Kobiety w ciąży, jako grupa ryzyka niedoborów pokarmowych

autor: Redakcja Portalu , 2020-09-14
Kobiety w ciąży, jako grupa ryzyka niedoborów pokarmowych
Często się słyszy, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Nie jest to do końca prawidłowe stwierdzenie, lecz powstało ono nie bez przyczyny. Kobieta ciężarna zdecydowanie powinna jeść ... dla dwojga. Artykuł powstał we współpracy z ekspertem: Katarzyną Puścian - dietetykiem, specjalistą ds. żywienia.

Warto wiedzieć, że w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze, co ma związek z rozwijającym się płodem. To, co matka przyswaja wraz z pożywieniem powinno starczyć dla niej oraz dla dziecka. Niestety, dieta kobiet ciężarnych nie zawsze wygląda tak, jak powinna i często pojawiają się u nich niedobory żywieniowe. Kobiety ciężarne szczególnie powinny zwrócić uwagę na spożycie kwasu foliowego, żelaza, witaminy D, jodu i kwasów DHA.

Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że dzieci, które nie były wystarczająco odżywione w łonie matki, w dorosłym życiu mają wyższą podatność na rozwój miażdżycy. U takich osób częściej występuje również nadciśnienie tętnicze, nietolerancja glukozy, a także choroba niedokrwienna serca i otyłość.

Kwasy omega-3

Na niedobory kwasów omega-3 szczególnie narażone są kobiety, u których odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami jest zbyt krótki. Dlaczego? Ponieważ nie zdążą się zregenerować po poprzedniej ciąży. Po porodzie, niedobory pokarmowe z okresu ciąży mogą utrzymywać się nawet do około sześciu miesięcy. Odpowiednie spożycie kwasów omega 3 przez kobietę ciężarną umożliwia prawidłowy rozwój mózgu dziecka i zapewnia wykształcenie się funkcji poznawczych oraz narządów wzroku i mowy. Co więcej, kwasy DHA podnoszą odporność, zwiększają mineralizację kości, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości zespołu metabolicznego.

Kwas foliowy

Istotnym składnikiem dla rozwijającego się płodu jest kwas foliowy. Jest on szczególnie ważny na początku ciąży, ponieważ zapobiega pojawieniu się wad ośrodkowego układu nerwowego. Z tego względu eksperci zalecają suplementację tego składnika wszystkim kobietom przed planowaną ciążą oraz kontynuowanie jej przez pierwsze 12 tygodni ciąży w dawce 400 µg na dobę. Niestety, nie każda kobieta w okresie rozrodczym oraz będąca w ciąży jest świadoma konieczności suplementacji oraz skutków niedoboru kwasu foliowego. Co więcej, spożycie kwasu foliowego wraz z dietą przez kobiety bardzo często jest niedostateczne. Zalecana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg na dzień. Ilość może być zwiększona do 1 mg dziennie w czasie pierwszego trymestru ciąży, ale zmiana ta powinna być uzgodniona z ginekologiem. Niektórym kobietom zaleca się także przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie całej ciąży, a jak wyżej - zaleca to lekarz prowadzący.

Jod

W ciąży, istotnie również wzrasta zapotrzebowanie na jod. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby kobiety ciężarne spożywały go dziennie 250 µg. Z racji, że jest to duża ilość, rekomenduje się suplementację tego składnika na poziomie 150 µg.

Witamina D

Witamina D wyróżnia się wśród innych witamin tym, że organizm jest w stanie sam ją wyprodukować. Niestety, nie przekłada się to na jej ilość w organizmie, więcej - jej niedobór jest bardzo powszechny. Blisko 90% polskiej, jak i światowej populacji wykazuje deficyt witaminy D. Wśród tych osób są również kobiety ciężarne. Głównym źródłem witaminy D, jak i kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, dlatego zaleca się, aby kobiety w ciąży nie pomijały tych produktów w swojej diecie. Kobiety ciężarne powinny przyjmować codziennie witaminę D w dawce 2000 IU.

Żelazo

U kobiet ciężarnych z racji podwyższonego zapotrzebowania na żelazo bardzo często stwierdza się niedokrwistość. Prowadzić to może do przedwczesnego porodu oraz zwiększać jednocześnie ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka i ograniczyć jego rozwój psychomotoryczny.


---
Należy podkreślić, że dieta kobiet ciężarnych powinna być urozmaicona i zawierać różnorodne produkty spożywcze w odpowiednich ilościach, tak aby uniknąć niedoborów pokarmowych, chroniąc tym samym siebie i rozwijający się płód. Warto również uwzględnić suplementację składnikami odżywczymi, na które w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie. Bezpieczna jest rutynowa suplementacja kwasem foliowym, witaminą D oraz jodem. W przypadku składników takich jak magnez, żelazo lub kwasy DHA, należy wprowadzić suplementację dopiero po stwierdzonym niedoborze lub będąc w grupie wysokiego ryzyka niedoboru. Suplementacja powinna w każdym przypadku zostać uzgodniona z lekarzem ginekologiem, który prowadzi przyszłą mamę.

--------
Autor artykułu: mgr. inż. Katarzyna Puścian - dietetyk, specjalista ds. żywienia
Instagram: _dietka (https://www.instagram.com/_dietka/)
WWW: www.dietka.eu

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55