Fotografia w ciąży

autor: Paulina Wójtowicz , 2014-04-07
Fotografia w ciąży
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Wspominana z uśmiechem na ustach jeszcze przez wiele lat po porodzie, aż prosi się o utrwalenie w postaci pamiątek. Jedną z najpopularniej-szych jest sesja zdjęciowa. Jak się do niej przygotować, by brzuszkowe fotografie były nie tylko chowanym w albumie drobiazgiem, ale prawdziwą ozdobą domu?

Sesja z brzuszkiem

Demi Moore, Britney Spears, Claudię Schiffer, Mariah Carey, Shakirę, Annę Muchę i Nataszę Urbań-ską łączy nie tylko talent i uroda. Wszystkie te gwiazdy stały się bohaterkami wyjątkowych sesji zdjęciowych z brzuszkiem. Pokazując swoją zaawansowaną ciążę w pięknych kadrach fotografów największych magazynów dla kobiet, wyznaczyły modę na fotografię ciążową. Kobiety na całym świecie fotografują swoją ciążę od jej pierwszych tygodni i nierzadko już wtedy rezerwują miejsce u fotografa zajmującego się ilustrowaniem tego wyjątkowego stanu. Wielokrotnie w sesję angażuje się też przyszły tata, zdjęcia z niej są więc nie tylko pamiątką oczekiwania na dziecko, ale także kultywowania miłości.

Przygotowania

Sesja z brzuszkiem ma być przede wszyst-kim dobrą zabawą. Dobre samopoczucie przyszłej mamy będzie widoczne na każdej fotografii, która pozostanie piękną pa-miątką tego szczególnego czasu.
  • Czas

Idealnym momentem na wykonanie serii fotografii ciążowych jest środek trzeciego tryme-stru, 7-8 miesiąc ciąży. Brzuszek jest już wtedy idealnie zaokrąglony, a przyszła mama cieszy się zwykle dobrym samopoczuciem. Jeśli planujemy sesję w zamkniętym pomieszczeniu (studio, mieszkanie), aura nie gra roli. Sesja w plenerze wymaga natomiast dobrej pogody z prostej przyczyny - wietrzna pogoda z opadami sprawia dyskomfort, a to ostatnia rzecz, którą fotografowana kobieta powinna podczas sesji odczuwać (ponadto światło przy takiej aurze jest zdecydowanie gorsze niż w przypadku słonecznej pogody). Warto także pamiętać, by unikać wszel-kich skrajności - sesja zaplanowana w upalne lato powinna odbyć się raczej w godzinach porannych, gdy wysoka temperatura jeszcze tak bardzo nie doskwiera.

  • Ubranie

Wybierając się na zdjęcia, warto zabrać ze sobą kilka kompletów ubrań, w których chcemy wystąpić przed obiektywem. Najlepsze będą takie, które uwypuklają ciążowe krągłości, szczególnie brzuszek. Opięte sukienki, tuniki, koszule, t-shirty, legginsy, bielizna - wszystkie chwyty dozwolone. Przydadzą się też wszelkie akcesoria i dodatki - od biżuterii po torebki i kapelusze.

  • Makijaż i fryzura

Jeżeli w studiu fotografa nie pracuje wizażysta, o makijaż i fryzurę trzeba zadbać samemu. Pierwszy powinien być naturalny, nieprzesadzony, codzienny. Nie warto też pracować intensywnie nad fryzurą - lepiej zabrać ze sobą ozdoby do włosów, gumki i spinki do ich upięcia, by móc zmieniać uczesanie przy okazji przebierania się i pozowania w nowych stylizacjach.

  • Gadżety

Fotografowie oferujący fotografię brzuszkową dysponują zazwyczaj gadżetami tematycznymi, które uatrakcyjnią zdjęcia (dziecięce buciki, pluszaki itp.), ale warto zabrać coś ze sobą. Mogą to być przygotowane dla dziecka wyprawkowe hity albo rzeczy, do których przyszła mama ma szczególny sentyment. Fotograf na pewno popisze się kreatywnością i wykorzysta to, by ubarwić sesję.

  • Towarzystwo

Na sesję można przyjść zarówno z partnerem, dziećmi, jak i bliską, zaufaną osobą - mamą, siostrą, przyjaciółką. Osoba ta przyda się nie tylko do pomocy przy przebieraniu się, ale będzie też umilała czas sesji i czuwała nad dobrym samopoczuciem ciężarnej.

Jak pozować?

O tym wszystkim ciężarna modelka dowie się od fotografa, aby jednak usprawnić jego pracę, warto pamiętać o kilku zasadach. Podczas sesji zdjęciowej w ciąży należy przede wszystkim eksponować brzuszek - w końcu to on jest tu w centrum zainteresowania. W tym celu najlepiej ustawiać się z profilu bądź na wprost obiektywu.

Raczej nie zaleca się łączyć nóg i nie opuszczać ramion. Ręce powinny znajdować się tuż pod brzu-chem, na brzuchu (ale tak, by go nie przysłaniać) lub zarówno pod nim (jedna ręka), jak i nad (druga ręka) - dzięki temu wyraźnie widoczne będą linie odcinające brzuch od piersi i podbrzusza). Plecy należy bezwzględnie prostować, lekko wypychając brzuszek.

Pozowanie ma być przede wszystkim dobrą zabawą, dlatego kreatywność musi łączyć się ze swobo-dą, a przyszła mama ma czuć się bezpiecznie i komfortowo. Udana sesja brzuszkowa to piękna pa-miątka na całe życie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55