Ile kosztuje profilaktyka? Dodatkowe szczepienia dla niemowląt

autor: Agata Cygan , 2013-04-04
Ile kosztuje profilaktyka? Dodatkowe szczepienia dla niemowląt
Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. Oprócz tych podstawowych, warto pomyśleć o tych, które – choć niekonieczne – mogą się okazać naprawdę przydatne. To np. szczepienia zalecane, za które rodzice muszą zapłacić samodzielnie, ponieważ nie są refundowane z budżetu państwa.

Szczepienia obowiązkowe

Do tej pory obowiązkowe dla dzieci były szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, WZW typu B oraz zakażeniom Hib. Rok 2013 przynosi ważną zmianę w tym zakresie - szczepienie przeciwko pneumokokom, dotychczas jedynie zalecane i płatne, od bieżącego roku staje się obowiązkiem (a więc jest bezpłatne) w przypadku wcześniaków urodzonych przed 37. tyg. ciąży oraz wszystkich dzieci z masą urodzeniową mniejszą niż 2500 g.

Inną ważną zmianą jest ta, dotycząca szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Dzieci poniżej 3. roku życia, uczęszczające do żłobka bądź klubu malucha można zaszczepić za darmo (konieczne przedstawienie zaświadczenia ze żłobka lub klubu malucha).

Szczepienia dodatkowe

Przeciwko pneumokokom

Szczepionkaprzeciwko pneumokokom powinna być podana w 2. miesiącu życia, by jak najszybciej ukończyć pierwszą serię i uzyskać pełną ochronę. W takim wypadku konieczne jest podanie trzech dawek co 4-6 tygodni plus jednej dawki przypominającej po ukończeniu pierwszego roku. Jeżeli rozpoczynamy szczepienie w 6. miesiącu życia (do 11.włącznie), konieczne jest podanie dwóch dawek co 4-6 tygodni plus jednej dawki przypominającej po ukończeniu pierwszego roku.Jeżeli rozpoczynamy szczepienie w 12. miesiącu życia (do 23. włącznie) podajemy dwie dawki w odstępie co najmniej 2. miesięcy. Za szczepienie dzieci zdrowych oraz urodzonych w terminie należy zapłacić od 170 do 300 zł za dawkę (w zależności od producenta).Za cały cykl szczepienia (3 dawki) trzeba zapłacić nawet ok. 900 zł.

Przeciwko ospie wietrznej

Za szczepienie przeciwko ospie wietrznej dzieci starszych lub dzieci do 3. roku życia, ale nie uczęszczających do żłobka bądź klubu malucha,należy zapłacić ok. 200 zł.

Przeciwkorotawirusom

Szczepionka przeciwko rotawirusom może być podana od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia. Obecnie możemy wybrać jedną z dwóch rodzajów szczepionek: dwudawkową (szczepienie trzeba zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia) lubtrzydawkową (ostatnią dawkę trzeba podać przed 26. tygodniem życia).Jedna dawka kosztuje ok. 300 zł. Za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od producenta) trzeba zapłacić ok. 600 zł.

Przeciwko meningokokom

Szczepionka przeciwko meningokokom może być podana w każdym momencie życia. W przypadku dzieci w wieku od 2. miesiąca do 12. miesiąca życia podaje się dwie dawki w odstępie minimum 1 miesiąca w pierwszym roku życia plus dawkę uzupełniającąw drugim roku życia (do 6 lat). W przypadku dzieci powyżej 1. miesiąca życia - pojedyncza dawka. Za dawkę zapłacimy ok. 150 zł (w zależności od producenta i typu szczepionki).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55