Imię roku – które imiona były najmodniejsze w 2009 roku?

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-02-22
Imię roku – które imiona były najmodniejsze w 2009 roku?
Jaś i Małgosia. Piękne, tradycyjne i bajkowe imiona dziś nadawane są dzieciom rzadko, w tym zestawie niemal tylko w przypadku rodziców z dużym poczuciem humoru. W ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych imion dla dzieci znalazły się jednak nie tylko modne, jak Julia czy Kacper, ale i tradycyjne – Zofia i Antoni.

Imię prawdę Ci powie…

Sporządzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji raport, dotyczący najczęściej wybieranych w roku 2009 imion dla dzieci nie przynosi niespodzianek. Przez kilka ostatnich lat podium „okupują” Julki, Zuzie, Kuby i Kacpry. Niewiele zmian także w dalszej części rankingu. Czym kierują się rodzice, wybierając imiona dla swych pociech? Prawdopodobnie ilu rodziców, tyle pomysłów i motywacji. Jedni nazywają swoje maluchy imionami członków rodziny, ważnych dla nich osób, swoich idoli, inni stawiają na poczucie humoru lub wyróżnienie dziecka poprzez nadanie mu oryginalnego imienia. Są też tacy, którzy skrupulatnie badają etymologię imion i chcą w magiczny sposób nadać dzieciom cechy wyjątkowości, wynikające ze znaczenia nazwy. Przedstawiamy najmodniejsze imiona ubiegłego roku wraz z krótkim opisem ich pochodzenia.

Najmodniejsze imiona dla dziewczynek:

 1. Julia – imię pochodzenia rzymskiego; jego popularność rozpoczęła się za panowania Juliusza Cezara; oznacza ‘promienista’, ‘młoda’.
 2. Maja – prawdopodobnie imię greckiej nimfy – matki Hermesa – lub rzymskiej bogini przyrody, od którego utworzono nazwę jednego z miesięcy; w znaczeniu przenośnym ‘piękna’, ‘wspaniała’.
 3. Zuzanna – hebrajska Shosan, czyli ‘wodna lilia’ (egipski kwiat lotosu); najstarsza imienniczka to biblijna i mężna niewiasta, która oparła się podstępnym starcom.
 4. Wiktoria – z łaciny ‘zwycięstwo’ (victoria).
 5. Oliwia – pochodzenie imienia nie jest do końca znane; być może jest to łac. oliva, czyli ‘drzewo oliwne’ (symbolizujące pokój) lub żeńska forma imienia Oliwier, zmienionej formy skandynawskiego Alfihar – ‘armia elfów’.
 6. Natalia – łac. dies natalis oznacza ‘dzień narodzin’ (a konkretniej Dies Natalis Domini – ‘dzień narodzin Pana’); Natalia więc to ‘ta, która oczekuje powtórnych narodzin’.
 7. Amelia – germański ames, czyli ‘pilny’, ‘pracowity’.
 8. Aleksandra – imię wywodzące się z greckich słów alekso – ‘bronię’ i aner, andros – ‘mąż’, ‘człowiek’, czyli ‘obrońca’, a w tym przypadku ‘obrończyni’, ‘broniąca ludzi’.
 9. Martyna – żeńska forma łacińskiego imienia Martius, czyli ‘należący do Marsa’, boga wojny.
 10. Nikola – wywodzi się od imienia Nikolas (współcześnie: Mikołaj) – łacińskiego złożenia wyrazów nike (‘zwycięstwo’) oraz laos (‘lud’).
 11. Zofia – gr. sophia, czyli ‘mądrość’.
 12. Lena – etymologii imienia można doszukiwać się w imieniu greckiej bogini księżyca – Selene; przez lata funkcjonowało jedynie jako zdrobnienie np. imion Magdalena czy Helena.
 13. Weronika – prawdopodobnie bizantyjskie lub greckie połączenie słów phero – ‘nieść’ i nike – ‘zwycięstwo’.
 14. Anna – hebr. channah – ‘łaska’, ‘wdzięk’, a więc ‘miła’, ‘łagodna’.
 15. Magdalena – hebrajskie pochodzenie imienia wskazuje na kobietę, pochodzącą z palestyńskiego miasta Magdalia (stąd biblijna Maria Magdalena – Maria pochodząca z Magdalii).

Najmodniejsze imiona dla chłopców:

 1. Jakub – hebr. aqeb – ‘pięta’ lub aram. ja'aqob'el – ‘niech Bóg ochrania’.
 2. Kacper – perski Gathaspar (Gaspar) – ‘podskarbi królewski’, ‘stróż’ lub wyróżniając cechę – ‘wspaniały’.
 3. Szymon – jak większość imion kojarzących się z Biblią pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza ‘Bóg wysłuchał’ – szim‘eon (pierwotna wersja imienia to Symeon).
 4. Mateusz – hebr. Mattanjah, czyli ‘dar Boży’.
 5. Filip – z greckiego filihippos – ‘kochający konie’.
 6. Bartosz – mając grecko-aramejskie pochodzenie oznacza ‘syna oracza’ lub ‘syna wojownika’ (od połączenia wyrazów bar – ‘syn’ i Talmai – ‘oracz’; czasem etymologii drugiego członu doszukuje się w greckim Ptolemeuszu, a więc ‘wojowniku’; Bartosz to funkcjonująca dziś samodzielnie skrótowa wersja imienia Bartłomiej.
 7. Michał – ma pochodzenie hebrajskie – mikha’el, czyli ‘któż jak nie Bóg?’ lub ‘podobny do Boga’.
 8. Piotr – imię wywodzi się od łac. petros – ‘skała’, ‘opoka’.
 9. Wiktor – łac. ‘zwycięzca’ (victor).
 10. Dawid – hebr. ‘dowódca’, ‘opiekun’.
 11. Maciej – hebr. Mattijjah, czyli ‘dar od Boga’ (Jahwe).
 12. Igor – skandynawskie imię Ingvarr to kompilacja członów –ing oraz –war, czyli ‘obrońca’, ‘stróż’.
 13. Jan – za źródło słów imienia często brany jest grecki odpowiednik Jana – Ivannos lub łaciński Ioannes; imię jednak wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza ‘tego, który cieszy się łaską Pana/Jahwe’ (hebr. Jehu, czyli ‘Jahwe’ oraz channah – ‘łaska’).
 14. Patryk – łac. patricius, czyli ‘szlachetnie urodzony’.
 15. Paweł – łaciński paulus – ‘mały’, ‘drobny’.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

mariloth
2010-02-22

Zastanawiam się, kiedy skończy się moda na Julki. Trwa nieprzerwanie od kilku lat...

mariloth
zabka300
2010-02-22

Racja. Mnie osobiscie imie Julka żywcem sie nie podoba. Z meskich Bartosz jest super.

zabka300
Nela28
2010-02-22

Hmm z podanych tutaj imion damskich wybralabym: Natalie, Martyne, Nikole i Lene (calkiem zapomnialam o tym imieniu!)A jesli chodzi i imiona dla chlopow to zdecydowanie: Szymon, Dawid i Patryk :)

Nela28
renia
2010-02-24

Wybierajac imie dla dziecka trzeba przede wszystkim zastanowic sie czy bedzie podobac sie jemu.Moda moda ale warto dopuscic do glosu rozsadek. No niby imie po uzyskaniu pelnoletnosci mozna zmienic ale to zawsze klopot.Znam kilka kobiet w roznym wieku wsrod znajomych i rodziny, ktore przedstawiaja sie imieniem innym niz to nadane przez rodzicow i prosza aby tak sie do nich zwracac.

renia
domi
2010-02-24

Kubus dostal imie po swoim dziadku. Nigdy nie zwracalismy uwagi na mode ale na to zeby imie nam sie podobalo.A ,ze akurat trafilismy na popularne imie ,no coz.

domi
mera
2010-02-24

A my specjalnie przeglądaliśmy rankingi imion najmodniejszych, żeby upewnić się że nasze nie jest na szczytach list. Wybraliśmy Milenę a dla chłopca Tymon. Żadne z tych imion w tym zestawieniu się na szczęście nie znalazło. Gdzieś na forach czytałam o Pani przedszkolance, która w grupie przedszkolaków miała 10 dziewczynek z tego 8 miało na imię Oliwia.

mera
Iwisia
2010-03-23

Ja już imienia "Julka" słuchać nie mogę. Niestety. Kiedyś bardzo mi sie podobało, ale zniechęciłam się bardzo.

Iwisia
Kasia
2010-03-28

Kiedy 3 lata temu wybierałam imię dla mojej córki to w ogóle nie kierowałam się modą. Dałam córce na imię Roksana bo jest dosyć oryginalne i od zawsze bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że będzie jedyną Roksanką w przedszkolu i cieszę się, ze to imię nie zajmuje czołowego miejsca w rankingu najmodniejszych imion. Nie chciałam żeby moja córcia była pospolitą Julką tak jak ja jestem Kaśką tylko dlatego, że na początku lat 80 była szalona moda na Katarzyny tak jak teraz na Julki, Majki, Oliwki i Natalki.

~Kasia
Majka
2010-04-06

Ja mam na imię Maja i moje imię jest na drugim miejscu. Moja kuzynka jest w ciąży i urodzi Kubusia , a u mnie w szkole to jest pełno Julek. A mój kuzynek i wujek mają na imię Kacper :).

~Majka
domiialex
2010-04-08

Nie no Julia i Zuza to już przesytem trąci co druga mała tak ma ile można.... Alan dość niespotykane jeszcze ale to też do czasu. Mi sie podoba Alex, mam zamiar tak nazwać synka.

domiialex
ajze 555
2010-05-07

Ja również uważam , że moda nie jest najważniejszym wskaźnikiem którym należy się kierować przy wybieraniu imienia . Powinno się po prostu nam podobać. Ja osobiście jestem za tym , aby było orginalne , bo proszę sobie wyobrazić , że dziecko np. o imieniu Ania idzie do szkoły , a w klasie ma jeszcze kilka dziewczynek o tym samym imieniu , a przecież fajnie jest być wyjątkowym....
Mnie podoba się : NADIA i GLORIA , oraz BRAJAN i MIKOŁAJ.

Pzdr ;*

~ajze 555
Juliaaaaa
2010-06-16

Imie Julia jest piękne ponieważ ja mam tak na imie

~Juliaaaaa
ela
2010-06-29

Witam wszystkich.
Mera swietny pomysl zeby przegladnac ranking tylko po to aby nie wybrac imienia z listy.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
symbiosis11
2010-07-21

Ciekawe jakie teraz (w 2010) imiona sa modne ? :)

symbiosis11
Ilona
2010-07-26

Ja mam siostrę Julię i jak 6 lat temu wybieraliśmy jej te imię to nie było jeszcze takiej mody a wybraliśmy porostu bo się Nam podobało a na drugie imię ma Weronika :) a ja mam na imię Ilona i zawsze byłam jako jedyna o tym imieniu w klasie i osobiście znam niewiele... a moje imię lubie za to że nie jest pospolite.

~Ilona
miśka123
2010-08-16

Mi bardzo podoba się u dziewczynki imię Maja..
A u chłopca Michał..
Ale czy imię Zofia albo Jan jest modne??
już lepsze Zuzia i filip

~miśka123
Sabinka
2010-10-22

Ja byłam ostatnio na chrzcie i zobaczyłam jak popularne jest imię Lena, bo na 5 chrzczonych dziewczynek 3 miały na imię Lena.
Dla córeczki wybrałam mniej popularne Jagoda, a dla syna Jeremiasz.

~Sabinka
ella
2010-11-04

A moja pięknota ma na imie Hania i wszystkim sie to imię podoba

~ella
Miłowoj
2010-11-08

DOBRA Z INNEJ BECZKI: wyobraźcie sobie rodzinę Niemca,gdzie nagle daje imię polskie - słowiańskie - "Władysław".
Cała rodzina powiedziałaby, że jest nienormalny, dostaliby wymiotów, przecież Polacy i ludy ze wschodu "są gorsi". Wręcz wujek Oskar Ludwig służył w wojsku i widział ten "wschodni syf".
Teraz wyobraźcie sobie rodzinę Żydowską, gdzie wszyscy mają na imię; gdzie nagle ktoś polskie imię "Mirosława" - toć to nie do po myślenia, były "POLSKIE OBOZY ", Holokaust itp. Wyobraźcie Anglików którzy mają imiona; Edward, Kevin, Brian, Pamela, Sandra, Jessica i ktoś daje imię polskie: "Ziemowit" - to niemożliwe!! Polacy to hydraulicy, pomywacze, sprzątaczki a teraz sobie wyobraźcie, że Polacy dają swoim dzieciom imiona tych wszystkich ludów: Robert, Jakub,. Oskar, Brajan, Dżesika, Franciszek, Julia, Zofia itp.
Rdzenne imiona polskie: to IMIONA SŁOWIAŃSKIE np.: Bogdan, Milena, Stanisław, Bożena itp.

~Miłowoj
Marlena
2010-12-06

Imie julia jes piękne tak uwarzam ,,,a jeśli ktoś uwarza że jest oklepane i niemopdne to poprostu niech nie kometuje tego ,,,

~Marlena
lora
2011-07-14

Ja wybrałam Hanię i Tymona :) i cieszę się, że nie są na liście.
tylko nie wiem, które imię się przyda, bo dziecię odmawia ujawnienia narządów ;)

~lora
ktoś
2012-02-29

na imiona zawsze panuje jakaś moda... kiedyś np, Stanisław, Józefa, Włodzimierz, Janina, Stefan itd...
potem; Katarzyna, Piotr, Ewelina, Sebastian, Elzbieta, Marcin...
obecnie; Maja, Jakub, Amelia, Kacper, Lena, Wiktor...
a ja jestem za imieniem Lilianka :)

~ktoś

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55