Ile dać dziecku na Komunię? Lepszy prezent czy pieniądze?

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-05-02
Ile dać dziecku na Komunię? Lepszy prezent czy pieniądze?
Zbliża się sezon komunijny. Jak co roku, wiele osób staje przed dylematem – ile włożyć do koperty dziecku? A może lepszy będzie przydatny prezent? Ile wypada dać kiedy jest się chrzestnym czy chrzestną? Podpowiadamy!

Sezon komunijny – czas: start!

Sezon komunijny staje się takim „małym sezonem ślubnym" - dzieci rozdają zaproszenia na swoją uroczystość, salę czy restaurację, jeśli preferujemy imprezę w lokalu, należy rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, lista gości rośnie, tak samo, jak „społeczne" wymagania co do wymarzonego prezentu komunijnego.

Niezależnie od roli, jaką gramy w życiu dziecka (czy jesteśmy chrzestnym ojcem lub chrzestną matką, kuzynem, kuzynką czy ciocią lub wujkiem...) po otrzymaniu zaproszenia pojawia się wiele niewiadomych. Czym obdarować? Ile włożyć do koperty, żeby nie było za mało? Lepszy będzie prezent czy gotówka? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Zobacz też: Przyjęcie komunijne - w domu czy w restauracji?

Pieniądze czy prezent?

Pierwsza wątpliwość to - co wybrać? Lepiej dać po prostu pieniądze i ewentualnie pamiątkowy upominek, czy zdecydować się na ciekawy prezent? Problem w tym, że wcale nie tak łatwo dobry prezent wybrać. Niestety, obecnie do lamusa odchodzą już klasyki, jak medalik, zegarek. Teraz na czasie są laptopy, drony, tablety, konsole do gry... Wciąż na popularności nie tracą też rowery. Nie trzeba chyba dodawać, że to naprawdę drogie prezenty.

Jeśli wolimy dać prezent, ale w nieco rozsądniejszej cenie, warto zastanowić się np. nad rolkami, biżuterią, czytnikiem, książkami. Najlepiej zaś, jeśli tego nie wiemy, zapytać rodziców o zainteresowania dziecka i wybrać coś, co pozwoli mu je rozwijać - może to będzie niesamowity zestaw małego chemika, może model samolotu do składania, czy własny ogród botaniczny. Obecnie oferta mądrych i ciekawych „zabawek" jest ogromna, więc na pewno będzie w czym wybierać.

Najbliżsi – chrzestni oraz dziadkowie

To, co damy dziecku i to ile pieniędzy należy mu ofiarować, w dużej mierze zależy od naszej roli. Przyjmuje się, że, oprócz rodziców, dziadkowie i chrzestni są tymi najbliższymi i bardzo ważnymi osobami podczas uroczystości. Możemy czuć się też wewnętrznie zobowiązani, by bardziej się postarać, jeśli komunijne dziecko to syn lub córka naszego brata czy siostry.

W przypadku najbliższych rozbieżność jeśli chodzi o prezenty pieniężne jest spora. Zwykle kwota, jaką decydują się podarować dziecku waha się od około 400-500 zł do nawet 1000-1500. A z pewnością, w zależności od budżetu, zdarzają się nawet i większe prezenty. Warto jednak kierować się dwoma zasadami - swoimi możliwościami oraz zdrowym rozsądkiem. Nie chodzi tutaj o to, ile chcemy dać, by okazać się hojnymi, lecz o to, co dziecko może z taką kwotą zrobić.

Wujek, ciocia…

W przypadku pozostałych zaproszonych gości, kwoty są bardzo różne. Dalsza rodzina do koperty wkłada zwykle około 150-200 zł. Bliższa decyduje się zwykle na prezent w wysokości 200-400 zł. Do tych wyliczeń nie należy się jednak zbytnio przywiązywać - dajemy tyle, na ile nas stać i tyle, ile uważamy za stosowne!

Nie o pieniądze chodzi!

Niestety, coraz częściej zapomina się, że w Pierwszej Komunii nie chodzi o drogie prezenty ani pieniądze w kopercie, ale o wspólne przeżycie ważnego, duchowego wydarzenia. Wiele z pewnością zależy od nastawienia rodziców, którzy mogą zasugerować, że wcale nie trzeba wydawać kroci na upominki.

Zobacz też: Top prezenty komunijne dla chłopca i dziewczynki

Jak wręczyć pieniądze?

Zwykle, podobnie jak na weselu, dajemy dziecku kopertę z kartką z życzeniami, w środku której znajduje się wybrana kwota. Można też ową kopertę schować do książki - wtedy koniecznie należy napisać w środku dedykację.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

erdman.jerrod
2020-03-15

Przed zakupem zegarka lepiej się zapoznać co warto kupić, a co nie dlatego zapraszam na bloga o zegarkach
http://www.zegareknaczas.pl/

erdman.jerrod
MaRcin85
2020-03-25

Dajesz tyle na ile Cię stać. Polecam bransoletki ze strony www.le-ru.pl

MaRcin85

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55