Jak umilić dziecku czas podczas długiej podróży?

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-08-05
Jak umilić dziecku czas podczas długiej podróży?
Długotrwała jazda samochodem całą rodziną męczy nie tylko kierowcę, ale i dzieci, nieprzyzwyczajone do przebywania w jednej pozycji, ograniczonej aktywności i nudy. Im bliżej celu, tym mniejsza cierpliwość zmęczonych rodziców i bardziej napięta atmosfera w aucie. Dlatego, wybierając się w daleką podróż, warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zabawy, które umilą czas dzieciom, a rodzicom oszczędzą wielogodzinnego marudzenia i płaczu.

„Nudzi mi się!”

Te słowa, zaraz obok „Daleko jeszcze?", powtarzanego co kwadrans, doprowadzają rodziców do szału. Szczególnie w aucie, podczas dalekiej podróży, gdy wszyscy są zmęczeni drogą, brakiem komfortu i upałem. Swoje niezadowolenie dzieci wyrażają w różny sposób - niemowlęta płaczem i grymaszeniem, dzieci starsze marudzeniem i wierceniem się w fotelikach. I o ile w przypadku kilkumiesięcznego malucha istnieje szansa, że prześpi przynajmniej połowę drogi, to już starsze dziecko może być nad wyraz aktywne i męczące. Aby zaradzić nudzie i przyjemnie spędzić czas w drodze, warto więc zabrać w drogę kilka zabawek, a głowę wyposażyć w pomysły na gry i zabawy.

Zabawki do torby

Pakując walizkę i przekąski na drogę, nie można zapomnieć o kilku ulubionych drobiazgach malucha. Swoje miejsce powinny mieć maskotki czy lalki, a także najchętniej oglądane ilustrowane książeczki czy bajki. Dziecko z pewnością będzie czuło się bezpiecznie i choć na chwilę zajmie się swoimi rzeczami. Można też sięgnąć po te zabawki, o których istnieniu maluch już zapomniał, a kiedyś bardzo lubił - nie znudzą mu się tak szybko, jak te używane na co dzień.

Propozycje zabaw

Zabawy, przeznaczone na podróż autem muszą być przede wszystkim ciekawe, rozwijać wyobraźnię dziecka i sprawić, że nawet ograniczona aktywność nie musi kojarzyć się z nudą.

Najlepsze pomysły na zabawę rodzą się... w głowie. Czasem możemy stworzyć coś z niczego i świetnie się przy tym bawić. Jeśli jednak zmęczenie bierze górę nad kreatywnością, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na zabicie podróżnej nudy:

  • Wspólne śpiewanie - jest dobrym pomysłem zarówno dla starszych dzieci, jak i maluchów, które nie obchodziły jeszcze swoich pierwszych urodzin (a lubią gaworzyć i nucić). Piosenki mogą być wymyślone przez rodziców i przez nich inicjowane, ale też pochodzić z płyty z mu-zyką dla dzieci lub znanymi przebojami polskiej sceny muzycznej, które łatwo wpadają w ucho.
  • Opowiadanie lub słuchanie bajek - wymyślanie własnych historyjek i opowieści poszerza wyobraźnię rodziców i dziecka. Warto tworzyć bajkę we współpracy z dzieckiem - pierwsze zdania opowiadają rodzice, następne dziecko, po czym następuje zamiana ról. Jeśli opowiadanie się skończy lub znudzi, można skorzystać z bajek dostępnych na płytach CD, w których postaciom głosów użyczyli znani aktorzy.
  • Zagadki - mogą być wymyślane na bieżąco lub pochodzić z różnych gazetek dla dzieci lub pomocy edukacyjnych. Lubiane przez dzieci są także zgadywanki, np. dziecko wymyśla jakiś przedmiot, a rodzic zadaje pytania o niego (np. Czy jest koloru czerwonego? Czy jest żywy czy martwy? itp.); maluch może odpowiadać tylko „tak" lub „nie". Takie zabawy nie tylko zabijają nudę, ale wzmagają ciekawość u dziecka i pomagają m rozwijać umiejętności logicznego myślenia.
  • Liczenie - jedną z zabaw, do których wykorzystywane są cyferki, jest liczenie dostrzeganych przez okno samochodu rzeczy, np. żółtych domów, aut o określonym kolorze czy rowerzystów. Dla starszego dziecka będzie to mała lekcja matematyki, młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze liczyć, mogą jedynie wskazywać wybrane obiekty, kształtując tym samym spostrzegawczość.
  • Malowanie - ponieważ zabranie ze sobą czystych kartek i mazaków jest często niebezpieczne (szczególnie dla tapicerki), można zainwestować w znikopis i na nim wykonywać różne rysunki, prezentować dziecku obrazki i bawić się w zgadywanki.
  • Skojarzenia i literki - zabawa polega na tworzeniu ciągów skojarzeniowych. Rodzic podaje jakiś wyraz (np. plaża), a kolejna osoba ten, który mu się z nim kojarzy (np. wakacje). Można tez tworzyć zestaw wyrazów z konkretnej dziedziny, rozpoczynając wyraz od ostatniej litery poprzedniego. Można też szukać rymów do różnych wyrazów i nazywać widziane za oknem obiekty.

Obowiązkowe postoje

Podróżując z małym dzieckiem, rodzice powinni pamiętać o częstszych niż zwykle postojach. Nie musi to być zawsze przerwa na posiłek, ale zwyczajny przystanek obok lasu czy łąki, na której maluch mógłby chwilę poskakać i pobiegać, a i dorośli rozprostować nogi. Chwila aktywności fizycznej i zaczerpnięcie świeżego powietrze może sprawić, że maluch zmęczy się i będzie chciał odpocząć na wygodnym foteliku. A rodzice - odetchnąć przez chwilę i nacieszyć się ciszą.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2010-08-06

Dobrze podczas podrozy jest sie zatrzymac w jakims przyjemnym miejscu, rozlozyc kocyk na chwilke na trawie, usiasc, przegryzc cos :)

symbiosis11
renia
2010-09-05

Nawet najfajniejsza zabawa wymyslnona w samochodzie kiedys sie znudzi dlatego postoje sa bardzo wazne. Mozna zatrzymac sie w jakims parku czy przy placu zabaw gdzie maluch troche sie porusza i rozladuje nagromadzona siedzeniem energie.

renia
ela
2010-09-06

Witam wszystkich.
Swietnie sprawdza sie urzadzenie do odtwarzania bajek lub filmow. Mozna tez wykorzystac do tego celu laptopa.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
domi
2010-09-06

Na dluzsza podroz najlepiej wyruszyc z dzieckiem noca. Omijamy korki , upal nie daje sie we znaki .

domi
bienia
2021-01-31

To my mamy awaryjny głośniczek bezprzewodowy syna sphere1 z Lamaxa z załadowanymi bajkami i piosenkami

~bienia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55