Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

autor: Agnieszka Kęsek , 2012-11-29
Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powietrze w naszych domach i mieszkaniach robi się suche. Taki stan może mieć zły wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka, dlatego warto wybrać kilka sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza. I zastosować je nie tylko w pokoju dziecka, lecz i w swojej sypialni.

Wpływ suchego powietrza na dziecko

Suche powietrze w pokoju to niedoceniany problem. Tymczasem może przysporzyć naszemu maluszkowi kilku męczących dolegliwości.

  • Wysuszenie śluzówek

Suche powietrze podrażnia śluzówki górnych dróg oddechowych.Może to powodować po pierwsze - trudności z oddychaniem przez nos i katar, a po drugie większą podatność na różnego rodzaju infekcje. Dziecko może także kaszleć i trzeć swędzące oczy.

  • Niespokojny sen

To konsekwencja trudności z oddychaniem, które nasilają się szczególnie w nocy. Maluch może mieć problemy z zaśnięciem i często się budzić, a w dzień być marudny.

  • Suchość skóry

Suche powietrze, podobnie jak zbyt ciepła woda, może wysuszać delikatną skórę dziecka. Naruszając jej naturalną, ochronną barierę powoduje podrażnienia i w konsekwencji pieczenie i swędzenie.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Z nawilżeniem powietrza nie można jednak przesadzać. Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić od 40 do 60%. Jeśli przekroczy górną granicę może to sprzyjać namnażaniu się pleśni, grzybów i roztoczy.

Jak sprawdzić czy wilgotność w pomieszczeniu jest optymalna? Trzeba użyć do tego specjalnego urządzenia - higrometru. Można go kupić już za około 20-30 zł. Często spotyka się też urządzenia wielofunkcyjne z wbudowanym higrometrem, zegarem i termometrem.

Sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju

Wilgotność powietrza w mieszkaniu można zwiększyć na kilka sposobów. Oto one:

  • Odpowiednia wentylacja pomieszczenia

Wietrzenie całego mieszkania jest bardzo ważne gdyż zapewnia dopływ świeżego powietrza. Powinniśmy to robić kilka razy dziennie nawet w okresie zimowym i przy trzaskających mrozach. Powietrze z zewnątrz jest o wiele bardziej wilgotne niż to z pomieszczenia. Dobra wentylacja mieszkania to podstawa dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza.

  • Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach

Nie można przegrzewać mieszkania. Optymalna temperatura to od 20 do 22 °C. Kiedy jest za ciepło nie pomoże nawet najlepszy nawilżacz.

  • Zbiorniki z wodą na kaloryferze

To stary sposób na zwiększenie wilgotności powietrza. Polega na powieszeniu specjalnych kamionek wypełnionych wodą na kaloryferze. Niektórzy kwestionują jednak tę metodę
i uważają ją za niehigieniczną argumentując, iż w pojemniczkach namnażają się grzyby i pleśń.

  • Wilgotne ręczniki/pieluszki

Grzyby i pleśń nie namnożą się w rozwieszonych (i często zmienianych) na kaloryferze mokrych ręcznikach czy pieluchach. Schnąc, uwalniają wilgoć. Można je dodatkowo nasączyć olejkiem eterycznym.

  • Nawilżacze

Nawilżacze to specjalne urządzenia służące do zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Są dwa podstawowe rodzaje nawilżaczy: ultradźwiękowe
i parowe. Dla małych dzieci zdecydowanie bezpieczniejsze są te drugie. Działają wypuszczając do pomieszczenia parę wodną powstającą ze stopniowo podgrzewanej wody. Ceny takich nawilżaczy wahają się od około stu do kilkuset złotych.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Jackie
2019-01-15

Stosowałam wilgotne ręczniki i proszę mi wierzyć, ze u mnie tak bardzo grzeją kaloryfery, że bardzo ciężko jest nawilżyć takim czymś mieszkanie czy pokój. Dlatego ja od pewnego czasu mam oczyszczacz powietrza z nawilżaczem kc d60 euw. Kupiłam go w bardzo fajnym sklepie internetowym Goodair.pl. Żeby dobrze powietrze było nawilżone otrzeba było jednego dnia. Urządzenie wg mnie działa super ;)

~Jackie

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55