Już pora na szkołę rodzenia

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2010-06-10
Już pora na szkołę rodzenia
W ostatniej dekadzie szkoły rodzenia stały się bardzo popularne, a kobiety ciężarne wraz z partnerami chętnie do nich uczęszczają. Dzięki nim można nawiązać kontakt z innymi parami, które również przygotowują się do porodu. Można bliżej poznać personel medyczny porodówki, na której przyjdzie Wam rodzić. Dodatkowo można zobaczyć salę porodową oraz dowiedzieć się więcej o samym porodzie.

W każdym mieście można znaleźć szkołę rodzenia. W większych ośrodkach funkcjonuje kilka szkół i można sobie wybrać najlepszą na podstawie zdobytych opinii.

Zajęcia odbywają się zwykle w porach dogodnych dla młodych, pracujących rodziców. Większość szkół proponuje zajęcia popołudniowe. Są i takie, które organizują spotkania w weekendy.

Czego tak na prawdę uczą szkoły rodzenia?

Zwykle prowadzone są zajęcia teoretyczne (wykłady, seminaria, pokazy dvd) i zajęcia praktyczne, w czasie których pokazuje się uczestnikom, jak się zachowywać w poszczególnych fazach porodu (kiedy oddychać, kiedy przeć, pokazy na fantomach, jak się relaksować w czasie pomiędzy skurczami), jak wygląda sala porodowa, jaka jest rola położnej. Organizowane są także spotkania z rodzicami, którzy uczęszczali na tego rodzaju zajęcia. Szkoły rodzenia umożliwiają także kontakt z lekarzami pediatrii, którzy uczą jak należy w pierwszych dniach niemowlę pielęgnować, jak karmić, jak przewijać... Ponadto niektóre szkoły prowadzą specjalną gimnastykę dla kobiet przygotowujących się do porodu, czasami są to nawet zajęcia prowadzone na basenach. Dzięki nim wzmacniane są mięśnie biorące aktywny udział w parciu i uelastycznianiu skóry.

Czy warto uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia?

Kobiety uczęszczające do szkoły rodzenia mają możliwość fachowego zapoznania się z czekającym je wyzwaniem. Dzięki temu są lepiej przygotowane do porodu, mniej się go obawiają, a sam poród - jak pokazują doświadczenia - przebiega szybciej, łatwiej i mniej boleśnie. Szkoła rodzenia daje możliwość przygotowania się, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Jest to bardzo ważny element porodu. Szkoły te poleca się szczególnie pierworódkom, czyli paniom rodzącym po raz pierwszy.

Termin, czas, koszt

W większości szkół rodzenia zajęcia rozpoczynają się w 24 - 28 tygodniu ciąży. Trwają one przeciętnie około 8 tygodni (25 - 40 godzin zajęć lekcyjnych). Cena uczestnictwa waha się w granicach 100 - 500 złotych. Niektóre szkoły, szczególnie w większych ośrodkach akademickich, są bezpłatne, ponieważ opłacane są ze środków NFZ.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-06-11

No zeby jeszcze za szkole rodzenia placic to jakas paranoja. Moze to nie wielki koszt ale moim zdaniem wszystkie szkoly rodzenia nie wliczajac prywatnych klinik powinny byc dostepne za darmo.

renia
domi
2010-06-15

Ja tez myslalam ,ze wszystkie szkoly rodzenia sa darmowe i wystarczy sie zapisac.Ale nie jestem ekspertem bo nie korzystalam .

domi
edi
2010-07-10

ja w pierwszej ciąży korzystalam ze szkoły rodzenia i wspominam to bardzo dobrze, cwiczenia gimnastyczne utrzymywaly mnie w formie i myślę że dzięki temu poród był o odrobinę łatwiejszy. W moim mieście za szkołę nie płacilo sie dużych kwot tylko cegiełkę minimum 10 zł. Teraz chyba też się zdecyduję ale mam jeszcze troche czasu bo jestem dopiero w 5 tyg.

~edi
ela
2010-09-06

Witam wszystkich.
Gdyby za uczestnictwo w szkole rodzenia trzeba bylo placic to podejrzewam ,ze nie decydowaloby sie na nie wiele par. Sporo kobiet uczeszcza na zajecia bo chce sie czegos nauczyc i wlasnie dlatego,ze nie trzeba za nie placic.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Aga
2014-01-15

Do Marta- Spoko piszesz ze jesteś bezrobotna i bezdomna, nie stać Cię na szkole rodzenia ale fantastycznie ze stać Cię na to zeby pisac w komentarzach.Internet i komputer laptop itp tez kosztuje a pozatym jak masz sile zeby siedzieć na forach to znajdziesz sile zeby chwycić sie jakiejś roboty.Wystarcza chęci.

O jej jak ja nie lubię jak ktoś w ten sposob sie nad sobą uzala!

~Aga

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony

Forum

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55