Histeroskopia

autor: Aleksandra Budner , 2009-05-21
Histeroskopia
Histeroskopia jest jednym z podstawowych badań pozwalających na ocenę stanu narządów jamy macicy. Jako mało inwazyjne i nieszkodliwe dla zdrowia badanie zyskuje coraz większą popularność w diagnozowaniu wielu kobiecych schorzeń.

Histeroskopia jest badaniem polegającym na oglądzie wnętrza macicy przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (wziernika), zwanego histeroskopem. Kamera umieszczona na histeroskopie pozwala monitorować wszelkie zmiany i uszkodzenia narządów rodnych kobiety. Badanie przeprowadza się ambulatoryjnie, a pacjentka zaraz po nim może udać się do domu.

Cele badania?

Histeroskopia pozwala odkryć wszelkie zmiany patologiczne w obrębie szyjki i jamy macicy. Należą do nich zrosty, mięśniaki, polipy, torbiele, a także zmiany endometryczne. Dzięki temu badaniu niektóre z nich można nie tylko zdiagnozować, ale również usunąć. Zabieg pozwala także na pobranie wycinka śluzówki w celu przeprowadzenia dalszych analiz. Histeroskopię wykonuje się wówczas, gdy szuka się przyczyn niepłodności, a także gdy istnieje ryzyko poronienia (gdy dochodziło do nich wcześniej). Poza tym wskazaniem do badania są również: zaburzenia miesiączkowania lub niespodziewane krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy kształt i wielkość macicy oraz inne zmiany chorobowe.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wykonuje się rutynowe badania, wskazane przez lekarza. Przeprowadza się również wywiad lekarski w celu uzyskania dodatkowych informacji (np. na temat skłonności pacjentki do krwawień). Jeśli zabieg wymaga kontynuacji operacyjnej, na kilka godzin przed nim nie należy spożywać żadnych posiłków i płynów.

Przebieg histeroskopii

Zabieg polega na wprowadzeniu histeroskopu przez pochwę, następnie szyjkę macicy, aż do jej wnętrza. W przypadku dostrzeżenia zmian chorobowych w obrębie macicy, konieczne jest przeprowadzenie histeroskopii operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Jamę macicy wypełnia się wówczas przed zabiegiem specjalnym płynem. Dzięki operacji można usunąć polipy, zrosty, mięśniaki (i inne), a także wymodelować jamę macicy.

Histerioskopia mająca na celu zdiagnozowanie przyczyn niepłodności powinna być przeprowadzona w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, zaraz po zakończeniu krwawienia. Jeżeli badanie odbywa się bez znieczulenia ogólnego, pacjentka może udać się do domu jeszcze tego samego dnia. Jeśli natomiast konieczna jest histeroskopia operacyjna, okres pobytu na oddziale szpitala przedłuża się do 24 godzin. Po zabiegu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych.

Skutki uboczne

Zabieg ten jest stosowany na dużą skalę i uznawany za bezpieczny. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, najczęściej w postaci zakażeń, uszkodzeń w obrębie szyjki i ściany macicy, a także powikłań anestezjologicznych (związanych z zastosowaniem znieczulenia) oraz kłopotów spowodowanych wprowadzeniem do jamy macicy płynu rozszerzającego (np. przewodnienie czy zaburzenie krążenia). Wszystkie wymienione komplikacje zdarzają się rzadko, trzeba jednak brać je pod uwagę.

Zalety histeroskopii

Jest to metoda szeroko stosowana na całym świecie przez ośrodki zajmujące się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem niepłodności. Poza tym pozwala w sposób mało inwazyjny na zdiagnozowanie zjawisk endometriozy oraz innych zmian chorobowych układu rozrodczego kobiet. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest niezwykle krótki, nie ma także widocznych skutków operacji (np. blizn). 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-10-11

Iwisia wszystko zalezy od wynikow badan i od tego czy szpital nie wykorzystal juz limitu zabiegow na ten rok jak wiekszosc szpitali.
A co do histeroskopii to dzieki tej metodzie i wykryciu problemu wiele par moze dzis cieszyc sie z bycia rodzicami.

domi
ela
2010-05-27

Witam wszystkich.
Z artykulu wynika ,ze to bardzo potrzebne ,pomocne i bezpieczne badanie.A ja przyznam szczerze,ze o histeroskopii slysze po raz pierwszy.
Pozdrawiam. Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55