Imiona dla dzieci – od marca ważne zmiany

autor: Agnieszka Kęsek , 2015-02-05
Imiona dla dzieci – od marca ważne zmiany
W Polsce nadanie dziecku imienia jest obwarowane kilkoma ograniczeniami. Nie można, między innymi, nazwać naszej pociechy imieniem obcego pochodzenia (chyba, że jedno z rodziców jest obcokrajowcem). Okazuje się, że pierwszego marca w życie wejdą nowe przepisy, które zliberalizują istniejące zasady. Co ulegnie zmianie?

Jak było do tej pory?

Do pierwszego marca tego roku w Polsce obowiązywały będą jeszcze stare zasady nadawania imion dzieciom. Według nich:

  • nie można nadać dziecku obcego imienia (wyjątek stanowi sytuacja, w której jedno z rodziców jest obcokrajowcem),
  • nie może być ono także ośmieszające ani też nieprzyzwoite,
  • nie może być zdrobnieniem,
  • nie może być nazwą geograficzną ani pospolitą (wyjątek - m.in. imię Róża),
  • imię powinno jasno wskazywać na płeć.

Jak będzie teraz?

Od 1 marca w życie wejdą nowe, znacznie bardziej liberalne przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom. Wynikają one z ustawy o nazwie Prawo o aktach stanu cywilnego i są odpowiedzią na zmiany zachodzące w społeczeństwie, które wszak zaczyna być coraz bardziej zróżnicowane.
Dzięki nowej ustawie rodzice będą napotykali na zdecydowanie mniej ograniczeń w nadawaniu dziecku imienia.

  • dzieci będą mogły otrzymywać imiona obce.
  • imię nie będzie musiało wprost wskazywać na płeć malucha (oczywiście do pewnych granic - chłopiec nie będzie mógł otrzymać np. imienia Agnieszka).

Nie będzie można jednak nadać imienia będącego zdrobnieniem, ośmieszającego ani nieprzyzwoitego czy budzącego negatywne skojarzenia. Pozostaje także zasada wyboru maksymalnie dwóch imion.

Rodzicielska fantazja nie zna granic

Teoretycznie zmiany, które niebawem wejdą w życie stwarzają okazję do puszczenia wodzy fantazji i nadania dziecku wyszukanego imienia. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu nie może ono malucha ośmieszać, na co najczęściej powołują się urzędnicy odrzucając rodzicielski wybór. W wielu przypadkach jest to jak najbardziej uzasadnione.

Niektórzy rodzice mieli bowiem ochotę nadać dziecku imię upamiętniające ulubioną drużynę (Legia), bohatera z dziecięcych lat (Kermit), lub też... artykuły spożywcze (Truskawka, Opieniek).
Powyższe przykłady to tylko kilka najciekawszych prób nadania maluchowi dość niezwykłego imienia, które, oczywiście, zostały udaremnione.

Jak wybrać imię dla malucha?

Wybór imienia dla dziecka to sprawa nie tak błaha, jak może się wydawać. Wszak dokonujemy wyboru na całe życie naszej pociechy. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że imiona budzą różnorakie skojarzenia - jedne pozytywne, inne mniej. Jedne wzbudzają zaufanie, inne niekoniecznie. Jakie powinno być imię?

Przede wszystkim nie może w przyszłości narazić malucha na szyderstwa rówieśników. Powinno być uniwersalne i... niezgodne z aktualnym trendem (przecież nikt nie chce, aby jego córka była ósmą Julką czy Leną w klasie). Miło, jeśli coś znaczy - np. wiąże się z nim jakaś historia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55