FAS – płodowy zespół alkoholowy

autor: Marcin Bielowicz , 2009-09-28
FAS – płodowy zespół alkoholowy
Płodowy zespół alkoholowy FAS powstaje na skutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. W rezultacie pojawiają się u płodu zaburzenia – wady wrodzone, somatyczne oraz neurologiczne. Pamiętaj – nawet odrobina alkoholu wypita w czasie ciąży może być bardzo niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka, którego organizm nie wykształcił jeszcze sytemu obronnego, a nierozwinięta wątroba nie potrafi rozkładać alkoholu.

Jest Was dwoje!

Picie alkoholu w czasie ciąży zaburza rozwój płodu bardziej niż jakikolwiek narkotyk. Dlatego też nie jest ważne, w którym okresie ciąży ma miejsce spożycie alkoholu oraz jak wielka jest jego ilość – jest ono zawsze ekstremalnie groźne. Alkohol dociera do płodu poprzez łożysko, wraz z krwią matki. Szczególnie narażony na niebezpieczeństwo jest mózg dziecka – część znajdujących się w nim neuronów obumiera, część migruje i tworzy nieprawidłowe połączenia. Realnym staje się niedokrwienie i niedotlenienie mózgu. Pamiętaj – dziecko pije dokładnie tyle, ile Ty!

FAS to jeszcze nie wszystko. Należy pamiętać o wielu innych negatywnych skutkach, jakie pociąga za sobą picie alkoholu podczas ciąży - nawet w niewielkich ilościach. Należą do nich między innymi: zwiększone ryzyko poronienia, przedterminowego porodu oraz zespół ADHD.

Winne mity?

Warto pamiętać, że co roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) niż z zespołem Downa.

Każde 50 mg alkoholu oznacza nieodwracalną śmierć 20 milionów komórek nerwowych. Warto pamiętać, że co roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) niż z zespołem Downa. Rośnie potrzeba zwiększenia świadomości społecznej, ponieważ wciąż pokutuje mit, jakoby mała lampka wina od czasu do czasu nie miała wpływu na zdrowie dziecka. Między innymi dlatego dzień 9 września ustanowiono światowym dniem FAS. Alkoholowy zespół płodowy uważany jest za trzecią przewodnią przyczynę opóźnienia umysłowego i za pierwszą, której można uniknąć.

Gorzkie żniwa

Do charakterystycznych zaburzeń będących rezultatem FAS można zaliczyć liczne upośledzenia fizyczne, behawioralne i psychiczne. Między innymi są to: zaburzenia przybierania na wadze i wzrostu, niska urodzeniowa masa ciała, która wraz z czasem przybiera na sile, a także płaska środkowa część twarzy, małogłowie, szeroko rozstawione oczy, opadające powieki, wąska górna warga i inne.

Do charakterystycznych zaburzeń będących rezultatem FAS można zaliczyć liczne upośledzenia fizyczne, behawioralne i psychiczne.

Występują też liczne zaburzenia nerwowe: drżenia, nadruchliwość, nadwrażliwość na bodźce, upośledzenie funkcji poznawczych (m.in. zaburzenia uwagi, pamięci, trudności w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych, w ocenie sytuacji, brak orientacji w terenie, kłopoty w rozwiązywaniu problemów, nieumiejętność uczenia się na własnych błędach), trudności w kontrolowaniu impulsów. Pojawiają się też liczne wady wrodzone - przede wszystkim serca, uszu, nerek, oczu, stawów, ale także kostno-mięśniowe.

Krótka przyjemność – życiowe konsekwencje

Dzieci z FAS najczęściej mają problemy z nauką. Ich przyczynę stanowi słaba pamięć, kłopoty z myśleniem (zwłaszcza abstrakcyjnym i przyczynowo - skutkowym), a także niezdolność przetwarzania informacji. Zazwyczaj dziecko pomimo, że posiada określony zasób informacji, nie potrafi ich wykorzystać w konkretnej sytuacji. Poza tym dzieci z FAS nie są w stanie odczytać znaczeń kryjących się za gestami i słowami, co czyni je nieprzystosowanymi do otoczenia, podatnymi na oszustwa, a także przemoc psychiczną i seksualną. W przyszłości z ofiar mogą więc stać się agresorami. Ale także na zewnątrz FAS odbija się niekorzystnie: dzieci są najczęściej niskie, wątłe, szybko się męczą, a przy tym są narażone na cały szereg wad wrodzonych, takich jak kłopoty ze wzrokiem i kośćmi. Uskarżają się na osłabioną równowagę, koordynację ruchów i brak ich precyzji. To z kolei wyklucza lub ogranicza je w czynnościach wymagających zarówno kondycji (sport), jak i precyzji (prace ręczne). Oczywiście ułomności te rzutują na przyszłość - nie przechodzą z wiekiem.

Dorośli z FAS

Osobom dorosłym cierpiącym z powodu FAS trudniej jest odnaleźć się w rzeczywistości. Wiele czynności dnia codziennego, które są absolutną normą dla przeciętnego człowieka, sprawia im kolosalną trudność. Nie uczą się na swoich błędach, ciężko im zapanować nad emocjami, skupić się na osiągnięciu wyznaczonego celu, wytrwać w dążeniach, planach. Mają trudności z osiągnięciem pełnej niezależności, utrzymaniem stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku. Częściej też stają się ofiarami manipulacji (np. przez sekty).

Spirala zagubienia

Dziecko, a potem osoba dorosła z FAS wykazuje nieodpowiednie zachowania społeczne wskutek problemów behawioralnych.

Dziecko, a potem osoba dorosła z FAS, wykazuje nieodpowiednie zachowania społeczne wskutek problemów behawioralnych. Wśród nich można wymienić między innymi lęk, wycofanie, czasem impulsywność i drażliwość, zamknięcie się w sobie, wejście w rolę ofiary lub prześladowcy i wynikająca z poczucia obcości skłonność do popadania w choroby psychiczne oraz samookaleczanie. Do tego dochodzi skłonność do uzależnień, zależność od innych połączona z chęcią ich zadowolenia (z czym wiążą się kłopoty ze sferą seksualną, podatność na wykorzystanie i manipulację) a także tendencje samobójcze, jako rezultat poczucia wykluczenia.

Grzech zaniechania

Wpływ alkoholu jest więc nieodwracalny, jednak wczesna interwencja może pomóc dzieciom dotkniętym FAS w wykorzystaniu ich potencjału rozwojowego i zdobyciu bardziej satysfakcjonujących perspektyw na życie. Pamiętaj – jeśli wypiłaś – nie jesteś zwolniona z odpowiedzialności na zasadzie „nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem” - nigdy nie jest za późno na odstawienie kieliszka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Nela28
2009-09-28

Tylko nieodpowiedzialne i pozbawione uczuc kobiety krzywdza swoje nienarodzone dzieci pijac w ciazy alkohol. Bo co moze miec w glowie kobieta ktora swiadomie skazuje swoje dziecko na chorobe i uposledzenia?

Nela28
suszi
2009-09-30

Ja tylko chciałam jeszcze dodać, że wypijane podczas ciąży oraz karmienia piersią wino, ma istotny wpływ na płód, a potem karmione dziecko, gdyż zawiera ono znaczne ilości trującego kadmu. Wiem to z badań, które sama przeprowadzałam swego czasu na mleku ludzkim oraz z zagranicznej fachowej literatury na ten temat. Już po wypiciu jednego kieliszka wina przez kobietę karmiącą, w próbkach mleka zaznaczał się podwyższony poziom kadmu. A jak wiadomo kadm odkłada się przez długie lata- jego okres półtrwania w organizmie- czyli okres, w którym połowa kadmu zostanie usunięta z organizmu- wynosi około 25lat.

suszi
renia
2009-09-30

Moim zdaniem zbyt malo mowi sie o plodowym zespole alkoholowym. Kobiecie w ciazy wydaje sie ,ze jeden kieliszek to nic takiego. A przeciez to nie prawda.Nawet znikoma ilosc szkodzi rozwijajacemu sie malenstwu.
Moim zdaniem kazdy prowadzacy ginekolog powinien dosadnie uswiadamiac kobietom w ciazy jakie skutki uboczne u dziecka moze spowodowac picie alkoholu.Gdy sama bedac w ciazy chodzilam na rutynowe badania to ani raz lekarka nie wspomniala o FAS.I wedlug mnie picie alkoholu przez kobiety w ciazy nie koniecznie swiadczy o nieodpowiedzialnosci /nie mowie tu o patologicznym upijaniu sie /ale o zbyt malej wiedzy na ten temat.

renia
symbiosis11
2009-09-30

Nie powinno się nawet malutko alkoholu podczas ciazy pic.A ile jest kobiet co sobie okazyjnie popija? Dramat.

symbiosis11
zabka300
2009-10-05

Zgadzam sie z Renia. Jest tak ze kobietom sie wydaje ze "a tylko jeden kieliszek sie napije i nic sie nie stanie" - a to wlasnie na odwrot! Lekarze powinni tluc do glow ze alkohol to skazanie!

zabka300
ILONA
2009-10-09

Mój lekarz prowadzący tez nie wspominal o FAS... Na szczescie ja mialam na tyle wiedzy, zeby absolutnie pod zadnym pozorem nie siegac nawet po malenki kieliszek alkoholu. Zdaje sobie sprawe jak to moze byc szkodliwe dla malenstwa.Zreszta i tak nawet zanim zaszlam w ciaze praktycznie nie pilam alkoholu- nawet niewielka ilosc konczyla sie u mnie nastepnego dnia niewyobrazalnym bolem glowy i oslabieniem, baa nawet zeby mnie bola po alkoholu- dlatego na czas ciazy a nawet po ciazy calkowiecie zrezygnowalam z picia alkoholu. Zgodze sie z renia, ze lekarze nie poruszaja tego tematu a przeciez powinni uswiadamiac jakie to niesie ze soba skutki.

ILONA
domi
2009-10-11

A czy wypicie piwa w ciazy tez jest szkodliwe? Nie mowie tu o pierwszych trzech miesiacach.Slyszalam,ze przy problemach z nerkami dobrze od czasu do czasu napic sie troche piwa bo pomaga oczyszczac nerki.Zastanawia mnie czy to prawda?

domi
Yanek
2009-10-12

Do: domi
Oczywiście, że piwo ma negatywny wpływ na płód - ZAWIERA ALKOHOL!!!
Chyba że bezalkoholowe. A co do oczyszczania nerek - to też prawda, ale nie zmienia to faktu, że tak samo jak wino, które ma pozytywny wpływ na serce i układ krwionośny, nie może być spożywane podczas ciąży. Sorry Winetu.

Yanek
Iwisia
2009-11-30

Ostatnio byłam ze znajomymi w pubie ze znajomymi. I tam widzę młodą przyszła mamę z piwem w ręce! Normalnie doznałam szoku...

Iwisia
kasiusB
2010-01-16

Witam!
Też jestem zdania, że lekarze powinni bardziej zdecydowanie zabraniać picia alkoholu w ciąży. A do tej pory wśród nich pokutuje zdanie, że kieliszek czerwonego wina nie zaszkodzi... Najgorsze jest też to, że pijące mamy i ich otoczenie nie widzi problemu, bo przecież dzieci z FAS wyglądają zdrowo! Mają rączki, nóżki, i śliczne oczka, a to że coś jest nie tak wyjdzie dopiero w szkole!!! Ja jestem w drugiej ciąży i nie biorę alkoholu do ust. Chociaż tym razem mam ogromną ochotę na piwo! Ale kiedy myślę o tym, że ta chwila przyjemności może moje dziecko kosztować życie z problemami, to od razu mi się odechciewa.
Kiedy słyszę kobietę jak mówi, że jednen kieliszek wina nie zaszkodzi, to od razu pytam czy noworodkowi też by nie zaszkodził... Warto zobaczyć ich miny!

~kasiusB
ela
2010-06-14

Witam wszystkich.
Mnie to sie w glowie nie miesci jak mozna swiadomie narazic wlasne dziecko dla chwili wlasnej przyjemnosci? Rozumiem niewyksztalcone alkoholiczki ale kobiety wydawaloby sie na poziomie a z lamka wina w reku.Widac zakaz sprzedazy alkoholu powinien dotyczyc maloletnich i kobiety w ciazy .
Pozdrawiam .Ela.

~ela
markizy
2016-07-29

Bardzo interesujący post, zwłaszcza, że niestety dotyczy istniejącego problemu społecznego. Warto zapoznaćsię też z literaturą dotyczącą DDA.

piekne markizy

markizy

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55