Kalendarz pylenia 2020

autor: Agata Cygan , 2020-01-20
Kalendarz pylenia 2020
Wiedząc, kiedy aktywność rośliny, która uczula naszego alergika jest największa, możemy znacznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości!

Katar, kaszel, czerwione, łzawiące oczy - widząc u kogoś podobne objawy coraz częściej podejrzewamy, że nie są spowodowane infekcją dróg oddechowych a alergią. Alergia na pyłki dotyka coraz większą liczbę osób, w tym dzieci, a w okresie pylenia gabinety alergologów są przepełnione. Podpowiadamy, na jakie rośliny uważać w poszczególnych miesiącach nadchodzącego roku.

Styczeń

Tak, to nie pomyłka! Alergia na pyłki może dać o sobie znać także w zimie. Już w styczniu pylić może leszczyna (stężenie pyłków jest niskie).

Luty

W lutym - oprócz leszczyny, której stężenie można już określić mianem średniego - uważać musimy na olszę (stężenie pyłków wysokie).

Marzec

W marcu aktywność leszczyny się zmniejsza (stężenie pyłków średnie), olsza jednak nadal pyli mocno. Do tego dochodzi topola (stężenie pyłków pod koniec miesiąca wysokie).

Kwiecień

Leszczyna i olsza pozwalają już alergikom odetchnąć. Teraz mocno pylą brzoza i topola, zaczyna też pylić dąb (stężenie średnie) oraz trawy (stężenie niskie). Zaczynają lekko pylić Alternaria (grzyby workowe) i Cladosporium (grzyby pleśniowe).

Maj

W maju dąb pyli już mniej, trawy jednak nieco bardziej dają o sobie znać. Zwiększa się aktywność wspomnianych wyżej grzybów. Zaczynają pylić babka, szczaw i pokrzywa.

Czerwiec

W czerwcu mocno pylą trawy, pokrzywa, Cladosporium i Alternaria. Babka i szczaw pylą nieco mniej, zaczyna też lekko pylić komosa.

Lipiec

Najmocniej pyli pokrzywa, Cladosporium, Alternaria i bylica. Trawy, babka i szczaw bardzo powoli odpuszczają (stężenie pyłków średnie). Nadal lekko pyli komosa.

Sierpień

Nadal największe stężenie pyłków osiągają pokrzywa, Cladosporium, Alternaria i bylica. Lekko pylą trawy, babka, szczaw i ambrozja, nieco silniej komosa.

Wrzesień

Cladosporium nadal pylą mocno, alternaria zaczynają odpuszczać (stężenie pyłków średnie). Niskie stężenie pyłków osiągają trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica i ambrozja.

Październik

Ambrozja, Cladosporium i Alternaria pylą nadal, ale zdecydowanie mniej (stężenie pyłków niskie).

Listopad

Lekko pylą Cladosporium.

Grudzień

Najszczęśliwszy miesiąc dla alergików - pylenia nie obserwuje się.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55