Jak chronić dzieci przed miejskim smogiem?

autor: Agnieszka Kęsek , 2017-11-09
Jak chronić dzieci przed miejskim smogiem?
Zanieczyszczenie powietrza to problem, którego świadomość w społeczeństwie coraz bardziej rośnie. Więcej i więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie taki stan rzeczy wywołuje i… działać na rzecz zmian. Pozbyć smogu nie da się w jeden sezon, dlatego konieczna jest wiedza dotycząca tego, jak się przed nim chronić.

Czym jest Smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne. Jego nazwa to zbitek dwóch angielskich słów: fog (czyli mgła) i smoke (czyli dym). Oznacza znaczne nasilenie zanieczyszczeń powietrza. Rolę grają tu dwa czynniki - działalność ludzi oraz... pogoda. Niekorzystne warunki pogodowe, czyli np. mgła, brak wiatru, sprawiają, że zanieczyszczenia „wiszą" nad miastem.

Jeśli chodzi o czynnik pierwszy, czyli działalność ludzką, w naszym kraju najbardziej winna jest tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z domów - kotłów i pieców, w których spala się niskiej jakości opał, często także śmieci. Dużą rolę gra też jakość kotłów. Wciąż popularne są tzw. kopciuchy, czyli piece o bardzo złej jakości i złych parametrach emisyjnych. Wszystko to sprawia, że powietrze jest niesamowicie zanieczyszczone.

 

Zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza

Smog ma bardzo negatywne, a w wielu przypadkach tragiczne, skutki dla zdrowia. Znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc), a także chorobę niedokrwienną serca, zawał, udar mózgu, raka mózgu, raka szyjki macicy, raka pęcherza moczowego. Kiedy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie skutki można poczuć od razu. Pojawią się w postaci kaszlu, podrażnienia oczu, nosa i gardła, problemów oddechowych. Niestety, na negatywne skutki działania smogu najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze.

Jak chronić się przed smogiem?


Przed smogiem koniecznie należy bronić siebie i swoje dziecko. Maluchy są bardziej od dorosłych wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza. Co można zrobić, aby tak bardzo jak to możliwe ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie dziecka?

1. Sprawdzaj poziom zanieczyszczenia powietrza
Na szczęście obecnie dostęp do takich informacji jest banalnie prosty. Szczególnie większe miasta, choć coraz częściej i te mniejsze, montują stacje pomiarowe, a wyniki są udostępniane przez strony WWW lub aplikacje na telefon. Smog zwykle pojawia się w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy trwa sezon grzewczy. Sprzyja mu też brak wiatru i mgła. Z kolei kiedy np. pada deszcz - powietrze zwykle jest czystsze.

2. Smog się pojawił? Ogranicz wychodzenie z domu!
Kiedy pojawia się Smog koniecznie ogranicz dziecku do absolutnego minimum wychodzenie z domu. Spacery, zabawa na zewnątrz - odpadają.

3. Maska antysmogowa dla dziecka
Dostęp do masek antysmogowych, także tych przeznaczonych dla dziecka, jest obecnie bardzo ułatwiony. Wiele sklepów internetowych oferuje te produkty. Kiedy Smog się pojawia, a trzeba wyjść na zewnątrz, warto założyć dziecku maskę. Maski nadają się dla dzieci od lat 6-7.

4. Nie wietrz pomieszczeń
W dni, w które zanieczyszczenie powietrza jest wyższe, nie otwieraj okien w mieszkaniu.

5. Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza
Jeśli pozwala ci na to budżet, zakup oczyszczacz powietrza. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, ale jest to bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli oczyścić powietrze w mieszkaniu. Oczyszczacze różnią się m.in. powierzchnią, jaką są w stanie oczyścić. Można kupić jeden wyłącznie do pokoju malucha.

6. Zasugeruj oddychanie przez nos
Nos to naturalny filtr. Kiedy jesteście na zewnątrz, powiedz dziecku, żeby oddychało przez nos.

7. Przesiądź się w autobus
Kiedy stoisz w korku na ruchliwej ulicy, powietrze w samochodzie może być nawet gorsze niż na zewnątrz! Samochody wokół emitują spaliny, które dostają się do twojego pojazdu. Dlatego jeśli możesz, unikaj ruchliwych ulic lub przesiądźcie się do komunikacji miejskiej.

8. Zróbcie sobie urlop od Smogu
Kiedy stężenie zanieczyszczeń jest naprawdę wysokie, nawet dwa dni „oddechu" zrobią różnicę. Wyjedź z maluchem gdzieś, gdzie powietrze jest na pewno czystsze. Ale uwaga - w wioskach i małych miasteczkach wcale nie musi być lepiej niż w dużych miastach! Tam też wiele osób spala śmieci lub niskiej jakości opał.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55