Fałszywe zwiastuny porodu

Kiedy termin porodu się zbliża, każdy nietypowy objaw ze strony organizmu wydaje się być sygnałem, że pora jechać do szpitala.

kobieta w ciąży w ogrodzie


Podziel się na


Pojawiające się w końcowych tygodniach ciąży objawy mogą byś sygnałem zbliżającego się porodu, jednak wcale nie muszą oznaczać, że „to już”.

Skurcze

Nieregularne skurcze, których pojawienie się trudno przewidzieć, a częstotliwość sprecyzować to fałszywy objaw zbliżającego się porodu. Tym bardziej, jeśli różnią się one natężeniem, długością i bolesnością. Co je odróżnia od tych porodowych? Mimo, że i tamte początkowo mogą być nieregularne, z czasem ich częstotliwość się zwiększa, natężenie wzrasta, a długość wyrównuje. Co więcej, te porodowe „nie reagują” na żadne cudowne metody – zmiana pozycji, spacer czy ciepła kąpiel zupełnie nie działają. Jeśli więc skurcze udaje się „wyciszyć”, z wizytą w szpitalu można jeszcze poczekać.

Ból w dole brzucha

Ból o niewielkim natężeniu, skupiony w dole brzucha, który promieniuje od dna macicy ku dołowi to jeszcze nie ostateczny sygnał porodu. Ucisk w dole brzucha oznacza, że maluszek ustawia się w miednicy, czyli powoli szykuje do wyjścia, ale spokojnie – jeszcze nie wychodzi! Ten „prawdziwy” ból porodowy, będzie zlokalizowany w dole pleców i dopiero z czasem rozejdzie się na brzuch, obejmując także jego górną część (opisywany jest przez ciężarne jako „zaciskająca się obręcz”).

Obniżający się brzuch

Jeśli ucisk na żołądek się zmniejsza, coraz mocniej dając się we znaki pęcherzowi, to jeszcze nie znak, że trzeba się wybierać na porodówkę. Wyraźna zmiana pozycji ciążowego brzuszka może nastąpić nawet na miesiąc przed porodem! Dzięki temu mamusi znacznie łatwiej oddychać, duszności ustępują, ale w łazience – bywa zdecydowanie częściej…

kobieta w ciąży i mężczyzna

Czop śluzowy

Odejście czopu śluzowego (zwiększona ilość gęstej śluzowej wydzieliny, stanowiącej uszczelnienie kanału szyjki podczas ciąży, zapobiegającej wniknięciu drobnoustrojów chorobotwórczych do macicy), nie musi jeszcze oznaczać porodu – czasami organizm pozbywa się go kilka dni wcześniej. Jeśli śluz podbarwiony jest krwią, wówczas może to oznaczać, że poród rozpocznie się następnego dnia. Bądź czujna, ale nie panikuj!

Odejście wód płodowych bez skurczy

Odejście wód płodowych (nagłe, niekontrolowane wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu) spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego to chyba najbardziej znany objaw rozpoczęcia się akcji porodowej. Warto jednak mieć na uwadze, że jest on zwiastunem porodu tylko przy jednoczesnych skurczach. Jeśli odejściu wód nie towarzyszą skurcze, wówczas do porodu pozostało jeszcze trochę czasu. Wprawdzie zazwyczaj pęcherz płodowy pęka dopiero w zaawansowanej fazie akcji porodowej, ale może się to zdarzyć wcześniej – kilka, a nawet kilkanaście godzin przed. Mimo tego jednak, ciężarna powinna znaleźć się w warunkach szpitalnych, w razie ewentualnego zagrożenia infekcją.

Trudno się dziwić, że w okresie, kiedy wszystkie myśli przyszłej mamy skupione są na rozpoznaniu objawów porodu, objawy te można pomylić. Jeśli jednak w tym szczególnym, końcowym okresie zdarzy się cokolwiek, co wyda ci się niepokojące, dla własnego spokoju zadzwoń do lekarza prowadzącego.