Jestem mamą!

autor: Agnieszka Kęsek , 2012-05-24
Jestem mamą!
Jak to jest być matką - wiedzą tylko te kobiety, które mają dzieci. Tego przeżycia nie sposób wytłumaczyć komuś, dla kogo doświadczenie macierzyństwa jest zupełnie obce. Uczucia towarzyszące kolejnym jego etapom to zbiór przeciwieństw: radość - złość, ekstaza –przygnębienie… Bycie mamą umożliwia przeżycie niemalże wszystkich dostępnych emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Dwie kreski… i co dalej?

Nie jest tajemnicą, ani też niczym dziwnym, że nie każde dziecko jest zaplanowane. Niektóre pary starają się latami, a niektóre doświadczają tzw. „wpadki" o wiele szybciej. To nie znaczy, że mama, która świadomie zaszła w ciążę jest lepsza od tej, której dziecko nie było planowane. Uczucia towarzyszące pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym mogą więc być bardzo różne i wahać się od ekstatycznej radości po... rozpacz.

Pierwsza reakcja, pierwsza emocja, która pojawia się po otrzymaniu informacji o ciąży jest niezwykle ważna, bo niekontrolowana i dlatego - prawdziwa. Nie zawsze musi to być zadowolenie. Fakt, że na początku poczułaś strach, złość lub niedowierzanie nie czyni z ciebie gorszej matki. To normalna reakcja, szczególnie, gdy dziecko nie było skrupulatnie planowane.

Ciąża – ciężka próba

Ciążą to nie lekki spacerek. Wbrew niektórym wyobrażeniom przyszła matka niekoniecznie musi tryskać humorem i radością, być promienna i spokojna. To wcale nie reguła. Oczywiście radość z tego, że dziecko dobrze się rozwija, rośnie, czujesz jak kopie... jest czymś niesamowitym. Już samo to może sprawić, że poczujesz się naprawdę dobrze. Mówi się nawet, że kobieta „rozkwita" nosząc dziecko pod sercem, ale istnieje także ta ciemniejsza strona.

Wiele przyszłych matek ma problem z zaniżoną samooceną podczas tych ważnych dziewięciu miesięcy - wydaje im się, że są grube, brzydkie i absolutnie nieatrakcyjne. Mogą mieć humory lub popadać w okresowe „dołki". Niedogodności ciąży nie da się uniknąć i konia z rzędem temu, kto wskażę kobietę będącą olśniewającą przez wszystkie trzy trymestry. Trzeba się z nimi po prostu pogodzić i zaakceptować.

Czas na wielki finał

Poród - „Wielki Finał", na który czekałaś przez długie dziewięć miesięcy. Gdy to pierwszy raz, dominującym uczuciem może być zwykły, ludzki strach. Nic w tym dziwnego, bo rodzenie dziecka do najprzyjemniejszych doświadczeń nie należy. Oczywiście w sensie fizycznym, bo sama idea wydawania na świat nowego życia jest oczywiście piękna. Tyle, że po prostu - boli. Poród zapewnia przyszłej mamie całą mieszankę różnych emocji: obawa czy wszystko pójdzie dobrze, czasem złość, że wszystko długo trwa, radość, że to już koniec, ale też i niepokój - bo tak naprawdę to dopiero początek.

„Baby blues” czy radosna, młoda mama?

Gdy dziecko przyjdzie już na świat rozpoczyna się całkiem nowy etap życia - teraz jesteś matką, odpowiedzialną nie tylko za siebie, lecz także za maleństwo. Wszystkie „przejścia" z jednego etapu do kolejnego wiążą się ze stresem, niepokojem i nawet strachem. Dodatkowo, gdy wydaje ci się, że sytuacja cię przerosła, jesteś zmęczona i zniechęcona może pojawić się tzw. baby blues, czyli stan przygnębienia, huśtawki nastrojów, nerwowość związane z wycieńczeniem i spadkiem poziomu adrenaliny.

Początki naprawdę bywają trudne, jednak przy odpowiednim wsparciu ze strony najbliższych oraz możliwości odpoczynku, zazwyczaj wszystko dobrze się układa. Ideał szczęśliwej młodej mamy może osiągnąć każda kobieta, jednak droga do niego prowadząca bywa czasem ciężka. Gdy jednak otrząśniesz się i zregenerujesz po porodzie czeka na ciebie prawdziwe doświadczenie macierzyństwa - z całym zasobem zarówno dobrych emocji, jak i tych negatywnych.

Dzień Matki – Twój Dzień!

Dzień Matki to szczególne święto, podczas którego warto pamiętać, że macierzyństwo to stan, w którym nie unikniemynegatywnych emocji - złości, smutku, frustracji, lecz przeżyjemy także wiele pozytywnych. Rola matki nie gwarantuje spokojnego życia. Jednak jest to jedna z najpiękniejszych ról, jakie jest nam dane zagrać w życiu. Trzeba ją brać w całości - z jasnymi i ciemnymi stronami, wzlotami i upadkami - tak po ludzku.

I tego właśnie życzymy wszystkim Mamom!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55