Foteliki samochodowe - kiedy trzeba zmieniać na większe?

autor: Agata Cygan , 2020-05-27
Foteliki samochodowe - kiedy trzeba zmieniać na większe?
Poczekać, aż dziecko samo zacznie zgłaszać, że mu ciasno w czasie jazdy czy wyprzedzić niepotrzebne nerwy? Sprawdzamy, kiedy wymienić fotelik samochodowy na nowy egzemplarz!

To nie jest powód do zmiany fotelika!

Zacznijmy może od czynników, które często skłaniają rodziców do zmiany fotelika samochodowego na nowy, a wcale nie są ku temu powodem. Po pierwsze: osiągnięcie przez dziecko określonego wieku. Żaden chyba producent na świecie nie dedykuje swoich fotelików konkretnej grupie wiekowej, np. od 0 do 6 miesięcy czy od roku do 2 lat. Dlaczego? Ponieważ każde dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie. Jedno w wieku 6 miesięcy będzie ważyło nieco ponad 6 kg, inne w tym samym czasie osiągnie prawie 9. I jest to zupełnie normalne.

Po drugie: wystawanie nóżek dziecka poza fotelik i dotykanie nimi oparcia kanapy. Wbrew przekonaniu wielu rodziców nie jest to absolutnie sygnałem do zmiany fotelika na większy. Jeżeli pozostałe kryteria są spełnione (a o nich poniżej), dziecko nadal można przewozić w danym foteliku. Po trzecie: osiąganie przez dziecko kolejnych kroków rozwojowych, np. samodzielne siadanie czy trzymanie główki - w kontekście wymiany fotelika na większy to naprawdę nie ma nic do rzeczy!

Kiedy wymienić fotelik?

Istnieje kilka zasadniczych powodów, dla których nie tyle warto, co wręcz trzeba rozejrzeć się za nowym fotelikiem samochodowym. A są to następujące sytuacje:

  • waga dziecka przekracza dopuszczalny limit dla danego fotelika. Generalnie można wyróżnić trzy przedziały wagowe. Pierwszy: 0 - 13 kg, 0 - 10 kg lub 0 - 18 kg; drugi: 9 - 18 kg lub 9 - 25 kg; trzeci: 15 - 36 kg. W tym wypadku warto trzymać się "widełków" dość mocno. Jeśli fotelik przeznaczony jest dla dzieci o wadze 0 -13 kg, osiągnięcie przez dziecko wagi granicznej - 13 kg to już poważny sygnał do zmiany fotelika - nie czekamy, aż waga znacznie przekroczy dopuszczalny limit! Jeśli nasze dziecko charakteryzuje się drobną budową i obawiamy się, że fotelik z drugiego przedziału wagowego będzie dla niego za duży, warto przemyśleć zakup modelu z kategorii 0-18 kg;
  • wystawanie głowy dziecka ponad górną krawędź oparcia fotelika (dokładnie czubek główki dziecka wystaje ponad zagłówek) - dotyczy to fotelików z przedziału pierwszego. W takim przypadku dziecko nie jest już dobrze zabezpieczone w czasie jazdy;
  • linia oczu jest ponad oparciem fotelika - dotyczy to fotelików z dwóch kolejnych przedziałów wagowych;
  • pasy bezpieczeństwa fotelika nie pozwalają na ich poprawne zapięcie - to sygnał, że są już zbyt krótkie, by objąć ciało dziecka.
Pamiętajmy, że zbyt szybka zmiana fotelika na większy nie tyle nie ma sensu, co jest zwyczajnie niebezpieczna. Przesadzając malucha zbyt wcześnie, narażamy go m.in. na urazy wewnętrzne jamy brzusznej w razie ewentualnego wypadku. Tylko w dobrze dobranym foteliku samochodowym zapewniamy naszemu dziecku optymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55