Joga dla pań w ciąży

autor: Katarzyna Pilorz , 2009-06-03
Joga dla pań w ciąży
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Warto wykorzystać go przede wszystkim na właściwe przygotowanie się do porodu. Ćwiczenia jogi w czasie ciąży zaleca wielu lekarzy – pozwalają one zwiększyć świadomość własnego ciała, odpowiednio przygotowują mięśnie uczestniczące w akcji porodowej, uczą relaksu i zmniejszają bóle. Joga w ciąży to więc znakomita propozycja - dla umysłu, ducha i ciała przyszłej mamy. Bo joga to idealny sport dla prawie każdej ciężarnej. Nauczycielka jogi podpowiada, jak należy ćwiczyć.

Teoria

Zachęta

Okres oczekiwania na dziecko, tygodnie kiedy kobieta jest w ciąży - to bardzo szczególny czas. Pod wieloma względami. Pod względem najbardziej oczywistym – w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, często trudnych do zaakceptowania a i nierzadko uciążliwych. Częstą reakcją na te zmiany i niedogodności jest rosnący opór przed aktywnością fizyczną i ruchem. Dodatkowo hamująco w tej kwestii działa na przyszłe mamy lęk o bezpieczeństwo dziecka rozwijającego się w ich łonie.

Chciałabym gorąco zarekomendować formę aktywności fizycznej, która jest efektem głębokiej analizy wpływu, jaki wywiera ruch na organizm kobiety – również w tym szczególnym okresie. Tą aktywnością jest praktyka jogi wg. przekazu indyjskiego nauczyciela: BKS Iyengara. Praktyka ta polega na wykonywaniu asan – statycznych pozycji ciała, w określonych sekwencjach i w ściśle sprecyzowany sposób. Dzięki temu szczególnemu sposobowi wykonywania – z pozoru banalne ułożenia ciała zaczynają działać w dobroczynny sposób, nie stwarzając jednocześnie ryzyka, które wiąże się z dynamicznym ruchem.

Dla pań w ciąży ten dobroczynny wpływ nie oznacza jedynie zadbania o sylwetkę, czy nawet przygotowania do porodu kluczowych w tej sytuacji partii ciała. Oznacza on również ulgę w prawie wszystkich dolegliwościach wiążących się ze zmianami hormonalnymi oraz wzrostem dziecka w łonie matki.


Działanie asan

W pierwszym trymestrze praktyka asan wpływa wyciszająco na system nerwowy wzburzony zmieniającym się poziomem hormonów. W drugim – asany przynoszą ulgę w efektach pogłębiających się zmian w żyłach nóg oraz coraz silniej obciążanych lędźwiach, usprawniają również trawienie i poprawiają przemianę materii.

Trzeci trymestr przynosi często intensyfikację objawów z drugiego oraz nowe kłopoty. Wzrost ciężaru ciała oraz przemieszczanie się punktu ciężkości do przodu może wywołać intensywniejsze bóle pleców. Nacisk powiększającej się macicy na przeponę może być przyczyną trudności w oddychaniu, a nacisk na żołądek powodować uciążliwą zgagę. Pojawia się również narastające zmęczenie. Zbliża się koniec ciąży i to normalne, że kiedy brzuch się obniży, może pojawić się potrzeba częstszego oddawania moczu. Wszystkim tym niedogodnościom łatwiej stawić czoła mając do dyspozycji potężne narzędzie, jakim jest odpowiednia praktyka asan.

Asany można podzielić na grupy i stosownie do nich przypisać im rodzaj oddziaływania.

 • Pozycje stojące:


  Wzmacniają i rozciągają nogi, poprawiając w nich krążenie krwi, usuwają sztywność bioder i stawów krzyżowo - biodrowych, z którymi wiąże się często rwa kulszowa, zmniejszają bóle pleców (zwłaszcza odcinka lędźwiowego) i ociężałość w brzuchu. Poprawiają perystaltykę jelit i wspomagają proces wydalania. Tonizują układ nerwowy, pomagają przy migrenach.

 • Pozycje w siadzie, skręty i skłony:


  Wzmacniają mięśnie wokół kręgosłupa i przygotowują je do dźwigania coraz większego ciężaru, pozwalając jednocześnie utrzymać lędźwia w optymalnym dla funkcjonowania narządów wewnętrznych położeniu. Podnoszą tonus mięśni dna miednicy, ale też uelastyczniają pachwiny i mięśnie wewnętrzne uda – przygotowując tym samym miednicę i mięśnie krocza do porodu. Uelastyczniają mięśnie pochwy, zmniejszają potrzebę częstego oddawania moczu.

 • Pozycje relaksowe oraz pozycje leżące podparte:


  Usuwają napięcia z całego ciała, wyciszają system nerwowy, regenerują dzięki wzmocnieniu pozytywnej odpowiedzi ze strony układu hormonalnego. Rozciągają wnętrze jamy brzusznej i okolicę miednicy powiększając tym samym przestrzeń dla narządów wewnętrznych. Rozluźniają przeponę i mięśnie oddechowe, otwierają szczyt klatki piersiowej ułatwiając oddychanie.

Praktyka

Przejdźmy od teorii do części praktycznej.

Przeciwwskazania

Wykonywanie asan odradza się w pierwszym trymestrze ciąży (do 14 tygodnia), czyli w czasie podwyższonego ryzyka poronienia. Nie dotyczy to pań posiadających już doświadczenie w praktyce jogi. Jeśli praktykę rozpoczynamy w ostatnim trymestrze – powinna się ona ograniczyć do pozycji relaksowych i podpartych. Absolutnie samodzielnie nie powinny praktykować osoby, których ciąża jest zagrożona, lub gdy wiążą się z nią powikłania.

Wskazówki ogólne

Praktyka asan nie powinna w żadnym wypadku doprowadzać do wyczerpania bądź pogorszenia nastroju. Zaufaj sobie i uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu. Na każdy sygnał świadczący o przemęczeniu należy zareagować i dać sobie czas na odpoczynek, lub przerwę. W trakcie całej sesji należy oddychać spokojnie i miarowo – wdech i wydech przez nos. W żadnym wypadku nie wstrzymywać oddechu. Przepona i twarz (zwłaszcza oczy) powinny pozostawać rozluźnione, a okolica brzucha miękka i otwarta. Zakończeniu praktyki powinien towarzyszyć dobry nastrój, poczucie odprężenia i regeneracji sił.

Zanim zaczniesz…

Przygotuj się do rozpoczęcia ćwiczeń. Najodpowiedniejsze dla praktyki jest ciepłe, czyste i wywietrzone pomieszczenie z drewnianą podłogą. Potrzebne będą: pasek (dowolny – jaki akurat masz w szafie), 3 - 4 koce (rolę koca może pełnić narzuta na kanapę albo gruby ręcznik kąpielowy), poduszka (raczej twarda), krzesło i dostęp do ściany. Ćwiczymy boso, w wygodnym stroju niekrępującym ruchów, z pustym żołądkiem (2 - 3 godz. po posiłku).

Sekwencja asan dla pań w ciąży

Pamiętaj, że asany praktykuje się w ściśle określonej kolejności. Dlatego specjalnie dla osób, które wcześniej nie miały styczności z jogą ani nie mogą skorzystać z zajęć z wykwalifikowanym nauczycielem, przygotowałam następującą sekwencję.

Zanim wykonasz pozycje zaznajom się z instrukcjami, zanim zaś je przeczytasz – przyjrzyj się proszę ilustracjom (za zgodę na zamieszczenie zdjęć ilustrujących tę sekwencję chciałam wyrazić swoją wdzięczność uczestniczkom zajęć dla pań w ciąży w moim studio).

            
1. Pozycje leżące podparte

 • Supta Svastikasana

  Złóż koce wąsko, albo zrób z nich wałek długości swojego tułowia. Jeden koc przygotuj pod głowę (może być poduszka). Usiądź tyłem do krótkiej krawędzi wałka z koców i skrzyżuj nogi jak w siadzie skrzyżnym. Stopy powinny znaleźć się pod kolanami. Jeśli kolana nie chcą opaść na stopy, pomiędzy stopy i kolana ułóż koc lub poduszkę. Połóż się na wałku z koców. Ręce swobodnie po bokach. Ramiona są poza dodatkowym kocem podpierającym głowę i szyję.

  Po 2 - 3 minutach zmień splot nóg. Popraw koce pod kolanami. Po 2 - 3 minutach na drugą stronę przejdź do kolejnej pozycji.

 • Supta Baddhakonasana

  Cały czas leżysz. Nogi zgięte w kolanach, połącz stopy podeszwami, przysuń je do krocza. Wewnętrzne pachwiny powinny pozostać rozluźnione. Jeśli kolana nie opadają swobodnie na podłogę użyj do ich podparcia taką ilość koców, żeby rozluźnić wewnętrzne uda. Chwyć się za łokcie, rozciągnij boki tułowie i przenieś ręce za głowę. Po 2 min. zmień splot rąk. Po zakończeniu podpierając się dłońmi usiądź.

           
2. Skłony

 • Adho Mukha Virasana

  Uklęknij, połącz palce stóp, rozszerz kolana na szer. klatki piersiowej. Usiądź na piętach. Wykorzystaj koce z poprzedniego ćwiczenia. Dodaj jeden koc pod klatkę piersiową i jeden na nim pod czoło. Wydłuż przód tułowia i nie odrywając pośladków od pięt oprzyj mostek na kocach, złap się za łokcie, oprzyj czoło na przedramionach a przedramiona na kocu. Tył szyi długi. Zostań na 2 - 3 min. spokojnie oddychając.

 • Adho Mukha Svastikasana

  Złóż koce w kostkę i usiądź na nich, blisko przedniej krawędzi. Rozsuń dłońmi pośladki na boki. Wysokość koców ma pozwolić Ci ustawić kość krzyżową pionowo. Skrzyżuj nogi jak w pierwszej pozycji. Rozluźnij wewnętrzne pachwiny i uda. Pochyl tułów nie garbiąc pleców. Chwyć się za łokcie. Ułóż przedramiona na siedzeniu krzesła, a na nich oprzyj czoło. Barki odsunięte od uszu. Po 2 - 3 min. zmień splot nóg. Po 2 - 3 min. podnieś tułów do pionu.

         
3. Pozycje w siadzie i skręty

 • Svastikasana

  Wyprostuj się. Ustaw kość krzyżową pionowo, ułóż dłonie po bokach pośladków. Zegnij łokcie i skieruj je w tył. Wessij łopatki, unieś mostek do brody, Tył szyi długi. Cały czas wydłużasz kręgosłup i boki tułowia. Nie wypychaj dolnych żeber do przodu. Pozostań tak 1 min.

 • Parśva Svastikasana

  Ułóż lewą dłoń na prawym kolanie, prawa rękę na ścianie z tyłu. Użyj rąk żeby skręcić tułów. Z wdechem wydłużaj kręgosłup (nie unoś barków) z wydechem delikatnie pogłębiaj skręt. Skup się raczej na wydłużaniu niż skręcaniu. Po minucie zmień stronę. Następnie zmień splot nóg i powtórz ćwiczenie na obie strony. Wróć do Svastikasany z rękami po bokach pośladków.

 • Baddha Konasana

  Połącz stopy, popraw koce, tak, żeby kolana i golenie były podparte a wewnętrzne uda mogły się rozluźnić. Praca tułowia, rąk i kręgosłupa jak w Svastikasanie. Oddychaj swobodnie, nie napinaj gardła.

 • Parśva Baddha Konasana

  Skręć tułów postępując zgodnie z instrukcjami z Parśva Svastikasany. Powtórz na drugą stronę i wróć do centrum.

 • Baddha Konasana  

 • Dandasana

  Wyprostuj nogi. Ustaw stopy na szer. bioder – nogi są równolegle do siebie. Wydłuż tyły pięt, podciągnij rzepki kolanowe. Rozszerz palce stóp, mocno wydłuż wewnętrzne krawędzie stóp. Ręce, praca tułowia i kręgosłupa jak w Svastikasanie.

 • Upavishta Konasana

  Rozszerz nogi. Tak szeroko jak tylko potrafisz. Stopy powinny być ustawione pionowo. Nie opadają w tył ani w przód. Palce stóp szeroko. Praca nóg jak w Dandasanie. Ręce, praca tułowia i kręgosłupa jak w Svastikasanie.

 • Parśva Upavishta Konasana

  Ułóż lewą rękę po zewnętrznej stronie prawego uda a prawą na ścianie tak wysoko, żeby nie unosić prawego barku. Wykonaj skręt jak w Parśva Svastikasanie. Powtórz go na drugą stronę. Po 1 min. na stronę.

 • Upavishta Konasana

  Pozostań w pozycji przez dłuższą chwilę.

 • Dandasana

  Zbliż nogi do siebie. Pozostań w pozycji przez dłuższą chwilę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

maariaanka
2009-09-04

Smieszne te nazwy pozycji :) A co lepsze joga czy pilates?

maariaanka
renia
2009-10-14

Rzeczywiscie nazwy brzmia dosc zabawnie. Uwazam ,ze joga to wspaniala sprawa dla osob znerwicowanych i zyjacych w ciaglym biegu. Czasem warto sie zatrzymac i dac organizmowi troche dobrej energii i wypoczynku.

renia
domi
2009-10-18

Jak tak czytalam artykul to doszlam do wniosku,ze ta joga to wspaniala sprawa.Umiejetnosc relaksu i zmniejszenie bolu przyda sie kazdemu a kobiecie w ciazy zwlaszcza.Duzo tych cwiczen i wydaje mi sie,ze trzeba miec troche wiecej czasu niz przyslowiowe 15 minut na codzienna gimnastyke.

domi
barkar
2010-05-31

Joga to rzeczywiście wspaniała sprawa. Jak dotąd byłam 2 razy na specjalnych zajęciach dla ciężarnych, a już potrafię sobie poradzić z bólem kręgosłupa. Polecam.

~barkar
ela
2010-06-17

Witam wszystkich.
Mnie zawsze kusilo zeby zapisac sie na joge ale jakos nigdy mi sie nie skladalo i nic z tego nie wychodzilo. Uwazam ,ze to naprawde bardzo przydatne cwiczenia zarowno w ciazy jak i po porodzie. Zreszta korzystnie wplywaja na kazdego.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Sabinka
2010-11-22

Ja uwielbiam jogę bo daje mi pewne wytchnienie, chwile dla siebie, ulgę dla kręgosłupa.
Nie ma to jak godzina skupienia się na samej sobie.

~Sabinka
Maria Anna
2014-07-31

Ja w trakcie ciąży wybrałam się do miejsca jakim jest Pałac w Sulisławiu i od początku ciąży postanowiłam praktykować jogę. Odbyłam świetne warsztaty, gdzie specjaliście cudownie zajęli się mną i wskazali odpowiednie ćwiczenia. Oczywiście były to bardzo podstawowe asany, bo żadnych skomplikowanych pozycji nie można wykonywać nawet na początku ciąży. Polecam, tym którzy szukają inspiracji jak również zaawansowanym joginom.

~Maria Anna
Malinka
2014-08-25

Co dają nam ćwiczenia jogi w ciąży?

~Malinka
Anna
2014-08-28

ćwiczenia mogą ułatwić poród - zwłaszcza joga, poza tym wyćwiczony kręgosłup mniej doskwiera kiedy zaczynamy dźwigać nasze maleństwo. Polecam lekturę artykułu: http://damaztorebka.pl/artykul,349,joga-w-ciazy.html

~Anna
Malinka
2014-08-29

Super artykuł, teraz to na pewno poszukam zajęcia jogi w swoim mieście:)

~Malinka
Gusia
2014-08-31

Szczerze mówiąc boje się ćwiczyć w ciąży, ale czytam coraz więcej artykułów, gdzie piszą, że to wskazanie. Szczególnie joga Aniu mnie interesuje, więc dzięki za link.

~Gusia
Malinka
2014-08-31

Dzięki za podesłanie tego artykułu, chyba zdecyduje się na takie zajęcia
:)

~Malinka
kasienka159
2015-05-19

joga to jest absolutne moje odkrycie tego roku... odprężyła mnie na tyle, że udało mi się zajść w ciążę... mam nadzieję, że tym razem uda mi się ją utrzymać. Polecam wszystkim gorąco: uwalnia organizm z trosk, nadaje rytm, pozwala myśleć jak wolny człowiek. Nie obciąża, nie generuje wysiłków... same superlatywy. Można uczyć się samemu, mozna w grupie.

kasienka159

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55