Kolejne urodziny dziecka – pomysły na zimowy kiderbal

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-01-07
Kolejne urodziny dziecka – pomysły na zimowy kiderbal
Dzieci uwielbiają przyjęcia urodzinowe, szczególnie gdy są jego bohaterami. I choć zadowolenie małego jubilata to najważniejszy aspekt organizacji kinderbalu, należy pamiętać także o ugoszcze-niu, nakarmieniu i zabawieniu gości dziecka. Oto kilka pomysłów, jak zaplanować zimowe przyjęcie urodzinowe!

Domowe przedszkole

Impreza tematyczna to najpopularniejszy pomysł na zimowy kinderbal. Dzieci uwielbiają się przebierać, a dostosowa-nie dekoracji i menu do motywu prze-wodniego dostarczy im wiele frajdy!

Wybór domu jako miejsca zimowego kinderbalu jest niemal oczywisty. Plener nie wchodzi w grę, a organizacja przyjęcia poza domem może pociągnąć za sobą kłopot z transportem gości i opłacenia drogiej zwykle imprezy. Domowy kinderbal ma zdecydowanie więcej zalet, ale jak go zorganizować, by nie zafundować maluchom nudnego spotkania, podczas którego rodzice - zgromadzeni w pokoju gościnnym na ploteczkach - będą bawić się lepiej od nich?

Po pierwsze, zaplanuj je. Organizowanie przyjęcia w ostatniej chwili może pociągnąć za sobą nie-przewidziane wpadki i przykrości, a przecież nie chcesz, by twoje dziecko było z tego powodu smutne, i to w tak ważnym dla siebie dniu. Najprostszym i najczęściej wybieranym pomysłem jest impreza tematyczna. Nie zawsze wymusza to na gościach przebieranie się w fantazyjne kostiumy; motyw przewodni może być widoczny np. w menu, dekoracjach i zabawach, a pasujące do niego gadżety (np. korona, jeśli to przyjęcie „pałacowe") można wykonać z dzieckiem samodzielnie przed przyjęciem.

Po drugie, przemyśl menu. Przyjęcia urodzinowe rządzą się swoimi prawami, ale to wcale nie znaczy, że na stole muszą znaleźć się same słodkości (choć dzieci byłyby z pewnością zachwycone). Poza tym kilkugodzinna zabawa wyczerpuje i wzmaga apetyt nawet największych niejadków - warto mieć to na uwadze.

Po trzecie, wymyśl zabawy, które zintegrują najmłodszych i pochłoną ich uwagę. Dzieci najczęściej świetnie odnajdują się we własnym towarzystwie i samodzielnie kreują ciekawe zabawy, ale należy im w tym pomóc, tym bardziej, gdy nie wszystkie się jeszcze znają.

Po czwarte, włącz w organizację przyjęcia swoje dziecko. Przygotowanie dekoracji, gadżetów, ciasteczek i przekąsek czy małych niespodzianek dla gości to dla maluchów wielka frajda.

 

Przebieranki

Kostiumowy kinderbal idealnie wpasowuje się w zbliżający się sezon karnawałowy. W odróżnieniu jednak od przedszkolnych lub szkolnych balów przebierańców, nie wymaga większych przygotowań - czasem wystarczy kawałek nieuży-wanego materiału i trochę kartonu, by stworzyć prosty i ładny strój, pasujący do motywu przyjęcia. A tym mogą być choćby zwierzęta, postaci z baśni, bohaterowie z ulubionych dziecięcych bajek lub filmów, Jeśli nie chcesz wpędzać gości w koszty bądź zajmować im czas organizowaniem kostiumów, zapewnij dzieciom akcenty tematyczne w postaci czapeczek, szarf bądź innych akcesoriów. Temat przewodni powinien być rozciągnięty na całe przyjęcie - dekoracje, menu i zabawy dopasuj w ten sposób, by idealnie komponowały się z motywem balu.

Menu małych głodomorów

Planując menu na kinderbal musisz uwzględnić zarówno dzieci, jak i ich rodziców. O ile jednak doro-słym zdecydowanie wystarczy kawa, ciasto i małe przekąski, o tyle menu dla dzieci wymaga więcej pracy. I wcale nie chodzi o ilość jedzenia. Zajęte zabawą maluchy nie myślą o jedzeniu i trzeba je nieraz długo namawiać, by coś przekąsiły. Kreatywnie podane smakołyki zdecydowanie w tym pomogą.

Ma być kolorowo, smacznie i z pomysłem. Pyszne kawałki kurczaka w panierce, fantazyjne kanapeczki z „buźkami" (ułożonymi z warzyw - np. szczypiorku, papryki czy szynki), kolorowe koreczki, które wbite w połówkę jabłka lub innego twardego owocu przypominają jeża, ozdobione kolorowym lukrem ciasteczka, „ciasto" galaretkowe, herbatniki, chrupki kukurydziane, pokrojone na kawałki owoce, napoje (niegazowane!), i oczywiście pyszny tort urodzinowy - wszystko to ma kusić kolorami i zapachami. Dzieci z pewnością nie oprą się tak pysznej pokusie!

Pomysły na zabawy urodzinowe

Wymyślenie zabaw na zimowy kinderbal to dla większości rodziców droga przez mękę. Tymczasem wcale nie trzeba szukać daleko - wystarczy sięgnąć po ulubione zabawy naszego dziecka (swoim entuzjazmem na pewno zarazi małych gości) oraz najpopularniejsze gry i zabawy, znane maluchom z przedszkola. „Baloniku nasz malutki...", „Stary niedźwiedź mocno śpi...", „Farma", „Ciepło, zimno" - to zabawy, które pamiętamy jeszcze z własnego dzieciństwa i które nie straciły dotąd na aktualności.

Dobrym pomysłem będzie także zorganizowanie konkursu rysunkowego (ale tylko pod warunkiem, gdy każde dziecko dostanie małą nagrodę) oraz przygotowanie worka ze skarbami (każde dziecko losuje jakiś drobiazg, który może zabrać ze sobą do domu). Przyjęcie urodzinowe dziecka w zimie nie musi być skazane na porażkę. Dobrze zorganizowany kinderbal - obfitujący w świetną zabawę i pyszne menu - zdobędzie serce wszystkich małych gości, a szczególnie najważniejszego - bohatera tego wyjątkowego dnia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Lilka
2013-06-04

Taki domowy kinderbal to jednak giga zachód. Przerabiałam już 3, 4 postanowiłam wyprawić w Coco Cafe. Panie, organizujące przyjęcie mojej 10latce, obiecały mnóstwo atrakcji, dj’a, poczęstunek i ani chwili nudy. A ja mogę w tym czasie spędzić te kilka godzin w domu z mężem :)

~Lilka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55