Jak się rodzi dziecko – etapy porodu

autor: Karolina Jędras , 2011-09-15
Jak się rodzi dziecko – etapy porodu
Kilka miesięcy temu zobaczyłaś na teście dwie kreski – dowód na to, że jesteś w ciąży. Przez kolejne tygodnie dojrzewałaś do tego, by zostać mamą. Przygotowywałaś się do opieki nad noworodkiem. Teraz zbliża się termin twojego porodu, przyjścia na świat twojego dziecka. Czy wiesz, jak to będzie wyglądać? Jak rodzi się dziecko?

Przed porodem

Podczas ostatnich tygodni ciąży rozwijające się w tobie dziecko, jak i cały twój organizm przygotowują się do godziny zero - porodu. Po dwudziestym tygodniu pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Wzmocnią ją i ustawią dziecko w odpowiedniej pozycji. Twój organizm pod koniec ciąży zaczął także wytwarzać, relaksynę, która sprawiła, że mięśnie stają się luźniejsze. Poszerza ona także biodra, poprzez rozluźnianie więzadeł.

Poród – cztery etapy dzielące cię od dziecka

Zanim to nastąpi dobrze jest, byś poznała i oswoiła, choć trochę, nieznane. Z książek czy Internetu dowiesz się o porodowym vademecum i samym porodzie.

Faza pierwsza – gotowi do startu i start

W okolicach 7 cm rozwarcia często następuje kryzys, kobiecie brakuje sił i akcja się spowolnia.

Tej chwili nie da się uniknąć, od początku ciąży na nią czekałaś, w końcu nadeszła - zaczyna się poród. Skąd będziesz o tym wiedzieć? Przede wszystkim zaczną się skurcze. Na początku nieregularne, w kilkunasto - kilkudziesięciu minutowych odstępach. Są to jednak inne skurcze niż Braxtona-Hicksa.

Początkowo skurcze mogą być nawet niezauważalne. Szyjka macicy skraca się wtedy i rozwiera do 3 cm. Zamiast skurczy możesz odczuwać bóle brzucha jak podczas okresu. Możesz mieć także biegunkę, zgagę i brązową wydzielinę z pochwy. Ten etap pierwszej fazy może trwać do kilku dni. Dużo wtedy odpoczywaj, relaksuj się i regeneruj. Będziesz potrzebowała dużo sił.

Etap drugi fazy pierwsze - nasilenie się skurczy. Stają się one także bardziej regularne. Wydzielina z pochwy będzie bardziej intensywna, może cię także boleć krzyż. Możesz wtedy robić wszystko by uśmierzyć ból i się zrelaksować. Wykorzystaj wiedzę ze szkoły rodzenia, nie leż, zmieniaj pozycję ciała. Licz czas występowania skurczy i czas ich trwania. Gdy będą występować co ok.5 minut, jedź do szpitala lub jeśli rodzisz w domu wezwij położną.

Etap trzeci - zwiększenie rozwarcia, pęknięcie pęcherzyka płodowego. W tym momencie prawdopodobnie odejdą ci wody płodowe.
Tymczasem twoje dziecko pomału wędruje w dół. Skurcze macicy masują i przesuwają jego ciało ruchem śrubowym. Gdy dojdzie do zwężenia kanału rodnego możesz pomóc mu je pokonać zmieniając pozycję na nie leżącą.

W tym etapie skurcze staną się rzadsze, będziesz mieć ochotę na sen - wykorzystaj przerwy w skurczach i drzemaj, niedługo będziesz potrzebować wszystkich sił. Twój organizm wytwarza teraz dużo adrenaliny, by kolejna faza przebiegła szybko i sprawnie.

Faza druga – mamo już idę – przyj

Druga faza to już poród właściwy, jest też dużo krótszy niż pierwszy - trwa o kilkunastu minut do dwóch godzin. Parcie jest odruchem, którego nie da się powstrzymać, na szczęście nie jest ono bolesne. Jeśli to konieczne, położna natnie wtedy twoje krocze, unikając jego pęknięcia. W tym czasie niemowlę przesuwa się do przodu w czasie skurczy i lekko cofa się w czasie między nimi. Wszystko to prowadzi do wypchnięcia dziecka poza ciało matki. Najpierw wychodzi główka, potem barki i reszta ciała. Przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka konieczne może być cesarskie cięcie. Faza druga kończy się pierwszym krzykiem twojego dziecka.

Faza trzecia – mamo już jestem, teraz rodzisz łożysko

Zaczyna się około kwadrans do godziny po poprzedniej fazie. Podczas jej trwania rodzisz łożysko. Bardzo ważne jest by macica wypchała całe, gdyż jego pozostałości mogą powodować krwotoki i infekcje. Dlatego położna sprawdza, czy zostało one wydalone w całości. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie oczyszczenie macicy z jego resztek.

Faza czwarta – poporodowa

Jest to czas po porodzie, kiedy kobieta jest obserwowana przez lekarzy. Trwa on około godzinę. Wtedy też po raz pierwszy spotykasz się ze swoim dzieckiem. Możesz je przytulić i poczuć jego zapach. Te chwile wynagrodzą ci cały trud i wysiłek z ostatnich kilkunastu godzin.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Gosia886
2011-09-16

w momencie kiedy położna położyła mojego syna na moim brzuchu, świat się zatrzymał! Zapomniałam o bólu, stresie i całej reszcie, sprzed kilku godzin! Największy skarb,moje maleństwo już było ze mną, więc nic innego nie miało dla mnie znaczenia!!!!!!!!!

Gosia886
Monia
2012-11-27

A przede mną jeszcze poród niedługo więc wolę poczytać trochę

~Monia
roksana
2013-09-25

ładnie tak kłamać? od kiedy to parcie nie jest bolesne? boli jak sam diabeł, nie oszukujcie się dziewczyny, boli niemożliwie i jedyne co to wynagradza to małą istotka, którą po tej masakrze zobaczycie na żywo :)

~roksana
Klaudia
2015-04-09

Mnie zostało jeszcze 7 tygodni do porodu, nie mogę się doczekać i troszkę się boje, w dodatku mam silną nadczynność tarczycy z Gravesem Basedowem i to utrudnia mi oddychanie - mam nadzieję, że to nie przeszkodzi mi w porodzie naturalnym bo bardzo tego pragnę chyba , że dla zdrowia maluszka cesarka będzie lepsza :))

~Klaudia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55