Kolka nerkowa w ciąży - przypadłość wielu kobiet

autor: Agata Cygan , 2020-01-27
Kolka nerkowa w ciąży - przypadłość wielu kobiet
Silny ból - nie tyle porównywany do porodowego, co wręcz uznawany za potężniejszy. Atak kolki nerkowej może nieźle wystraszyć, zwłaszcza, jeśli pojawia się w czasie ciąży. Jak go rozpoznać, jak sobie pomóc i wreszcie - czy można mu zapobiec?

Przyczyny kolki nerkowej

Kolka nerkowa powstaje w momencie, kiedy dochodzi do zastoju moczu w nerce - stan ten powoduje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, czego efektem może być potworny ból. Mimo, że kolka nerkowa zazwyczaj jest objawem kamicy nerkowej (obecność kamieni w drogach moczowych), w ciąży nie musi jeszcze sygnalizować tego stanu. Często jest jedynie wynikiem chwilowego zastoju moczu wskutek ucisku nerki przez rosnącą macicę.

Do pojawienia się kolki nerkowej w ciąży może predysponować kilka czynników. To m.in.:

 • dieta bogata w witaminę D
 • wypijanie zbyt małej ilości płynów,
 • infekcja dróg moczowych,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • przypadki kamieni nerkowych w rodzinie,
 • wcześniejsze problemy z kamieniami nerkowymi.

Objawy kolki nerkowej

Przede wszystkim bardzo silny ból, nie tyle porównywany do porodowego, co wręcz uznawany za potężniejszy. Pojawia się on nagle, jest bardzo ostry, występuje w okolicach lędźwi i promieniuje na pęcherz, a towarzyszyć mu mogą:

 • bolesne parcie na mocz,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • niekontrolowane wymioty,
 • krew w moczu - nieprawidłowy odcień moczu,
 • gorączka i wzrost ciśnienia - to już sytuacje skrajne, będące wynikiem rozwijającego się stanu zapalnego i zakażenia dróg moczowych.

Leczenie kolki nerkowej

Czy kolka nerkowa może być niebezpieczna dla ciężarnej? Tak, jeśli jej ataki się powtarzają, a ich przebieg jest ostry. Ewentualne stany zapalne oraz zakażenie dróg moczowych rodzi ryzyko powikłania w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek, które może być nawet przyczyną przedwczesnej akcji porodowej. Z tego też względu silny atak kolki to powód do szybkiej wizyty na szpitalnej izbie przyjęć.

O ile jednak ból mija szybko i nie towarzyszą mu wymienione wyżej objawy, pomóc powinny leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz ogrzanie bolącego miejsca termoforem. Zaleca się także chodzenie, które powinno ułatwić odblokowanie moczowodu. Każdy przypadek kolki nerkowej należy zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu, który poinstruuje, jak zachować się w przypadku powtórzenia się niepokojących objawów.

Zapobieganie kolce nerkowej

Jeśli mamy podejrzenie, że jesteśmy bardziej niż inne ciężarne narażone na atak kolki nerkowej (przypadki kamicy nerkowej zdarzały się kobietom w naszej rodzinie), można spróbować wyprzedzić atak bolesnej kolki. Grunt to przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, która zapewni właściwe nawodnienie organizmu, unikanie preparatów witaminowych z wapniem (o odpowiedni preparat należy zapytać lekarza prowadzącego), ograniczenie spożywania szpinaku oraz dużej ilości mięsa i ryb.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55