Histeroskopia – jak wygląda to badanie

Histeroskopia jest jednym z podstawowych badań pozwalających na ocenę stanu narządów jamy macicy.

kobieta z po histeroskopii na plaży


Podziel się na


Histeroskopia jest badaniem polegającym na oglądzie wnętrza macicy przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (wziernika), zwanego histeroskopem. Kamera umieszczona na histeroskopie pozwala monitorować wszelkie zmiany i uszkodzenia narządów rodnych kobiety. Badanie przeprowadza się ambulatoryjnie, a pacjentka zaraz po nim może udać się do domu.

Histeroskopia – cele badania

Histeroskopia pozwala odkryć wszelkie zmiany patologiczne w obrębie szyjki i jamy macicy. Należą do nich zrosty, mięśniaki, polipy, torbiele, a także zmiany endometryczne. Dzięki temu badaniu niektóre z nich można nie tylko zdiagnozować, ale również usunąć. Zabieg pozwala także na pobranie wycinka śluzówki w celu przeprowadzenia dalszych analiz. Histeroskopię wykonuje się wówczas, gdy szuka się przyczyn niepłodności, a także gdy istnieje ryzyko poronienia (gdy dochodziło do nich wcześniej). Poza tym wskazaniem do badania są również: zaburzenia miesiączkowania lub niespodziewane krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy kształt i wielkość macicy oraz inne zmiany chorobowe.

Przygotowanie do zabiegu histeroskopii

Przed zabiegiem wykonuje się rutynowe badania, wskazane przez lekarza. Przeprowadza się również wywiad lekarski w celu uzyskania dodatkowych informacji (np. na temat skłonności pacjentki do krwawień). Jeśli zabieg wymaga kontynuacji operacyjnej, na kilka godzin przed nim nie należy spożywać żadnych posiłków i płynów.

kobieta z po histeroskopii na plaży

Przebieg histeroskopii

Zabieg polega na wprowadzeniu histeroskopu przez pochwę, następnie szyjkę macicy, aż do jej wnętrza. W przypadku dostrzeżenia zmian chorobowych w obrębie macicy, konieczne jest przeprowadzenie histeroskopii operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Jamę macicy wypełnia się wówczas przed zabiegiem specjalnym płynem. Dzięki operacji można usunąć polipy, zrosty, mięśniaki (i inne), a także wymodelować jamę macicy.

Histerioskopia mająca na celu zdiagnozowanie przyczyn niepłodności powinna być przeprowadzona w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, zaraz po zakończeniu krwawienia. Jeżeli badanie odbywa się bez znieczulenia ogólnego, pacjentka może udać się do domu jeszcze tego samego dnia. Jeśli natomiast konieczna jest histeroskopia operacyjna, okres pobytu na oddziale szpitala przedłuża się do 24 godzin. Po zabiegu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych.

Skutki uboczne histeroskopii

Zabieg ten jest stosowany na dużą skalę i uznawany za bezpieczny. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, najczęściej w postaci zakażeń, uszkodzeń w obrębie szyjki i ściany macicy, a także powikłań anestezjologicznych (związanych z zastosowaniem znieczulenia) oraz kłopotów spowodowanych wprowadzeniem do jamy macicy płynu rozszerzającego (np. przewodnienie czy zaburzenie krążenia). Wszystkie wymienione komplikacje zdarzają się rzadko, trzeba jednak brać je pod uwagę.

Zalety histeroskopii

Jest to metoda szeroko stosowana na całym świecie przez ośrodki zajmujące się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem niepłodności. Poza tym pozwala w sposób mało inwazyjny na zdiagnozowanie zjawisk endometriozy oraz innych zmian chorobowych układu rozrodczego kobiet. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest niezwykle krótki, nie ma także widocznych skutków operacji (np. blizn).