Jak pielęgnować pępek noworodka?

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-24
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Pępowina - niezwykły sznur łączący mamę z dzieckiem. To dzięki niej dziecko otrzymuje od matki wszystko, co jest mu niezbędne do życia - tlen i pożywienie. Po porodzie odcina się ją, podwiązuje - w taki sposób tworzy się pępek dziecka. Jak dbać o pępek noworodka? O czym należy pamiętać? Na co przy pielęgnacji kikuta pępowiny zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy na pytania najczęściej dręczące młodych rodziców.

Na temat pielęgnacji pępka noworodków narosło wiele mitów. Szczególnie osoby debiutujące w roli rodziców martwią się, czy poradzą sobie z dbaniem o pępek maluszka. Bez obaw. Jeszcze w szpitalu położna pokaże Wam, w jaki sposób pielęgnować pępek dziecka, a już po kilku samodzielnych próbach będziecie mogli uczyć innych rodziców.

Jak długo trwa gojenie się pępka?

Gojenie się pępka zazwyczaj trwa 10-14 dni od porodu. Po tym czasie kikut pępowiny powinien sam odpaść. Na początku kikut pępowiny jest niebiesko-biały, potem wysycha ciemniejąc, aż staje się granatowo-czarny i całkiem sztywny.

Czym pielęgnować pępek?

Pępek przemywamy 70-procentowym spirytusem (najprościej jest kupić 96-procentowy spirytus spożywczy w i rozcieńczyć go w stosunku 2:1 z wodą; w aptekach można też dostać specjalne gaziki nasączone spirytusem). Spirytus odkaża i wysusza kikut pępowiny. Do dbania o higienę pępka najbardziej przydatne są patyczki kosmetyczne – pozwalają zdezynfekować wszystkie zakamarki. Pępek najlepiej jest przemywać przy każdej zmianie pieluszki – szybciej wtedy zostanie wysuszony i szybciej odpadnie.

Czy to boli?

Wielu rodziców martwi się, że pielęgnacja pępka i przemywanie go spirytusem jest dla dziecka bolesne. Pamiętajmy, że kikut jest tkanką martwą i dbanie o jego higienę nie jest dla dziecka bolesnym zabiegiem. Jeśli dziecko reaguje płaczem – to na zimny spirytus czy sam zabieg, a nie dlatego, że odczuwa ból. Kikut można odchylać, unosić – tak, żeby każdy zakamarek był przemyty spirytusem – zapobiega to rozwojowi niebezpiecznych dla dziecka bakterii.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy tylko wokół pępka pojawi się obrzęk i zaczerwienienie, a sam pępek zaczyna krwawić cuchnącą wydzieliną z ropą, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą to być oznaki zakażenia, a dla malucha jest to bardzo niebezpieczne.

Co z pieluszką?

Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać i ocierać. Należy zadbać o wygodę maluszka. Dlatego w czasie gojenia się pępka lepiej wybierać luźniejsze ubranka, a górną część pieluszki wywijać na zewnątrz. Lepiej też – dopóki kikut nie odpadnie – nie kłaść dziecka na brzuchu.

Jak kąpać?

Zaleca się unikać zamoczenia pępka podczas kąpieli. Przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy – szybciej się zagoi i odpadnie. Jeśli jednak zamoczymy pępek podczas kąpieli – bez obaw – wystarczy go suszyć i zdezynfekować.

Zakładać opatrunek?

Nie powinno się gojącego się pępka zaklejać plastrem czy obwiązywać bandażem. Może to doprowadzić do infekcji. A stały dostęp do świeżego powietrza i pozostawianie malucha od czasu do czasu bez pieluszki tylko przyśpieszy gojenie.

Co potem?

Po odpadnięciu kikuta zazwyczaj pozostaje mała ranka. Należy jeszcze przez kilka dni przemywać ją gazikiem nasączonym spirytusem. I to wszystko. Pozostaje nam cieszyć się pięknym i zadbanym pępkiem niemowlaka.

Jak więc widać pielęgnacja pępka noworodka nie jest trudna i nie powinna budzić wśród rodziców żadnych obaw. Ważne, aby przez czas gojenia się pępka odpowiednio o niego dbać i stosować się do powyższych wskazówek. A wtedy nasza przygoda z kikutem pępowiny zakończy się szybko i bezboleśnie.

*Ciekawostka na koniec

W Polsce całkiem naturalne jest przemywanie pępka spirytusem oraz unikanie zamoczenia pępka podczas kąpieli. Ale na przykład w Anglii czy Szwecji lekarze zalecają przemywanie pępka przegotowaną wodą, a zamoczenie pępka w czasie kąpieli nie stanowi żadnego problemu – jeśli później dokładnie się go wysuszy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

monia92
2020-07-05

To bardzo przydatny artykuł dla świeżo upieczonych rodziców. Pamiętam jak ja co zmianę pieluszki odkażałam kikut octeniseptem. Nim też psikałam ranę po cesarskim cięciu, dzięki czemu szybko mi się zagoiła. Dla mnie nie ma lepszego preparatu do odkażania niż ten, stosowałam go przed urodzeniem dziecka i stosuję go i teraz.

~monia92

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55