Jakie prezenty na chrzciny i Pierwszą Komunię 2014?

autor: Agnieszka Kęsek , 2014-04-24
Jakie prezenty na chrzciny i Pierwszą Komunię 2014?
Chrzest i Pierwsza Komunia to w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców niezwykle ważne momenty. Obydwa wiążą się nie tylko z duchowymi przeżyciami, ale również z... prezentami. Rozważania co kupić, jaka kwota jest odpowiednia i jaki prezent będzie najlepszy zajmują zaproszonych gości czasem w większym stopniu niż sama istota tych dwóch wydarzeń i nastręczają nierzadko wielu problemów. Podpowiadamy, co ofiarować dziecku w 2014 roku.

Prezenty na chrzciny

Goście zaproszeni na chrzciny ofiarowują dziecku zazwyczaj prezenty, które w późniejszym czasie nabiorą wartości sentymentalnej. Obdarowywany jest jeszcze zbyt mały żeby zrozumieć gest, trzeba więc pamiętać aby wybrać coś, co dziecko doceni kiedy będzie starsze. Często prezenty mają więc za zadanie utrwalić najpiękniejsze momenty życia malucha i „zachować je" na przyszłość. Biżuteria dla dziewczynki to także popularny wybór. Można zdecydować się np. na medalik lub naszyjnik z wygrawerowaną datą Chrztu. To zdecydowanie najpopularniejsze typy podarunków, popularne w zasadzie zawsze.

Jaki prezent można ofiarować dziecku na chrzciny?

  • Dla dziewczynki może to być np. biżuteria, najlepiej z wygrawerowaną datą i okazją, imieniem dziecka lub kilkoma słowami dedykacji.
  • Zostając w klimacie jubilerskim - jeśli ktoś ma ochotę na naprawdę fantazyjny podarunek, może zakupić maluchowi np. srebrny smoczek, srebrną grzechotkę, a nawet... srebrny zestaw pierwszych sztućców. Powodzeniem cieszą się także pięknie wykonane pudełeczka na pierwszy ząbek.
  • Specjalny album, w który można wklejać różnego rodzaju pamiątki z pierwszego okresu życia dziecka - nie tylko fotografie, ale kosmyk włosów, czy pierwszy rysunek.
  • Zestaw do wykonania gipsowego odlewu stopy lub dłoni dziecka - to naprawdę oryginalny prezent, który za kilka lat będzie piękną pamiątką.

Prezenty na Pierwszą Komunię

Prezent dla dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii to wydatek znacznie większy niż z wypadku Chrztu, szczególnie dla rodziców chrzestnych. Od kilku lat wśród komunijnych hitów króluje elektronika, ale tradycyjne prezenty także nie wychodzą z mody.

Co będzie królowało wśród komunijnych podarunków w 2014 roku?

  • Komputer - oczywiście chodzi o laptop. Ich różnorodność jest ogromna, więc będzie w czym wybierać. Trzeba jednak sprawdzić, czy dziecko już takiego nie posiada.
  • Tablet - w 2014 roku będzie bardzo popularnym wyborem. Tablety są tańsze niż laptopy, można je kupić już nawet za około 300 zł, jednak jakość tego typu sprzętu jest wątpliwa. Najpopularniejsze tablety to np. Nexus, oczywiście iPad czy te wyprodukowane przez firmę Samsung. Są droższe, ale za ceną idzie jakość.
  • Smartfon - także bardzo popularny prezent, czyli telefon z dotykowym ekranem umożliwiający m.in. korzystanie z Internetu. Ceny są bardzo różne, oczywiście najdroższe są te najnowsze i najlepsze modele. Dobrej jakości smartfony produkuje Samsung, Apple (iPhone), Nokia, Google (Nexus).
  • Konsola - czyli coś, co zadowoli miłośników gier. Aby kupić konsolę musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł. Najpopularniejsze to XBOX 360 oraz Playstation firmy Sony.
  • Rower - tak, ciągle w modzie. Mimo popularności elektroniki rower to w dalszym ciągu dobry wybór. Nie musi być górski, warto zastanowić się nad rowerem miejskim.
  • Prezent związany z zainteresowaniami dziecka: instrument muzyczny, aparat fotograficzny, sprzęt związany z ulubionym sportem, wyjazd na kurs językowy za granicę...

Pieniądze do koperty

Do prezentów na chrzciny lub Pierwszą Komunię zazwyczaj dodaje się także pieniądze, lub daje je zamiast podarku. Problemem jest to, ile wypada ofiarować. Tutaj wszystko zależy od sytuacji materialnej, w jakiej znajdujemy się my, a także rodzice maleństwa. Trzeba wyczuć sytuację i oszacować jaka kwota byłaby najodpowiedniejsza. Jeśli ofiarujemy zbyt dużą sumę, możemy wprawić w zakłopotanie rodziców dziecka.

Jeśli chodzi o chrzciny, nie można przesadzać. Goście mogą do koperty włożyć 200 zł. Rodzice chrzestni zazwyczaj przeznaczają nieco więcej - około 300 zł. Jeśli podane kwoty to za dużo, zawsze można zdecydować się na zakup samego prezentu. Jeśli to zbyt mało i czujemy, że jesteśmy w stanie sprezentować nieco większą sumę, nie ma przeszkód, byle tylko wziąć pod uwagę kwestie opisane w akapicie wyżej.

Komunia Święta to już nieco droższa sprawa. Zazwyczaj przeznacza się na nią więcej pieniędzy niż na chrzciny. Można przyjąć, że rodzice chrzestni około 500-1000 zł, a goście od 200 zł. Z tym, że oczywiście znów wszystko zależy od zasobności portfela.

Kwestia, czy podarować sam prezent, czy może same pieniądze, a może i to i to pozostaje otwarta. Można podarować duży prezent i wtedy odpuścić sobie dawanie pieniędzy. Można też zdecydować się na skromną pamiątkę i większą sumę włożoną do koperty. Wszystko zależy od sytuacji i preferencji dziecka, czy też jego rodziców.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Marunia
2015-01-27

biżuteria dla dziewczynki to chyba najlepszy pomysł więc popieram, chyba złota to najlepszy wybór, sama dla chrześnicy kupowałam medalik na www.prezentynachrzest.com, rodzice dziecka byli zadowoleni bo mało Amelia dostała prezentów pamiątkowych raczej ubrania i pieniążki. Taka pamiątka zostanie dziecku do końca życia.

~Marunia
nikita
2015-04-29

Słuchajcie nie zawsze to muszą być to jakieś materialne rzeczy w podarowanym prezencie komunijnym, bo może to być jakaś długoterminowa realizacja jakieś kursy, warsztaty, zajęcia :) Pomyscie jakie predyspozycje ma dziecko i sprawdźcie mu jaką frajdę :)

~nikita

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55