Jak ubierać dziecko z AZS?

autor: Redakcja Portalu , 2016-11-17
Jak ubierać dziecko z AZS?
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry u dzieci. Jej objawy najczęściej pojawiają się przed 5 rokiem życia. Szacuje się, że cierpi na nią 20-30% maluchów w Polsce. Ze względu na liczbę zachorowań AZS uznano za chorobę cywilizacyjną.

Swędzi, boli, źle wygląda…

Skóra atopowa znacznie różni się od skóry osób zdrowych. Występuje w niej niedobór naturalnego czynnika nawilżającego i zaburzone jest powstawanie lipidów barierowych. Dlatego jest ona osłabiona, wysuszona, a leżące pod nią warstwy podatne na infekcje.

Mały atopik często odczuwa dokuczliwe swędzenie, które nasila się w godzinach wieczornych i nocnych. Świąd zaburza sen i obniża komfort życia. Drapiące się dziecko pogarsza stan skóry, ponieważ zakłóca czynności bariery naskórka i naraża ją na kolejne infekcje. To jednak nie jedyny dyskomfort, jaki odczuwa dziecko chore na AZS. Sucha skóra pęka, nadmiernie się złuszcza, jest szorstka, matowa i pojawiają się na niej wykwity (pęcherzyki, grudki, strupy i nadżerki). W najcięższych przypadkach zmiany mogą zająć całą powierzchnię skóry.

Akcja pielęgnacja!

Problematyczne objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się w wyniku kontaktu z drażniącymi substancjami i alergenami. Dlatego poza eliminacją alergenu z diety dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry malucha. Jej podstawą jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry emolientami, czyli preparatami stworzonymi na bazie olejów mineralnych, których celem jest przywrócenie skórze naturalnej bariery ochronnej i zapobieganie nadmiernej utracie wody.

Ubranko na medal

Dla każdego atopika ważne jest ubranie, które nie będzie podrażniać delikatnej skóry. Należy unikać tkanin syntetycznych (grubych i wełnianych). Mogą one nasilić objawy choroby. Najlepszym wyborem dla alergika będą ubranka z bawełny organicznej jak np. marki Dear Eco. Są one wolne od środków chemicznych, nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, substancji ropopochodnych i formaldehydu. Ciuszki z bawełny organicznej nie posiadają drażniącego, chemicznego zapachu.

Niebezpieczne dla dziecka mogą być kolorowe nadruki, ponieważ barwniki wnikają we włókna tkanin i w kontakcie ze skórą mogą wywołać podrażnienie. To samo dotyczy guziczków, haftek, zameczków, którymi często ozdabiane są dziecięce ubranka. Niestety, są one pełne niklu, który jest szczególnie niebezpieczny dla alergików. Kupując ubranka dla malucha warto zwrócić także uwagę na metki, które powinny być wszywane specjalną metodą umożliwiającą szybkie i łatwe odcięcie.

Zakupy to nie wszystko. Ważne jest także właściwe pranie i płukanie dziecięcych ubranek. Skóra maluszka może być wrażliwa na detergenty zawarte w środkach chemicznych. Dlatego ciuszki warto prać często (w temperaturze 60 stopni), ale w delikatnych preparatach przeznaczonych dla wrażliwej lub alergicznej skóry. Nie należy zapominać o wyprasowaniu ubranek. To podczas niego giną niebezpieczne zarazki, a ciuszki są gładkie i przyjemne w dotyku, co zwiększa komfort malucha.

Wybierając ubranka dla dziecka warto kupić takie, które są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry atopika. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko wzmożonych dolegliwości atopowego zapalenia skóry.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

kkalarepka
2017-01-17

wlasciwy dobor ubranek dla dziecka z alergia to wazna kwestia, ja nawet uwazam ze lepiej wybierac te jasne albo calkiem biale ubranka, bo rozne barwniki takze moga uczulac, do tego odpowiednie srodki piorace i kosmetyki do pielegnacji dziecka - tylko specjalne dla alergikow, od dluzszego czasu stosuje juz tylke te z serii Latopic, bo dzialaja bardzo dobrze na skore dziecka, lagodza podraznienia, regeneruja naskorek i to czego nie maja inne emolienty - chronia skore przed zakazeniem gronkowcem!

kkalarepka
jolka
2017-01-30

Kupuje córce tylko w stu procentach bawełniane ubranka, zawsze luźniejsze. Wycinam wszystkie metki i dbam o to żeby się nie przegrzała, ponieważ u Zosi pot powoduje podrażnienie skóry. Ciuszki piorę w płynach dla alergików, w 60 stopniach. Jeśli chodzi o pielęgnacje skóry u nas również sprawdza się seria Latopic, oprócz kremu i emulsji stosujemy również saszetki. Już po dwóch tygodniach podawania probiotyku zmiany skórne zniknęły, a córka zrobiła się spokojniejsza.

~jolka
jolka
2017-02-01

Kupuje córce tylko w stu procentach bawełniane ubranka, zawsze luźniejsze. Wycinam wszystkie metki i dbam o to żeby się nie przegrzała, ponieważ u Zosi pot powoduje podrażnienie skóry. Ciuszki piorę w płynach dla alergików, w 60 stopniach. Jeśli chodzi o pielęgnacje skóry u nas również sprawdza się seria Latopic, oprócz kremu i emulsji stosujemy również saszetki. Już po dwóch tygodniach podawania probiotyku zmiany skórne zniknęły, a córka zrobiła się spokojniejsza.

~jolka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55