Jak i kiedy zbadać płodność?

autor: Agnieszka Kęsek , 2017-01-11
Jak i kiedy zbadać płodność?
Od jakiegoś czasu staracie się o dziecko, ale efektów jak nie było, tak nie ma? A może starania macie dopiero w planach, ale istnieją uzasadnione obawy, że może to być utrudnione? Między innymi takie powody powinny skłonić was do wykonania badań płodności. Jakie są ich metody i w jakiej kolejności się im poddać?

Kiedy możemy mówić o niepłodności?

O niepłodności możemy mówić wtedy, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko przez rok (to oznacza rok regularnego współżycia bez zabezpieczenia). W naszym kraju aż co piąta para może mieć taki problem. Bardzo ważne jest więc, aby wykonać badania, kiedy mamy podejrzenia, że ten dotyczy to także nas. Nie warto zwlekać, bo im szybciej znajdziecie przyczynę, tym szybciej będziecie mogli wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie.
Całych dwunastu miesięcy nie trzeba czekać w sytuacjach, kiedy:

  • kobieta ma powyżej 35 lat,
  • stwierdzono u niej endometriozę, zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy,
  • ma nieregularne miesiączki,
  • jedno z partnerów przeszło leczenie onkologiczne,
  • mężczyzna przeszedł leczenie w związku z chorobą narządu rozrodczego.

Powyższe przypadki powinny skłonić do znacznie szybszego wykonania diagnostyki płodności.

Tym razem – panowie przodem!

Zasady, którymi trzeba się kierować podczas oceny płodności i diagnostyki niepłodności są zupełnie inne od tych, dotyczących zasad dobrego wychowania. Jeśli nie wiecie, gdzie leży problem, pierwszy ocenie płodności powinien poddać się mężczyzna. Dlaczego? Ponieważ badania nasienia (stanowiące absolutną podstawę męskich badań płodności) są szybsze, prostsze i tańsze niż diagnostyka przyczyn kobiecej niepłodności. Jeśli zdecydujecie, że on zbada się pierwszy, możecie zaoszczędzić sporo czasu. Co ważne, nieprawdą jest, że w większości przypadków źródło problemu leży po stronie kobiety. Równie prawdopodobne jest, że to problem ze spermą.

Badania diagnostyczne dla mężczyzn

Badanie nasienia jest proste i szybkie. Przedtem należy powstrzymać się od współżycia przed 3-5 dni. W dniu badania oddaje się próbkę nasienia do specjalnego pojemnika, a następnie wystarczy poczekać na wyniki. Nieprawidłowości nasienia mogą mieć różną postać. Plemników w ejakulacie może być zbyt mało, zaburzenia mogą dotyczyć także ich ruchliwości lub budowy.

Czasem mężczyznę także prosi się o wykonanie badań hormonalnych, o wykonanie badania USG lub badanie urologiczne.

Podstawowe badania diagnostyczne kobiety

W przypadku kobiet sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona, a możliwych badań - dość sporo. Jakie idą zazwyczaj na pierwszy ogień?

  • Podstawowe badanie ginekologiczne i cytologia.

Zawsze na początku warto zacząć od podstaw.

  • Badania poziomu hormonów

Takich, jak między innymi LH, FSH, prolaktyna, estradiol, androgeny, progesteron... To bardzo ważne badania pozwalające ocenić funkcjonowanie żeńskiego układu hormonalnego oraz to, jak działają jajniki.

  • Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne pozwoli ocenić jak zbudowana jest macica oraz jajniki. Dzięki USG widać także ich położenie, grubość endometrium, ewentualne polipy, cysty, torbiele, mięśniaki itp.

  • Monitoring owulacji

Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną trudności z poczęciem dziecka są nieprawidłowości dotyczące owulacji, przeprowadza się jej monitoring. Za pomocą USG ocenia się wzrost pęcherzyka Graafa oraz jego wielkość.

  • HSG, czyli badanie drożności jajowodów

Wykonuje się je zazwyczaj zaraz po miesiączce. Uwidacznia jamę macicy, szyjkę i jajowody oraz pozwala skutecznie ocenić ich budowę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55