Jestem w ciąży – urojonej...

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-21
Jestem w ciąży – urojonej...
Jestem w ciąży! Po trzech latach starań nareszcie w ciąży. Przygotuję kolację przy świecach i wieczorem powiem Tomkowi - ależ się ucieszy. A potem zadzwonię do rodziców – w końcu będą dziadkami. Co za wspaniała wiadomość - jestem w ciąży... – pisała na swoim blogu szczęśliwa Tamara.

  
Po trzech latach starań o dziecko, leczenia bezpłodności i depresji - nareszcie poczuła, że została mamą. Nie miała miesiączki. A kilka dni po dodaniu do bloga wpisu o zajściu w ciążę zaczęły ją dręczyć poranne nudności i wymioty. Cieszyły ją powiększające się piersi i zaokrąglający się brzuszek. Zwlekała z pójściem do lekarza, bo pierwszą ciążę straciła w ósmym tygodniu.

Po dziewięciu tygodniach, kiedy – jak sama pisała na blogu – minął „czas próby” – zapisała się na wizytę do gabinetu ginekologicznego:

Dzisiaj w końcu idę do lekarza. Tomek będzie ze mną. Sprawdzimy, czy z maluszkiem wszystko ok. Może na USG będzie już coś widać. A po wizycie pojedziemy obejrzeć mebelki do dziecięcego pokoiku. Już nie mogę się doczekać.

Tego dnia na blogu Tamary pojawił się jeszcze jeden wpis – ostatni:

Nie jestem w ciąży. I lekarz mówi, że nigdy nie byłam. A jeśli byłam – to w urojonej. I że powinnam się leczyć. Jak to możliwe – przecież czułam nasze dziecko…
 

***

 

Ciąża urojona

Ciąża urojona – nazywana także ciążą rzekomą bądź histeryczną - jest jednym z najbardziej poważnych zaburzeń psychicznych związanych z bezpłodnością, bardzo silnym pragnieniem ciąży bądź lękiem przed zajściem w ciążę. Najczęściej dotyka kobiet samotnych lub zamężnych - ale bezdzietnych – u których problem niespełnionego macierzyństwa rozrasta się na wszystkie inne sfery życia. Każda myśl, marzenie i oczekiwanie zaczyna się skupiać wyłącznie na chęci zajścia w ciążę.

Są objawy, nie ma ciąży

Ciąża rzekoma to przykład tego, jak wielki wpływ może mieć psychika człowieka na jego ciało i funkcje biologiczne. Stopniowemu narastaniu przekonania o istnemu ciąży zaczynają też bowiem towarzyszyć objawy fizjologiczne - zazwyczaj łączone ze stanem błogosławionym: brak menstruacji, somatyczne zmiany w narządach płciowych, powiększające się piersi i brzuszek, wzrost masy ciała. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty oraz ciążowe zachcianki i zmiany nastroju. Podczas ciąży urojonej może nawet wystąpić laktacja.

Psychika silniejsza od rozsądku

U kobiet cierpiących na ciążę urojoną przekonanie o byciu w stanie błogosławionym jest tak silne, że – nawet jeśli pojawią się sygnały i badania świadczące o tym, że ciąży nie ma – nie przyjmują ich do wiadomości. Psychika i pragnienie macierzyństwa stają się silniejsze od zdrowego rozsądku. Często nawet lekarz ma problem z udowodnieniem pacjentce, że nie jest ona przy nadziei.

Profesjonalna pomoc - niezbędna

Ciąża urojona jest silnym zaburzeniem psychicznym, dlatego wymaga natychmiastowego leczenia. Zazwyczaj psychoterapia werbalna nie wystarcza. Znacznie bardziej skuteczne staje się leczenie farmakologiczne – przy ścisłej współpracy psychiatry i ginekologa. Bardzo ważne jest znalezienie oparcia w rodzinie, a szczególnie – w partnerze. Musimy sobie bowiem zdać sprawę z tego, że kobieta, która dochodzi do siebie po ciąży urojonej, w pewnym sensie czuje się tak, jakby straciła dziecko.

Niekiedy niespełnione pragnienie macierzyństwa w połączeniu z przejściem ciąży urojonej może prowadzić do kolejnych zaburzeń psychicznych – depresji, poczucia winy lub pokrzywdzenia, nerwicy aż do głębokich zaburzeń osobowości.

 

***


A jak skończyła się historia Tamary? Tego nie wiemy. Do pisania bloga już nie wróciła. Możemy mieć tylko nadzieję, że znalazła odpowiednią pomoc psychologiczną i wsparcie w rodzinie. Może dziś już jest szczęśliwą i spełnioną mamą – tym razem tak naprawdę…

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

liwa
2009-09-02

To musi być straszne...

liwa
Gosiak
2009-09-02

Nie spotkałam się nigdy z ciążą urojoną u kogoś znajomego.... Zawsze słyszałam, że psy są w ciąży urojonej. Ciekawy artykuł.

Gosiak
domi
2009-10-11

Bardzo pragnac dziecka.Byc pewna,ze jest sie w ciazy a nastepnie dowiedziec sie ,ze to tylko nasza psychika splatala nam tak okropnego figla. Koszmar. Wcale nie dziwie sie,ze takie kobiety potrzebuja ogromnego wsparcia psychiatry i rodziny.

domi
kinga
2010-09-10

Witam.
To az nieprawdopodobne ,ze mozna byc w ciazy urojonej. Gdybym bardzo pragnela dziecka i sie o nie starala i wszystko wskazywaloby /oczywiscie oprocz testow/,ze ten upragniony moment nastapil a lekarz stwierdzil ,ze to tylko moje urojenie to pewnie bym zwariowala. Nie umiem sobie nawet czegos takiego wyobrazic.
Kinga

~kinga
kamila
2013-12-06


Moge sie jedynie empoatycznie domyslac , co czuje kobieta w ciazy , a de facto , to ciaza urojona.


Mam 38em lat i od dluzszego czasu chce miec dziecko i mam nadzieje, ze nigdy nie spotka mnie stan ciazy urojonej, wiec

zycze wszystkim kobietom tego samego, jak i sobie. Zycze pociechy, ktora bedzie dawala oznaki zycia pod sercem...
pozdrawiam wszystkie Panie ........

~kamila
Julk9876
2017-11-10

Witam ja również miałam podobne objawy i byłam w gabinet psychiatryczny Brochów http://praktyka-psychiatryczna.pl bardzo mi tam pomogli dlatego polecam

~Julk9876

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55