Hemoroidy w ciąży – bolesny problem

autor: Karolina Jędras , 2011-03-10
Hemoroidy w ciąży – bolesny problem
Ciążowych przypadłości jest wiele: zgaga, puchnięcie nóg, mdłości, żylaki, a to nie koniec tej listy. Dołączyć do niej niestety trzeba także przypadłość nie tylko bolesną, ale też i wstydliwą. Hemoroidy, bo o nich mowa, bardzo często pojawiają się w ciąży lub podczas niej odnawiają, jeśli kobieta cierpiała na nie już wcześniej.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu - choroba naczyń krwionośnych, polegająca na zaburzeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych odbytu. Naczynia się poszerzają i zakłócają pracę układu wydalniczego. Towarzyszy temu ból i krwawienie.

Przyczyny

Zamiast siedzieć czy leżeć, spaceruj – to pomoże ci pokonać hemoroidy i dobrze wpłynie na cały twój organizm.

U źródeł tej choroby leży za duże ciśnienie w naczyniach krwionośnych w ostatnim odcinku jelita grubego. Złe działanie przepływu żylnego jest spowodowane czynnikami genetycznymi, nieprawidłowym stylem życia i dietą. Na hemoroidy narażeni są szczególnie ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, gdyż podczas siedzenia jelita są źle ułożone, a naczynia krwionośne zbyt uciskane. Na tę chorobą szczególnie narażone są kobiety spodziewające się dziecka. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze w ciąży krew kobiet płynie szybciej, ścianki naczyń są słabsze (wpływają na to hormony), a macica uciska naczynia, spowalniając płynącą krew. Dodatkowo przyszłe mamy narażone są szczególnie na zaparcia, które także przyczyniają się do powstania hemoroidów. Zaparcia powodowane są zbyt wysokim poziomem hormonów w kobiecym ciele, które pogarszają pracę jelit. Hemoroidy powstają także w wyniku ucisku macicy i płodu.

Zapobieganie

By uniknąć powstania choroby w czasie ciąży (a także poza nią), należy pamiętać o przyczynach jej powstawania. Przede wszystkim trzeba zrezygnować ze zbyt długiego siedzenia na rzecz aktywności fizycznej, np. spacerów. Profilaktyką hemoroidów będzie też standardowe ciążowe odstawienie używek. Przy zapobieganiu hemoroidów konieczna jest odpowiednia dieta bogata w wodę mineralną, owoce i produkty zawierające błonnik. Taka dieta powinna zawierać śliwki, jogurty, pełnoziarniste produkty czy warzywa.

Leczenie

Przed użyciem sprawdź, czy maści i inne leki można stosować w ciąży.

Co jednak zrobić, gdy hemoroidy się już pojawią? Konieczne jest szybkie działanie, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który powie nam, które maści czy czopki będą odpowiednie dla kobiet w ciąży. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, zadbaj o regularne wypróżnianie, nie pozwól by powstały zaparcia, bo wywołają one powstanie kolejnych guzków. Zadbaj o odpowiednią higienę - po każdej wizycie w toalecie podmyj się chłodną wodą z delikatnym mydłem. Możesz także podmywać się naparem z kory dębowej mającej działanie przeciwzapalne lub stosować okłady z ciepłej torebki herbaty (jej składniki, zwłaszcza tanina zahamuje krwawienie). Na obrzęki pomogą chłodne okłady, np. z lodu. Objawy hemoroidów pomoże złagodzić podnoszenie nóg do góry podczas siedzenia oraz spanie na boku.
Jeśli objawy są zbyt zaawansowane, koniecznie zastosuj maści i czopki. Musisz jednak upewnić się, że są one dozwolone do stosowania dla kobiet ciężarnych. Zawsze warto skonsultować się w tym celu z lekarzem. Może on wskazać inne leczenie, jednak podczas trwania ciąży wiele ze sposobów zwalczania hemoroidów jest niedozwolonych.

Internautki polecają

Niezastąpiona skarbnica wiedzy, jaką jest Internet, a właściwie osoby, które w nim dzielą się swoim doświadczeniem, także i w tym przypadku, może nam pomóc. Internautki radzą:

  • jeść dużo jabłek i świeże ananasy,
  • pić jogurty,
  • stosować kalium (tabletki do kupienia w aptece); sporządza się z tego roztwór, moczy w tym płatek kosmetyczny i przykładałam w chore miejsce,
  • kilka razy dziennie robić nasiadówki w zimnej wodzie, żeby zmniejszyć obrzmienie,
  • przykładać kompres z oczaru w bolesne miejsce,
  • pić trzy razy dziennie napary z krwawnika, mniszka lekarskiego, pokrzywy lub lukrecji.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ida
2018-09-25

Znam! Raz w życiu ich użyłam po porodzie, kiedy (pewnie bardziej ze strachu) nie byłam w stanie się załatwić. Pomogły:)

~Ida
Sylwia
2019-03-21

~Kamila, dobry pomysł z tymi czopkami, wypróbowałam i naprawdę pomagają bardzo szybko i bezproblemowo. Ludziom, może się wydawać, że wypróżnienie się, to żaden problem, ale jak się pojawiają hemoroidy, to jest to ogromny problem, no i wstydliwy.

~Sylwia
Dorota
2020-05-31

U mnie po porodzie pojawiły się mega zaparcia, koleżka powiedziała mi o czopkach musujących, które można brać podczas karmienia. Dzięki nim uwolniłam się od zaparć.

~Dorota
Majka
2020-06-29

A jak często można tych czopków używać? Czy nie zaszkodzą dziecku?

~Majka
Kamila
2020-06-29

Miałam trudne zaparcia, udało mi się je zwalczyć dzięki czopkom , teraz codziennie jem błonnik witalny i zaparcia nie wracają.

~Kamila
Tola
2020-10-10

@Majka ja używałam tak często jak potrzebowałam. Czasem codziennie a zdarzało się że również wystarczyło raz dwa razy w tygodniu. Czoki nie szkodzą dziecku,bo są naturalne. Zawsze jednak możesz zapytać swojego gina.

~Tola
Miśka7
2020-10-28

Jeżeli jesteśmy już w temacie zaparć to co polecacie na zaparcia u dziecka?. Ja mam syna, który w styczniu skończył 6 lat i od czasu miewa dość duże zaparcia. Dużo słyszałam o czopkach Evaq bambini, które są bezpieczne i nie powodują efektu przeczyszczenia. i chyba je wezmę.

~Miśka7
KasiaM85
2020-10-29

Moim ostatnim odkryciem są czopki evaq bambini dla dzieci, które można stosować u dzieci już po 6 roku życia. Mój syn ma co jakiś czas kłopotliwe zaparcia i zawsze te czopki mu pomagają bo po rozpuszczeniu nie powodują przeczyszczenia i dziecko wyróżnia się w sposób naturalny.

KasiaM85

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55