Gdzie na wakacje z brzuszkiem - trendy 2015

autor: Agata Cygan , 2015-05-28
Gdzie na wakacje z brzuszkiem - trendy 2015
Jedna z wyszukiwarek podróżniczych przygotowała końcem ubiegłego roku listę 5 kierunków, które – według przewidywań, mają szansę stać się prawdziwymi wakacyjnymi hitami 2015 roku. Sprawdź, czy również ty, jako przyszła mama, możesz tam spędzić tegoroczne wakacje!

Miejsce 1. Brazylia

Brazylia to niekwestionowana faworytka wakacyjnych zestawień już od wielu lat. Teoretycznie nie jest zabroniona także w czasie ciąży, ale warto zwrócić uwagę, że tym, co nas do niej przyciąga najbardziej, jest słońce i najsłynniejsze plaże na świecie - Copacabana i Ipanema. Czy nie będzie nam przykro, że będziemy musiały je oglądać z hotelowego pokoju? W czasie ciąży konieczna jest bowiem rezygnacja z opalania oraz unikanie dużych zmian klimatycznych.

Miejsce 2. Nikaragua

Nikaragua to numer dwa na wakacyjnej liście 2015. Tutaj ciężarna znajdzie znacznie więcej atrakcji - rajskie laguny Morza Karaibskiego, fantastyczne rafy koralowe, cuda architektoniczne kolonialnych miast. Nurkowanie w okolicach Wysp Kukurydzianych wprawdzie nie będzie nam dane - z uwagi na ryzyko wystąpienia tzw. choroby dekompresyjnej w okresie ciąży zaleca się rezygnację z tego sportu, ale już wycieczka w rejon masywów wulkanicznych? Czemu nie? Pamiętajmy jednak, że przed podróżą do Ameryki Środkowej konieczne jest wykonanie określonych szczepień, a to nie w przypadku każdej ciężarnej jest zalecane.

Miejsce 3. Seul, Korea Południowa

Tajemnicy Seulu, który znalazł się na trzeciej pozycji najtrafniejszych wakacyjnych celów, nie staramy się rozwikływać. Jedno jest pewne - jeden z najbardziej zatłoczonych ośrodków na świecie (gęstość zaludnienia wynosi tutaj około 15 tys./km kw) nie jest szczególnie dobrym wyborem dla kobiety ciężarnej. Pamiętajmy też, że - podobnie jak w powyższym przypadku - przed podróżą do krajów azjatyckich konieczne są szczepienia.

Miejsce 4. Tajpej, Tajwan

W tym największym ośrodku gospodarczym i finansowym Tajwanu tłok z pewnością będzie mniejszy (no chyba, że wszyscy wezmą sobie do serca wakacyjne propozycje...), a krajobrazy dostarczą niesamowitych wrażeń, ale z rarytasami tajpejskiej kuchni lepiej obchodzić się ostrożnie - w błogosławionym stanie jesteśmy bardziej narażone na ewentualne żołądkowe sensacje. Także i tutaj powtarza się też sytuacja ze szczepieniami.

Miejsce 5. Mykonos, Grecja

Ta grecka wyspa, położona między Tinos, Naksos oraz Paros na Morzu Egejskim nazywana jest często - z uwagi na swój imprezowy charakter - małą Ibizą. I właśnie ze względu na to, polecalibyśmy raczej inne, mnie oblegane przez młodzież i celebrytów zakątki Grecji. Bo to właśnie to państwo wydaje nam się najodpowiedniejszą propozycją wakacyjną dla przyszłych mam. Pamiętajmy, że w rejonach Afryki, Ameryki Południowej czy Azji, będziemy mieć na pewno ograniczony dostęp do opieki medycznej, a także sam lot samolotem - choć niezabroniony w czasie ciąży - warto w tym czasie ograniczyć do minimum.

Wakacje w ciąży – gdzie lepiej nie jechać?

To, że w czasie ciąży podróżowanie nie jest zabronione, nie oznacza, że możemy jechać wszędzie tam, gdzie wybrałybyśmy się w normalnej sytuacji. Jak widać, nawet w przypadku, gdy ciąża przebiega bez zarzutów, nie wszystkie kierunki są równie wskazane. Na liście szczególnie nie polecanych znajdują się na pewno Afryka tropikalna, rejony charakteryzujące się dużym natężeniem chorób zakaźnych, tereny umiejscowione powyżej 3 tys. m n.p.m. oraz kraje, charakteryzujące się niskim poziomem sanitarnym, do których podróż grozi biegunką podróżnych.

Nie warto też jechać do miejsc, słynących z określonych atrakcji, których raczej nie dane nam będzie spróbować - np. ekstremalnych sportów czy pysznej kuchni. Polska, Europa, bliska Azja, USA, Kanada czy Australia z zasady nie stanowią zagrożenia, choć oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie oraz brać pod uwagę nie tylko samo miejsce, ale i czas dotarcia do niego (np. Australię warto dobrze przemyśleć z uwagi na długość lotu).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Lexi
2015-05-28

Ja jednak wolałabym wybrać się bliżej, bo wiadomo, bezpieczniej w razie kłopotów. W tym roku pewnie Polska albo jakieś Czechy lub Słowacja z bookapart. Raczej nie Brazylia czy Nikaragua :)

~Lexi
Nela
2015-05-30

My lecimy do Hiszpanii, do Lloret de Mar, to 5 miesiąc, także spokojnie, chod trochę obawiam się podróży, ale mamy już rezerwacje w alfa starze na początek lipca.

~Nela
geminka
2015-06-03

@Lexi my też w tym roku zrobiliśmy rezerwacje przez BookApart, jedziemy do Władysławowa :)

~geminka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
HPV
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55