Jak działa test ciążowy?

autor: Agata Cygan , 2015-11-26
Jak działa test ciążowy?
To pierwszy i najprostszy sposób na sprawdzenie, czy w organizmie doszło do zapłodnienia. Jak to się dzieje, że tak istotną dla nas kwestię możemy skontrolować w warunkach domowych za kilkanaście złotych…? Jak działa test ciążowy i czy naprawdę można mu ufać?

Jak działa test ciążowy?

Wszystkie domowe testy ciążowe opierają się na takim samym schemacie działania. Ich celem jest wykrycie w organizmie kobiety hormonu HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon, który produkuje zarodek (a dokładnie trofoblast, czyli warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości powstanie łożysko) i który podtrzymuje wydzielanie progesteronu, niezbędnego do utrzymania ciąży. Dlatego właśnie, w normalnej sytuacji nie powinien być obecny w organizmie (o przypadkach wyjątkowych powiemy za chwilę).

Z uwagi na to, że HCG może być obecny w moczu ciężarnej już na około 7 dni po zapłodnieniu, domowy test ciążowy to jedna z najprostszych i najszybszych metod potwierdzania/wykluczania ciąży na tak wczesnym etapie. Test zaleca się wykonywać z samego rana, korzystając z nocnej zbiórki moczu, ponieważ wówczas stężenie hormonu HCG jest najwyższe.

Rodzaje domowych testów ciążowych

Wśród domowych testów ciążowych wyróżniamy:

 • testy paskowe - wymagają one zebrania moczu do załączonego pojemnika, a następnie zanurzenia w nim na kilka sekund paska testowego; wynik można odczytać po czasie podanym na opakowaniu - w zależności od czułości testu (im wyższa czułość, tym niższa wartość hormonu wystarczy do rozpoznania ciąży);
 • testy płytkowe - wymagają one zebrania moczu do załączonego pojemnika, a następnie pobrania kilku kropel za pomocą specjalnej pipety i wkroplenia ich na płytkę testową; wynik można odczytać po czasie podanym na opakowaniu - w zależności od czułości testu;
 • testy strumieniowe - wymagają one umieszczenia końcówki testu pod strumieniem moczu; wynik można odczytać po czasie podanym na opakowaniu - w zależności od czułości testu.

Jeżeli test został wykonany prawidłowo, pojawi się na nim zawsze kreseczka kontrolna - bez względu na to, czy kobieta jest w ciąży czy też nie. O zapłodnieniu świadczy dopiero pojawienie się drugiej kreseczki - testowej. Nawet, jeśli jest ona bardzo blada, świadczy o obecności hormonu HCG.

Test laboratoryjny

Z uwagi na fakt, że gonadotropina kosmówkowa jest obecna nie tylko w moczu, ale także we krwi, istnieje też możliwość przeprowadzenia tzw. testu z krwi. Ten jednak, wymaga wizyty w laboratorium oraz pobrania krwi żylnej - jak w przypadku zwykłych badań, np. morfologii. Na wynik trzeba poczekać nieco dłużej, ale zwykle jest on dostępny już tego samego dnia. Ten wynik jest dokładniejszy od wyniku testu domowego i co więcej - mówi nie tylko o tym, czy HCG jest obecny w organizmie, ale także - w jakiej ilości.

Dzięki temu, że laboratorium podaje zakresy wartości HCG dla poszczególnych tygodni, można szybko obliczyć wiek ciąży. W przypadku testu z krwi, od samej wartości większe znaczenie ma jednak przyrost hormonu. Pierwsze badanie określa, czy doszło do zapłodnienia i który to tydzień ciąży, ale to zbyt mało informacji. Jeśli chcemy jeszcze poczekać z wizytą u ginekologa, warto powtórzyć test po 48 - 72 godzinach i porównać otrzymane wyniki.

Brak drugiej kreseczki – czy zawsze oznacza brak ciąży?

Jeśli test został wykonany poprawnie i w odpowiednim terminie, teoretycznie tak. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wynik testu ciążowego i mimo zapłodnienia, obrazować jego brak. To w szczególności:

 • zbyt wczesne wykonanie testu;
 • wykonanie testu po południu, wieczorem - zbyt małe stężenie HCG;
 • spożywanie dużych ilości płynów, które rozrzedzają mocz, zaburzając jego obraz.

Druga kreseczka – czy zawsze oznacza ciążę?

Istnieją też sytuacje, o których wspominaliśmy na wstępie. Czasami nawet, jeśli test został wykonany poprawnie i wskazuje na ciążę, nie jest on w pełni wiarygodny. Wpływ na to mogą mieć poniższe czynniki:

 • leki przeciwpsychotyczne, psychotropowe i przeciwhistaminowe - w szczególności leki zawierające chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę;
 • preparaty poprawiające płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową;
 • zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro - zawarte w nich hormony są podobne do hCG;
 • ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna;
 • pozostałe fragmenty łożyska z poprzedniej ciąży;
 • wejście w okres okołomenopauzalny;
 • białkomocz;
 • silne preparaty przeciwbólowe, np. metadon;
 • choroba tarczycy lub nerek;
 • nowotwory - np. jelita, trzustki, wątroby, żołądka mogą dać wynik fałszywie dodatni.

To właśnie dlatego po wykonaniu domowego testu - bez względu a jego wynik, zawsze warto odwiedzić ginekologa, który potwierdzi lub wkluczy nasze przypuszczenia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55