Kardiomiopatia połogowa - czym jest?

autor: Agata Cygan , 2018-03-08
Kardiomiopatia połogowa - czym jest?
Pod tym tajemniczym terminem kryje się poważna choroba serca, która pojawić się może u kobiet ciężarnych. Choć zwykle ujawnia się w trzecim trymestrze ciąży, czasami atakuje dopiero po porodzie.

Z obserwacji wynika, że może się ujawnić nawet do 5. miesiąca po porodzie. O co dokładnie chodzi? Na czym polega choroba i czy jest się czego bać?

Jak ją rozpoznać?

Na początek powiedzmy, czym dokładnie objawia się choroba. Jakie sygnały powinny zaniepokoić przyszłą mamę lub mamę? Alarmujące są zwłaszcza:

  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • problemy z oddychaniem,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • inne objawy związane z niewydolnością serca.

Czy to niebezpieczne? Niestety tak, dlatego kobieta powinna udać się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów, mogących sugerować chorobę. Ta bowiem może postępować w błyskawicznym tempie, prowadząc do niewydolności serca, a nawet zatrzymania krążenia.

 

Diagnoza: kardiomiopatia

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentką, lekarz wykona badanie osłuchowe i dokona oceny echokardiograficznej. Jeśli uzna, że ma do czynienia z kardiomiopatią, wdroży odpowiednie leczenie - środki farmakologiczne oraz inne, konieczne w danym wypadku, jak np. sztuczne wspomaganie serca.

Mimo, że choroba zazwyczaj mija sama, bywają też przypadki, w których nie ulega wyciszeniu, a wręcz dochodzi do jej zaostrzenia. Wówczas lekarz decyduje o zwiększeniu dawek przyjmowanych leków - oczywiście przy zachowaniu pełnej dbałości o bezpieczeństwo płodu (jeśli leczenie dotyczy przyszłej mamy).

Skąd się bierze?

Czy każda przyszła mama jest narażona na powstanie kardiomiopatii? Najprawdopodobniej tak, choć istnieją pewne czynniki, predysponujące do wystąpienia choroby. To przede wszystkim skłonność genetyczna, czynniki immunologiczne i infekcyjne. Specjaliści są zdania, że do choroby dochodzi zwłaszcza na skutek uszkodzenia kardiomiocytów - zaburzenia będącego rezultatem niewłaściwej reakcji układu immunologicznego mamy na antygeny płodu (w uproszczeniu: układ odpornościowy matki po zetknięciu się z antygenami dziecka zaczyna niszczyć komórki jej serca).

Ryzyko wystąpienia kardiomiopatii połogowej wzrasta, jeśli mowa o kolejnej, nie zaś pierwszej ciąży (zwłaszcza mnogiej), a kobieta w przeszłości doświadczyła takich schorzeń, jak rzucawka lub stan przedrzucawkowy. Czynnikiem ryzyka jest także wiek - kardiomiopatia częściej atakuje po 30-tce. Niestety, lekarze są zdania, że przebycie w trakcie ciąży opisywanej choroby jest przeciwwskazaniem do ponownego zachodzenia w ciążę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55