Kalendarz pylenia 2018

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-03-15
Kalendarz pylenia 2018
Kalendarz pylenia to rzecz bardzo przydatna dla mam małych alergików, których, niestety, jest coraz więcej i więcej. Warto wiedzieć kiedy aktywność rośliny, która uczula nasze dziecko jest największa. Można wtedy podjąć odpowiednie środki ostrożności jeszcze zanim maluszka dotkną nieprzyjemne objawy.

Alergia na pyłki coraz bardziej powszechna

Niestety, u coraz większej liczby dzieci stwierdzane są różnego rodzaju alergie. Najpowszechniejszą ze wszystkich jest alergia na pyłki. Jej objawy mogą przypominać infekcję i czasem bywają z nią mylone. Alergia na pyłki jest tzw. alergią wziewną więc nieprzyjemne symptomy dotyczą zwykle dróg oddechowych i oczu. Są to:

  • Katar, kichanie, swędzenie nosa, uczucie zatkanego nosa.
  • Suchy kaszel.
  • Łzawienie oczu, zaczerwienienie, świąd, zapalenie spojówek.
  • Czasem podwyższona temperatura.

 

Sprawdź kiedy i co pyli!

Warto wiedzieć jakie rośliny i kiedy pylą najbardziej. Kalendarz pylenia jest jednak orientacyjny - dla Polski środkowej. Trzeba pamiętać, że trochę wcześniej zaczynają pylić rośliny w Polsce południowo-zachodniej, a trochę później w północno-wschodniej.

Styczeń i Luty

Choć mogłoby się wydawać, że w zimie nie powinno pylić w zasadzie nic, to jednak te miesiące nie są wolne od alergenów wziewnych pochodzących z roślin. W tych miesiącach pylą: Leszczyna (stężenie pyłków jest niskie bądź średnie, siła objawów również powinna być średnia) oraz Olsza. Ta druga w lutym osiąga już stężenie wysokie. Pod koniec lutego lekko zaczyna pylić też Topola.

Marzec

W marcu najważniejsza jest Brzoza - pyli bardzo, a objawy mogą być mocno nasilone. Topola się rozkręca i osiąga wysokie stężenia, ale na szczęście przy niewielkiej sile objawów. W marcu średnio lub nisko pyli też Cladosporium, a pod koniec miesiąca nieco zaczyna pylić Dąb.

Kwiecień

W tym miesiącu zaczynają się schody. Dalej mocno pyli Brzoza, rozkręca się i zaczyna pylić intensywnie Dąb, w dalszym ciągu pyli Cladosporium. Oprócz tego dołączają: Trawa (pyli średnio, ale jej pylenie daje intensywne objawy), Babka (na szczęście w niskich stężeniach i dająca lekkie objawy), Szczaw (średnio), Pokrzywa (lekko/średnio) oraz Alternaria. Pylenie na początku miesiąca kończy z kolei Topola.

Maj i Czerwiec

To ciężkie miesiące dla alergików. Intensywnie w dalszym ciągu pyli Trawa (wyhamuje dopiero pod koniec czerwca), pylenie Babki i Sczawiu utrzymuje się dalej na podobnym poziomie, z kolei intensywności zyskuje Pokrzywa, jednak objawy nie będą nasilone. Końcem maja zaczyna pylić Komosa. Cladosporium i Alternaria pylą z kolei intensywnie i przy średniej sile objawów. W czerwcu zaczyna pylić też średnio Bylica - to ważne, bo objawy w jej przypadku są nasilone.

Lipiec i Sierpień

W tych miesiącach pylenie dalej utrzymuje się na wysokim poziomie. Na szczęście jeden z głównych winowajców alergii - Trawa - w lipcu nieco odpuszcza i pyli w bardzo małym stopniu albo w ogóle.
W sierpniu wraca, ale tylko do średniego poziomu. Sierpień to także ostatni miesiąc, w którym pylą Babka i Komosa. Wraz z końcem lipca aktywność kończy także Szczaw. Pokrzywa utrzymuje średnie stężenie przez lipiec i sierpień - pylić kończy z początkiem września. Te dwa miesiące to jednak okres, w którym cały czas i to w wysokim stężeniu pyli Bylica. Cladosporium i Alternaria pylą w dalszym ciągu intensywnie i przy średniej sile objawów. Co ciekawe, końcem sierpnia swój krótki epizod zaczyna Ambrozja.

Wrzesień

Wrzesień to miesiąc znacznie łagodniejszy. Na początku kończy pylić Pokrzywa i Ambrozja. Stężenie Bylicy spada, jednak pyli jeszcze do końca miesiąca. Cladosporium i Alternaria pylą w dalszym ciągu choć intensywność tego drugiego spada z końcem miesiąca.

Październik

Pylić kończą wszystkie rośliny. Najdłużej, bo do końca miesiąca pyli jeszcze Cladosporium,  a Alternaria kończy aktywność na początku października.

Listopad i Grudzień

Brak pylenia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55