Jak radzić sobie z nadwagą w ciąży?

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-04-01
Jak radzić sobie z nadwagą w ciąży?
Waga ciąży nie podlega dyskusji. To często najistotniejszy moment w życiu kobiety, a decyzja o powiększeniu rodziny to akt dojrzałości partnerów. Ale to także ogromne dla kobiety zmiany fizjologiczne, do których należy zmiana najbardziej widoczna – dodatkowe kilogramy. I choć część z tych kilogramów to waga dziecka, wód płodowych i łożyska, często więcej niż połowa nadwyżki to efekt nieodpowiedniej diety przyszłej mamy. Jak nieść ten ciężar przez całą ciążę?

Z nadwagą w ciążę

Wiele kobiet boryka się z problemem nadwagi jeszcze przed ciążą. Jeśli więc podejmują starania o dziecko powinny pamiętać, że ciąża nie tylko ich nie wyszczupli, ale zdecydowanie wzmoże apetyt i powiększy wagę nawet o 15 kg (sugerowany przyrost wagi dla kobiet z nadwagą to 9 kg). Dobrze jest więc jeszcze przed zajściem w ciążę popracować nad swoim ciałem i zrzucić zbędne kilogramy, które mogą później przysporzyć kłopotów, także podczas samych starań o dziecko. Nadwaga bowiem niesie za sobą m.in. wzrost stężenia estrogenów we krwi, a nadwyżka hormonów zaburza cykl miesiączkowy i hamuje owulację.

Ciąża z nadwagą

Nadwaga ma duży wpływ na przebieg ciąży, porodu, a także zdrowie matki i dziecka. Stwarza m.in. ryzyko cukrzycy ciężarnych, której konsekwencją może być wyższa masa urodzeniowa dziecka.

Nadwaga w ciąży – nabyta wcześniej lub już po poczęciu dziecka – ma duży wpływ na przebieg ciąży i samego porodu – nie wróży nic dobrego ani dla matki, ani dla dziecka. Przede wszystkim stwarza większe niż u ciężarnych o prawidłowym przyroście masy ryzyko cukrzycy, gestozy, nadciśnienia, infekcji dróg moczowych, chorób naczyń krwionośnych (przede wszystkim żylaków), a także opuchnięć, zaparć i wzmożonych bólów kręgosłupa i nóg. Dolegliwości te nasilają się tuż przed rozwiązaniem, gdy ciężar jest na tyle duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Także sam poród nie należy zwykle do najłatwiejszych – często lekarze w przypadku kobiet z nadwagą decydują się na cesarskie cięcie, a i ono stwarza kłopot (w zależności od grubości tkanki tłuszczowej położnik może mieć trudność w przedostaniu się przez nią), a rany po nacięciu krocza czy brzucha goją się dłużej.

Umiar to podstawa

Dodatkowe kilogramy to duży ciężar dla przyszłej mamy. Jak sobie z nim radzić? Nie ma tu mowy o żadnych drastycznych dietach i wysiłku fizycznym. Aby nie przytyć za dużo, potrzeba jedynie umiaru – zarówno w jedzeniu, jak i spędzaniu czasu. Korzystne będzie więc wpojenie sobie dobrych (zdrowych) nawyków żywieniowych, które nie tylko utrzymają w zdrowiu przyszłą mamę, ale także dostarczą dziecku niezbędne substancje odżywcze. Ważne jest też stawianie na jakość, nie ilość spożywanych posiłków. Waga ciężarnej powinna zwiększać się systematycznie i w naturalnym tempie – od zaledwie 2 kg w pierwszym trymestrze, gdy wizualnie nic nie świadczy jeszcze o ciąży (nadwyżka kilogramów nabyta w tym okresie najprawdopodobniej pozostanie do zrzucenia po ciąży), po 6 i 7 kg w trymestrach kolejnych, gdy ciężarem jest już sam rosnący brzuch. Wprawdzie wiele przyszłych mam traci na wadze lub wyrównuje jej przyrost, walcząc z ciążowymi mdłościami, ale muszą pamiętać o uzupełnianiu wszelkich niedoborów. Obowiązkowym dodatkiem do tej rozsądnej, lekkostrawnej diety jest ruch, który pozwoli na bieżąco spalać zbędne kalorie, najlepiej niezbyt forsujący, niezagrażający upadkiem i nadmiernym przemęczeniem, ale dotleniający i dodający energii, np. spacery czy pływanie.

Waga mamy ciężarem dla dziecka?

Wbrew pozorom waga przyszłej mamy nie jest tylko jej sprawą (i kłopotem). Także dziecko już w łonie matki odczuwa przesyt kalorii, a wiele konsekwencji matczynej nadwagi odbija się na jego rozwoju. Dość często zdarza się, że dziecko kobiety, która już przed ciążą miała nadwagę lub w jej trakcie chorowała na cukrzycę ciężarnych, ma większą masę urodzeniową. Wg najnowszych badań amerykańskich naukowców szacuje się też, że dzieci te są dużo bardziej narażone na otyłość niż te, urodzone przez matki, które poczęły dziecko z odpowiednią wagą, a w czasie ciąży nie przytyły więcej niż 15 kg.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-04-08

Owszem nadwaga w ciazy to duzy problem ale problem stanowi tez nadwaga po ciazy.Wtedy dopiero wychadza nagromadzone kilogramy.

renia
domi
2010-04-10

Moim zdaniem od kontroli wagi w ciazy jest lekarz prowadzacy. To on w przypadku nadwagi powinien ustalic wlasciwa diete .No oczywiscie wazne aby kobieta stosowala sie do zalecen a z tym bywa roznie.Czasem warto nastraszyc i powiedziec o zagrozeniach jakie wynikaja z nadwagi kobiety dla dziecka.

domi
Donata ALVART, Łódź
2010-09-30

Ja jednak polecam i wskazuję na naukową wiedzę biologiczną, rozsądek oraz umiar. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. __NISKIE węglowodany.

Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

To właśnie przy problemach z odżywianiem, przy zwalczaniu otyłości, również cukrzycy typu 2, niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi tzw. __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !!
Ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

~Donata ALVART, Łódź
Donata ALVART, Łódź
2012-08-03

SĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI U LUDZI: ♥♥♥♥♥

1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem:
WYSOKIE WĘGLOWODANY, TJ. OD 26,01% WZROSTU.

2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację:
INDEKS ŻYWIENIOWY, TJ. IŻ PRODUKTU.

PUENTA:
Organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje eliminujące równocześnie nadciśnienie i miażdżycę.

ZOBACZ TAKŻE:
NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU.

~Donata ALVART, Łódź

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55