Joga prenatalna

autor: Agata Cygan , 2020-02-03
Joga prenatalna
Czy w czasie ciąży joga jest bezpieczna? Jak najbardziej. Ta praktyka uczy świadomości swojego ciała, co w tym szczególnym okresie dodatkowo pogłębia kontakt mamy z dzieckiem. I to wcale nie jedyna korzyść!

Praktykowanie jogi w czasie ciąży wpływa zarówno na przebieg tego okresu, jak i na postęp samego porodu. Zdradzamy, w jaki sposób!

Joga w służbie ciąży

Jak wiemy, joga ma nieoceniony wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł. A ten ostatni w czasie ciąży pracuje na zwiększonych obrotach. Nieustanne obawy i wątpliwości o prawidłowy rozwój ciąży, niepokój o zdrowie dziecka, strach o przebieg porodu, a wszystko to w towarzystwie ciążowych dolegliwości, które naprawdę potrafią dać solidnie w kość. Tymczasem regularna praktyka, wykorzystująca techniki koncentracji umysłu potrafi zdziałać prawdziwe cuda - uspokoić goniące myśli, zmniejszyć napięcie, zapanować nad stresem, nabrać tak potrzebnego dystansu i w efekcie - wyciszyć i zrelaksować przyszłą mamę.

A spokój i racjonalne myślenie nikomu nie jest tak potrzebne, jak właśnie ciężarnej! Bo mało kto musi podjąć tak wiele ważnych decyzji w tak krótkim okresie. I mowa tu nie tylko o kompletowaniu wyprawki czy imieniu dla dziecka, ale o wyborze szkoły rodzenia, szpitala do porodu, przychodni położnej. Otwarty i zrelaksowany umysł jest w stanie lepiej i racjonalniej przygotować się też do nadchodzącej akcji porodowej - dzięki temu sam poród staje się przeżyciem w pełni świadomym i przemyślanym. Joga służy ciąży także w inny, równie ważny sposób - praktykujące ją ciężarne przyznają zgodnie, że zapobiega i wydatnie zmniejsza ciążowe dolegliwości.

Zobacz również: Ćwiczenia w domu dla przyszłych mam

Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu umysłu to jedno - joga pozwala lepiej przygotować do akcji porodowej także ciało. Dzięki jej regularnemu praktykowaniu można liczyć na to, że poród przebiegnie łatwiej, sprawniej i łagodniej.

Dlaczego? Wspomniana wyżej relaksacja uczy także rozluźniania brzucha i dna miednicy, co ma nieocenione znaczenie właśnie w czasie porodu. Jej efektem jest także bardziej elastyczne, wzmocnione ciało (a konkretnie odpowiednie mięśnie i ścięgna), które pozwala na efektywniejszą współpracę kobiety z położną w czasie akcji porodowej. Kobieta uprawiająca jogę ma większą świadomość swojego oddechu, potrafi go kontrolować i nad nim zapanować, co dodatkowo usprawnia przebieg akcji porodowej.

To nadal nie wszystko. Takie fizyczne przygotowanie się do wydania dziecka na świat zdecydowanie zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza w czasie porodu, zapobiega rozstępowi mięśni prostych brzucha oraz stanowi swoistą profilaktykę nietrzymania moczu.

Co więcej, tak przygotowane ciało szybciej wraca do formy po porodzie, co nie jest bez znaczenia dla większości mam. Oczywiście mowa tutaj o asanach (pozycje w jodze) opracowanych specjalnie z myślą o przyszłych mamach. Na zajęciach dedykowanych ciężarnym można także liczyć na wiele wskazówek dotyczących zbliżającego się porodu, nauczyć dogodnych pozycji porodowych czy technik radzenia sobie z bólem porodowym.

Zobacz również: Gdy ćwiczenia po porodzie przekształcają się w nałóg

Joga prenatalna

Ciężarnym zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń na początku II trymestru, kiedy dziecko jest już stabilnie umiejscowione w macicy, a sama mama wkracza w tzw. najpiękniejszy okres ciąży (w II trymestrze wiele ciążowych dolegliwości "odpuszcza" przyszłej mamie, a ona sama ma więcej siły i energii). Nie ma przeszkód, by praktykować jogę do samego końca ciąży. Generalnie zaleca się przyszłym mamom ćwiczenia regularne - najlepiej 3-4 razy w tygodniu po 40 do 90 minut.

Tylko regularna praktyka powala na systematyczny rozwój i tzw. otwieranie się ciała. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem - zwłaszcza dla początkujących kobiet w ciąży - jest praktyka pod okiem specjalisty. W pozostałe dni można ćwiczyć samodzielnie w domu, stosując pozycje relaksacyjne i odciążające, o które należy zapytać prowadzącego zajęcia.


------------
Warto zauważyć, że w krajach Europy Zachodniej zajęcia jogi są niezwykle częstą praktyką wśród przyszłych mam. U nas to nadal nowość - nie wiadomo, co to dokładnie jest, czy to bezpieczne i gdzie w zasadzie szukać tego rodzaju zajęć. Tymczasem zajęcia dla ciężarnych znaleźć można w każdej większej szkole jogi oraz w wielu klubach dla przyszłych mam. I może praktykować ją każda przyszła mama, o ile przeciwwskazań nie widzi jej lekarz prowadzący. Nie zapomnijmy go o to zapytać!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55