10-29

Ja tez uwazam ,ze artykul jest bardzo fajnie napisany. Przyda sie kazdej kobiecie w ciazy.A ustawienie alfabetyczne tylko ulatwi znalezienie interesujacych na pojec.

renia
symbiosis11
2009-12-26

Zgadzam sie z poprzedniczkami. Bardzo interesujacy i przydatny artykul.

symbiosis11
Iwisia
2010-03-25

Świetny ten artykuł.

Iwisia
ela
2010-06-26

Witam wszystkich.
Pomysl godny nasladowania rowniez w innych dziedzinach.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
mlodamama
2013-12-06

Super artykuł ;) oby takich więcej :)

~mlodamama

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55