Kiedy w niedzielę na pewno nie kupisz pieluch w hipermarkecie?

autor: Agata Cygan , 2018-03-12
Kiedy w niedzielę na pewno nie kupisz pieluch w hipermarkecie?
Marzec to pierwszy miesiąc obowiązywania nowej ustawy o zakazie handlu w niedziele. Jak na razie w wersji okrojonej, ale mimo wszystko – zmiana jest spora. Sprawdzamy dla was, w które niedziele na pewno nie kupicie pieluch w hipermarkecie.

Mimo, że jak na razie ustawa wchodzi w życie „w niepełnym wymiarze", zmiana może być odczuwalna dość mocno - w roku 2018 zakaz handlu obwiązuje aż 39 dni wolnych od pracy. Zgodnie z treścią ustawy każdego miesiąca - poczynając od marca, sklepy będą czynne wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Z czasem zakres zmian się powiększy - w roku 2019 zwolniona z zakazu handlu będzie wyłącznie ostatnia niedziela miesiąca, by docelowo objąć praktycznie wszystkie dni świąteczne. Przestawiamy wam kalendarz, z którego dowiecie się, w które niedziele bieżącego roku sklepy na pewno będą nieczynne.

MARZEC
11 marca
18 marca

KWIECIEŃ
1 kwietnia
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia

MAJ
13 maja
20 maja

CZERWIEC
10 czerwca
17 czerwca

LIPIEC
8 lipca
15 lipca
22 lipca

SIERPIEŃ
12 sierpnia
19 sierpnia

WRZESIEŃ
9 września
16 września
23 września

PAŹDZIERNIK
14 października
21 października

LISTOPAD
11 listopada
18 listopada

GRUDZIEŃ
9 grudnia

Ustawa ważna dla rodziców

Jednym z argumentów, jaki wymienia się w dyskusji o zakazie handlu w niedzielę jest ten, dotyczący relacji rodzinnych. Zdaniem wielu "ekspertów" wycieczki do galerii handlowych nie służą ich zacieśnianiu, a wręcz przeciwnie - działają na niekorzyść. Zakaz handlu w niedziele ma przyczynić się do zwiększenia ilości czasu spędzanego z rodziną - rodzice nie będą już "musieli" poświęcać go na zaległe zakupy. Pytanie, czy teraz ktoś ich do tego zmusza? Czy rzeczywiście ci, którzy całotygodniowe zakupy zostawiali zawsze na ostatni dzień tygodnia, w wyniku zakazu zaczną organizować czas dzieciom w bardziej kreatywny sposób, niż spacer sklepowymi alejkami? My mamy wrażenie, że osoby, którym na czasie spędzanym z rodziną zależy, zakupów w niedzielę naprawdę nie traktują jako hobby, a co najwyżej konieczność.

Bo rodzina z dziećmi, zwłaszcza małymi, to właśnie ta grupa społeczna, której najtrudniej przewidzieć, co i kiedy będzie potrzebne, co i kiedy nieprzewidzianie się skończy. A są to zazwyczaj pieluszki, nawilżane chusteczki, ręczniki papierowe i inne tego typu "akcesoria", których raczej nie kupimy na stacji benzynowej. Chociaż, kto wie..? Bo - wczytując się uważnie w ustawę szybko dostrzeżemy, że zakaz handlu wcale nie oznacza całkowitej niemożności "kupowania". W myśl projektu nie obejmie on m.in. aptek, punktów sprzedaży prasy, placówek z przewagą działalności gastronomicznej, punktów sprzedaży na dworcach, a także tzw. rynku usług. Sklep będzie też mógł zostać otwarty, o ile za ladą stanie sam właściciel. Ponoć wymienione wyżej „wyjątki" już od miesięcy szykują się na zwiększony ruch w dni świąteczne, poszerzając zakres asortymentu. Może więc w niedługim czasie wspomniane pieluszki znajdziemy chociażby w pobliskim kiosku i oszczędzimy sobie tym samym wycieczki do marketu? Czyżby ustawa jednak przysłużyła się rodzicom...?

Galerie nie służą rodzinom?

Oczywiście przemawia do nas argument mówiący, że wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego spędzenia tego dnia, odpoczynku i faktycznego świętowania. Ale wydaje nam się, że zakaz wpłynie pozytywnie w głównej mierze na te rodziny, których członkowie pracują w branży handlowej i w jego wyniku nie będą już musieli stawać za ladą w dni świąteczne. Nie zmusi jednak tych, którzy o więzi rodzinne nie dbają, do ich szczelniejszego zacieśniania. Może się bowiem okazać, że niedzielny wypad do galerii handlowej był jedynym czasem, jaki spędzali wspólni. Bo po zakupach było kino, obiad, lody, wspólna przejażdżka samochodem... Oby brak możliwości zrobienia zakupów nie pozbawił ich pretekstu do wspólnego wyjścia. Bo - jak można się domyślić - same galerie zapewne pozostaną otwarte.

I oczywiście zdajemy sobie sprawę, że produkty dla dzieci można z powodzeniem kupować na zapas - trzeba tylko odpowiednio wcześnie zrobić sobie rozpiskę, w które niedziele, w razie nagłego wypadku trzeba będzie przerzucić się na pieluszki tetrowe. A jak się okazuje, wcale nie tak łatwo zapamiętać, w które dni sklepy będą nieczynne. Zwłaszcza, że od opisanej wyżej reguły istnieją wyjątki. Oprócz wspomnianych, zwolnione z zakazu handlu mają zostać dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Podsuwamy więc powyższy kalendarz i radzimy, by go wydrukować oraz powiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce w kuchni. Udanego świętowania niedzieli!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
WWC
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55