Imię prezentem dla Twojego dziecka…

autor: Aleksandra Budner , 2009-05-28
Imię prezentem dla Twojego dziecka…
Wybieranie imienia dla naszej pociechy jest jedną z najmilszych czynności, jakim oddają się przyszli rodzice podczas ciąży. Zdarza się, że nad tą kwestią myślimy jeszcze na długo przed poczęciem. Nic dziwnego, przecież imię będzie nie tylko towarzyszyło dziecku przez całe życie - ma również moc symboliczną, nierzadko odbijającą nasze życzenia, marzenia i nadzieje…

Imię – tradycyjne czy nowoczesne? Jak dokonać słusznego wyboru?

Choć sprawia nam przyjemność wyszukiwanie w kalendarzu przykładów, identyfikacja imion znanych ludzi czy śledzenie imion z kręgu własnej rodziny i znajomych, to jednak wybór imienia dla dziecka nie jest sprawą prostą - ciąży na nas olbrzymia odpowiedzialność. Imię dziecka będzie bowiem najczęściej słyszanym przez niego wyrazem. Nie da się oddzielić go od osoby, która je nosi. Wybierając imię dla dziecka musimy zatem pamiętać, żeby zrobić mu prezent i zadbać o to, by w przyszłości je polubił i mógł za nie podziękować.

Osobiście miałam przyjemność towarzyszyć przyszłym rodzicom w chwili wyboru imienia. Termin porodu zbliżał się bardzo szybko, a w ich głowach kłębiły się myśli. Do tego wszystkiego doszła jeszcze różnica zdań i ogólna rozbieżność, co do „imiennych upodobań”. Zapowiadała się niezwykle gorąca dyskusja, rozważania „za” i „przeciw”. Młodzi z własnej woli nie wiedzieli, jakiej płci dziecko pojawi się na świecie. To miała być niespodzianka! Niespodzianka na pewno będzie, jednak pojawiło się aktualnie dwa razy więcej pracy: wybór imienia zarówno dla chłopca jak i dla dziewczynki. Jakie kryterium wziąć pod uwagę? Czy kierować się wyłącznie własnym gustem, czy zwracać uwagę na panującą obecnie modę? Pytań było wiele, odpowiedzi – mało.

Przyszła mama zaczęła od imion tradycyjnych, które swoją popularność przeżywały za czasów młodości naszych babć i dziadków. Teraz coraz częściej powracają do łask przyszłych rodziców. Zosia, Marysia, Władysław, Jan… i wiele innych. Podstawą wyboru była tradycja – to kryterium przyjęła przyszła mama. Piękne, stare imiona o niezwykle silnej tradycji, w których zawarta jest cała historia naszych dziejów, kusiły swoją na nowo odkrytą oryginalnością. Dodatkowym atutem stała się aprobata i zadowolenie ze strony starszego pokolenia. To wielka duma nosić imię po dziadkach, pradziadkach, czy jeszcze dawniejszych przodkach. A bohaterowie narodowi, saga królów i władców Polski, tacy jak Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki czy Józef Piłsudzki? Przecież oni nosili imiona z tradycją. To niezwykłe wyróżnienie nosić tak chwalebne imię! Przyszła mama borykała się z trudnym wyborem.

Tymczasem męski głos w tej sprawie brzmiał zupełnie inaczej. Madlene, Nina, Natasza, Igor, Ksawer – tak brzmiały propozycje przyszłego taty. Dla niego liczyła się przede wszystkim panująca moda. „Przecież ludzie teraz zwracają uwagę na oryginalność imion, nowoczesność, charakterystyczne brzmienie” – argumentował. Jego punkt widzenia mieszał się z panującą w „wielkim świecie modą” na niezwykłe imię i kłócił się znacznie z wyobrażeniami przyszłej matki - ale cały czas pozostawał niezmienny.

Dylematy przyszłych rodziców na temat imienia zdarzają się naprawdę bardzo często, a rozbieżny punkt widzenia jest już normą w tej kwestii. Każda osoba ma własne upodobania, wychowana została w takiej bądź innej tradycji, która na pewno determinuje jej przyszły gust. Przy wyborze imienia nie ma natomiast nic gorszego, niż opieranie się na opinii innych ludzi. To wy, rodzice, powinniście świadomie i z pełną odpowiedzialnością podjąć tą decyzję. Panująca moda, popularność i presja społeczna nie jest dobrym doradcą. Postawcie więc na własną intuicję i pamiętajcie o kilku zasadach!

Wskazówki - jak wybrać imię dla naszej pociechy?

  • Po pierwsze, nie przyklejajcie swojemu dziecku żadnego wymarzonego obrazu. Nie sugerujcie się także przemijającą sławą gwiazd i gwiazdeczek. Mody mijają, a wasze dziecko musi dawać sobie radę ze swoim imieniem przez całe życie. Pomyślcie o tym! Stawiając na imię popularne musicie się liczyć z tym, że wasza pociecha będzie miała wielu imienników zarówno w szkole, na podwórku czy w pracy.
  • Niech wasze maleństwo nosi imię, które wy chętnie byście nosili. To niezwykle istotna sprawa. Duża część dorosłych nie przepada za swoim imieniem. Zastanówcie się, na czym polega wasze niezadowolenie, z czego ono wynika i takie samo kryterium zastosujcie wobec swojego dziecka. Pamiętajcie, że ten, kto lubi swoje imię, łatwiej akceptuje siebie, nie boi się przedstawiać, ma łatwiejszy kontakt z otoczeniem.
  • Imię nie może ośmieszać dziecka, nie powinno także być nieprzyzwoite, zdrobniałe lub nie wskazujące jednoznacznie na płeć dziecka. Wybierając je należy pomyśleć także o konsekwencjach prawnych. Urzędnik, w przypadkach naruszenia jakichkolwiek norm w stosunku do imienia, może odmówić zarejestrowania dziecka w USC. Warto zapoznać się wcześniej z polskimi wymogami ustawowymi w tej kwestii.

  • Wybierzcie takie imię dla dziecka, jakie sami moglibyście nosić, jakie przynosiłoby wam radość i zadowolenie. Trzeba pomyśleć także o nazwisku. Te oba człony powinny tworzyć płynnie wymawianą całość, pewien rodzaj melodii, która daje się wypowiadać łatwo i przyjemnie. Na przykład nowoczesne, często egzotyczne imię źle komponuje się z prostym, typowo polskim nazwiskiem. Pozwólcie zadecydować waszym uszom!
  • Choć listę imion można sporządzić na długo zanim dziecko przyjdzie na świat, z ostateczną decyzją warto poczekać do jego narodzin. Zdarza się często tak, że po zobaczeniu maleństwa, od razu nasuwa się imię, które pasuje do jego wyglądu i usposobienia. Nie pozwólcie tylko, by ta wizja przesłoniła wam zdrowy rozsądek. Nim trzeba się kierować przede wszystkim!

Imię i nazwisko jest wizytówką nas samych, bardzo istotnym, indywidualnym kodem, odróżniającym nas od milionów innych ludzi. Tak samo będzie w przypadku nowo narodzonego dziecka. Dajmy mu powód do tego, żeby jego start z nowo nadanym imieniem był piękny i prosty. To na pewno będzie owocowało w przyszłości dobrym samopoczuciem, pewnością siebie, otwarciem na drugiego człowieka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ircia
2009-09-07

Faktycznie często jest tak, że rodzicom zaraz po narodzinach dziecka nasuwa się imię, które mu pasuje.

Ircia
Basia25
2009-09-10

a ja uwazam, ze imie dla dzieciaczka powinno sie ustalic jeszcze przed porodem :) a jesli nieznana jest plec to po jednym imieniu dla chlopca i dziewczynki :) Jednak najwazniejsze zeby imie podobalo sie obojgu rodzicom i byli w tej kwestii zgodni :))))

Basia25
symbiosis11
2009-10-03

Często wybierając imie, kieruja sie modą, tak jak teraz każdy z nas ma znajoma o imieniu "Ania" czy "Kasia" - w minionych latach m.in te imiona byly bardzo popularne.

symbiosis11
zabka300
2009-10-19

Ja juz jak tylko bylam w ciazy wiedzialam jak nazwe swoje dzieciatko. Mialam przygotowane imie dla dziewczynki i dla chlopczyka. Nikgo nie pytalam o zdanie ani o opinie. Jak dowiedzialam sie jaka jest płeć dziecka, to czesto mówiłam do mojego brzuszka po imieniu :)

zabka300
renia
2009-10-21

Podobno kazdemy z imion przyporzadkowana jest okreslona cecha charakteru .Dlatego warto sie zastanowic zanim nadamy naszemu dziecku imie np.piosenkarza lub gwiazdy filmowej.

renia
domi
2009-11-04

A ja jestem zwolenniczka tradycyjnych imion. Moj synek dostal imie po swoim dziadku. Uwazam ,ze jest ladne a i dziadek ogromnie sie ucieszyl.

domi
ela
2010-09-15

Witam wszystkich.
Niech imie bedzie wymarzonym prezentem a nie sennym koszmarem .No niby zawsze mozna zmienic ale to juz klopotliwa sprawa.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Sabinka
2010-11-30

Ważne by imie nie było dla dziecka koszmarem. Czasem słyszy sie imiona jakie nadają gwiazdy swoim dzieciom- Fabienne, Xavier, Etiennette oraz Vivienne, Koko Claire i Kaszmir Amber. I może dla mamy ciekawe czy taty, a dla dziecka później już niekoniecznie,
Ja oczekuje na Malwinę lub Tymona.

~Sabinka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55