Kinesiotaping - fizjoterapia dla kobiet w ciąży

autor: Paulina Wójtowicz , 2012-03-26
Kinesiotaping - fizjoterapia dla kobiet w ciąży
Kinesiotaping to nazwa, która wciąż niewiele nam mówi. A szkoda, bo ta metoda terapeutyczna z powodzeniem sprawdza się nie tylko w fizjoterapii sportowej, ale także leczeniu neurologicznym, ortopedycznym i pediatrycznym. Jedna z jej funkcji – łagodzenie obrzęków – powinna zaś szczególnie zainteresować kobiety w ciąży.

Magiczne plastry

Kinesiotaping jest metodą plastrowania ciała (ang. taping), polegającą na aplikowaniu w określony sposób na wybrane częściach ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Nie są one nasączone żadnym lekiem, a ich działanie jest uzależnione od sposobu i miejsca naklejenia. Takie plastry nie przesuwają się wraz z rozciąganiem się skóry, nie ograniczają ruchu, przepuszczają powietrze i są odporne na wodę (można więc zażywać w nich kąpieli).

Wykorzystywane m.in. w fizjoterapii mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe i usprawnić proces gojenia, ochronić tkanki przed mechanicznym drażnieniem i urazami, a także poprawić mikrokrążenie. Z tego też powodu plastry sprawdzają się zarówno w leczeniu bólu kręgosłupa czy naciągniętych stawów, jak i w korektach wad postawy i podniesieniu ogólnej sprawności ruchowej.

Dzięki braku działania farmaceutyków, stosować je mogą nawet dzieci i kobiety w ciąży. U ciężarnych plastry do kinesiotapingu mają za zadanie przede wszystkim zmniejszyć obrzęki, złagodzić bóle kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych, działają także przeciw rozstępom i wspomagają mięśnie powiększającego się brzucha. Plastry powinien przyklejać fizjoterapeuta, wyspecjalizowany pod kątem stosowania tapingu, gdyż tylko odpowiednie plastrowanie daje gwarancję działania zgodnego z oczekiwaniami.

Ciało w ciąży

W ciąży ciało i organizm przechodzą rewolucję. Za sprawą hormonów pojawiają się nie tylko dolegliwości ciążowe, ale także zmiany biochemiczne związane z dynamiką i statyką ciała.

Ciąża to nie tylko czas widocznych zmian fizycznych i całej gamy mniej lub bardziej nieprzyjemnych dolegliwości. To także szczególny dla dynamiki i statyki ciała okres zmian biochemicznych, zaburzających dotychczasową sprawność.

Bóle kręgosłupa (szczególnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego), a także nóg czy bioder spowodowane są nie tylko rosnącym brzuchem, który te części ciała muszą utrzymać, ale także rozluźnieniem aparatu torebkowo-więzadłowego. W ciąży kobiety niejednokrotnie muszą się także zmagać z obrzękami i żylakami. Te pierwsze powstają na skutek zatrzymywania się wody w organizmie, słabszego przepływu krwi i szybkiego przyrostu wagi.

Żylaki natomiast związane są ze zmniejszeniem sprężystości ścian żylnych i uciskiem macicy, spowalniającym przepływ krwi. W żyłach tego życiodajnego płynu jest podczas ciąży dużo więcej, wzrasta także jego ciśnienie. Wszystko to powoduje nieestetycznie wyglądające zmiany skórne i sprawia ból o różnym natężeniu.

Kinesiotaping na ciążowe bóle

Kinesiotaping w ciąży zalecany jest właśnie kobietom, zmagającym się tymi ciążowymi dolegliwościami. Plaster, mający za zadanie zmniejszyć obrzęki limfatyczne, przyklejany jest spiralnie wokół kończyny dolnej, sięgając od uda, poprzez łydkę, po staw skokowy.

Najczęściej jednak fizjoterapeuci polecają kobietom w ciąży kinesiotaping w celu usprawnienia pracy mięśni brzucha, w obrębie którego zmiany skórne i podskórne są najbardziej widoczne i odczuwalne. Plastry zmniejszają napięcie mięśniowe, zarówno ze strony mięśnia prostego jak i mięśni skośnych, a ich dobroczynne działanie na skórę sprzyja profilaktyce powstawania rozstępów. Pomocne jest także plastrowanie odcinka lędźwiowo-krzyżowego - sprzyja ono utrzymaniu prawidłowej postawy.

Terapia po ciąży

Plastrów stosowanych w kinesiotapingu wcale nie trzeba po porodzie odkładać na półkę. Naklejane na brzuch wspomagają proces regeneracji skóry i poprawiają krążenie w tym rejonie. Ale najciekawsza ich funkcja związana jest z piersiami, które po urodzeniu dziecka, są obszarem, wymagającym najwięcej troski i uwagi.

Plastry przynoszą bowiem pomoc przy nawałach pokarmowych, które nierzadko zdarzają się w pierwszych dniach po porodzie. Zbyt duża ilość mleka w piersiach napina je, obniża brodawki, a w efekcie zmniejsza drożność kanalików mlekowych, co może prowadzić do stanów zapalnych, gorączki i silnego bólu. Kinesiotaping ma za zadanie „odblokować" kanały i wznowić produkcję mleka. Dzieje się to za sprawą otwarcia przestrzeni międzypowięziowej nad kanalikami, dzięki czemu pokarm dopływa do brodawek, a dyskomfort związany z bólem zdecydowanie się zmniejsza.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Pamela
2014-06-18

Polecam wszystkim, rezultaty rewelacyjne. Przy pierwszym dziecku miałam koszmarne bóle, w drugiej ciąży poznałam fizykoterapeutka z Jesiennych Liści która to opowiedziała mi o tej metodzie. Mimo iż nie cierpię odrywania plastrów, podejrzewam uraz z dzieciństwa:) zdecydowałam się na kinesitoping od 5 miesiąca ciąży i zniosłam ją prawie bez żadnych dolegliwości. A odrywanie plasterków wcale nie bolało!!!

~Pamela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55