Jak wyglądają rytuały okołoporodowe w różnych krajach, społecznościach i kulturach? Europa, Ameryka, Afryka

autor: Agata Cygan , 2014-01-30
Jak wyglądają rytuały okołoporodowe w różnych krajach, społecznościach i kulturach? Europa, Ameryka, Afryka
Poród wydaje się zjawiskiem na tyle uniwersalnym, że czynniki, takie jak kolor skóry czy kultura nie powinny na niego wpływać. I chociaż sam moment wydania dziecka na świat wygląda podobnie, towarzyszące mu, a także poprzedzające go i następujące po nim zdarzenia, mocno się różnią ze względu na region świata.

Europa

Zacznijmy może od naszego rodzimego podwórka, czyli od Europy. Także i tutaj występują spore różnice, a dotyczą one w szczególności udogodnień związanych z porodem. W Niemczech jest on zupełnie bezpłatny - o ile oczywiście ojciec lub matka pracują, ponieważ pobyt w szpitalu jest opłacany z ubezpieczenia zdrowotnego. Rodzącej przysługuje pojedyncza sala porodowa z osobną łazienką, w której może przebywać także po porodzie, wraz z dzieckiem, przez okres 2-3 dni (podobne udogodnienie przysługuje mieszkankom Norwegii, Danii i Szwecji). O ile rodząca wyrazi taką chęć, może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego. W Hiszpanii, Włoszech i Portugalii ubezpieczenie pokrywa większość kosztów, ale czasami pobierane są dodatkowe opłaty za znieczulenie. Zabiegi, w niektórych polskich szpitalach uznawane za rutynowe, jak np. nacięcie krocza, golenie czy lewatywa, w Niemczech nie są praktykowane.

Ciekawostką jest, że np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii ciążę prowadzi lekarz rodzinny, a większość rodzących już czasie ciąży ma przydzieloną indywidualną położną. Ginekolog zajmuje się wyłącznie ciążami pacjentek, które wymagają szczególnej opieki - np. ciążami wysokiego ryzyka. Na Wyspach niejako standardem jest tworzenie planów porodowych. Ich mieszkańcy królują też pod względem liczby form znieczulenia - poza typowym, jak znieczulenie zewnątrzoponowe, popularne są tam m.in. TENS oraz entonox - mieszanka gazów: podtlenku azotu i tlenu.

Zapewne nie zdziwi was fakt, że najbardziej dogodne warunki w czasie porodu mają mieszkanki Skandynawii. Poza wspomnianą jednoosobową salą, kobieta może tam poprosić o bezpłatne znieczulenie, a także o posiłek i napój w czasie porodu. Udogodnienia czekają także na tatusiów - ojciec może zostać wraz z matką i dzieckiem w szpitalu aż do czasu wypisania ich do domu.

W całej Europie coraz popularniejsze stają się porody rodzinne oraz różne „wariacje" na temat porodów, np. porody w wodzie. Standard opieki medycznej oferowanej w krajach europejskich zależy jednak nie tylko od państwa, ale także - danego szpitala.

Ameryka Północna

W Stanach Zjednoczonych przyszła mama może zdecydować, czy będzie rodzić w szpitalu czy może w tzw. birth center, czyli placówce, przystosowanej wyłącznie do przyjmowania porodów. Każda ciężarna ustala własny plan porodu, który zawiera m.in. takie informacje jak: liczba osób obecnych przy porodzie, preferowana pozycja, znieczulenie, standardy opieki po porodzie itp. Jednak, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, poród w Stanach to dość kosztowne wyzwanie - porody darmowe to udogodnienie wyłącznie dla ludzi najuboższych, pozostających pod opieką pomocy społecznej. Coraz popularniejszy za oceanem staje się więc tzw. freebirthing , czyli poród w domu, bez jakiejkolwiek pomocy medycznej, wsparcia lekarza czy położnej.

Ameryka Południowa

Mieszkanki Ameryki Południowej (kilka plemion) przygotowania do porodu rozpoczynają od pomalowania ciała w rytualne wzory. Kiedy akuszerka, badając brzuch za pomocą dotyku stwierdzi, że poród się zbliża, wciera w niego specjalną maść, mającą złagodzić ból oraz usprawnić akcję porodową. Następnie obie panie udają się do lasu, gdzie szukają najbardziej odpowiedniego miejsca do porodu. Kiedy je znajdą, rodząca opiera się ramionami o drzewo, zaś akuszerka ją masuje (poród odbywa się w pozycji stojącej lub kucznej). W otoczeniu rodzącej gromadzą się kobiety z plemienia oraz przyszły tata, który jednak nie może patrzeć na swoją partnerkę. Po przyjściu dziecka na świat łożysko zakopuje się w ziemi lub wiesza na drzewie, a matka wraz z noworodkiem udaje się nad rzekę, gdzie obmywa siebie i dziecko.

Na tym kontynencie z porodem nierozerwalnie związana jest matka rodzącej. Towarzyszy jej od momentu narodzin i przekazuje cenną wiedzę na temat macierzyństwa. W zależności od okoliczności - ona lub babcia ze strony ojca wprowadza się do domu młodych rodziców na co najmniej 40 dni, by wspierać ją w opiece nad dzieckiem oraz pilnować jej diety.

Afryka

A jak zwyczaje okołoporodowe wyglądają w Afryce? Z uwagi na dużą śmiertelność oraz często fatalne warunki sanitarne, nie tylko poród, ale i ciąża są w tych stronach kojarzone z wielkim niebezpieczeństwem. Poród w szpitalu to niezwykła rzadkość. Nie tylko z uwagi na wielką odległość od szpitali, ale też przekonania mężczyzn - poród w szpitalu powoduje utratę kontroli nad kobietą. Komplikacje okołoporodowe to niejako standard - większość kobiet z tych regionów ma za sobą doświadczenie obrzezania, co sprawia, że poród jest wydarzeniem niezwykle bolesnym. Mieszkanki Sahary z kolei rodzą bezpośrednio na piasku, w namiocie chroniącym przed wiatrem. Dookoła rodzącej gromadzą się kobiety, których obecność ma ją wesprzeć. Kiedy dziecko się pojawi, okazują one radość z narodzin krzykiem i śmiechem.

Radość ta jest szczególna w plemieniu Masajów - tutaj dzieci są symbolem zamożności, dlatego mężczyźni starają się mieć ich jak najwięcej. Preferowaną płcią jest kobieca, ponieważ córka może zapewnić rodzicom dobrobyt (umowy co do przyszłego zamążpójścia dziewczynki zawierane są już w okresie niemowlęcym). Ciekawe zjawisko ma miejsce tuż po narodzinach - najstarsi członkowie plemienia rytualnie plują na malucha, ponieważ ich ślina ma przynieść noworodkowi szczęście i powodzenie. W tym czasie matka dziecka pije krowie mleko zmieszane z krwią zwierzęcia - co ma szybko przywrócić jej siły.

Oczywiście zwyczajów okołoporodowych jest znacznie więcej, ale często są one praktykowane tylko przez jedno plemię czy mieszkańców danego, niewielkiego regionu. Wiele ciekawych zwyczajów zaniknęło także wraz z upływem czasu.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55