Koniec z opłatami za pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem?

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-09-19
Koniec z opłatami za pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem?
Z początkiem lipca 2019 roku w życie weszła ustawa wprowadzająca prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad dzieckiem przebywającym w szpitalu. Czy to oznacza, jak zakłada wiele osób, koniec wszelkich opłat związanych z pobytem tam rodzica?

Być przy dziecku

Każdy rodzic chce być przy dziecku, gdy to przeżywa ciężkie chwile. Pobyt w szpitalu właśnie do takich chwil należy. Dziecko się boi, jest w obcym miejscu i bardzo potrzebuje obecności rodzica, jego wsparcia, dotyku, ciepłych słów.

Nie dziwi, że rodzic chce być z pociechą cały czas, nie zostawiać dziecka samego w szpitalnej sali. Takie rozwiązanie jest dobre dla obydwu stron. Z pewnością poprawia komfort małego pacjenta i zmniejsza niepokój rodzica.

Do tej pory - opłaty za wszystko

Niestety, do tej pory rodzice musieli ponosić, często nawet spore, koszty, jeśli chcieli być z dzieckiem w szpitalu przez cały czas. Placówki pobierały opłaty za pobyt rodzica. Kwoty były różne i mimo, że często jednostkowo - niewielkie, jeśli pociecha musiała zostać w szpitalu dłuższy czas, taki koszt bywał obciążeniem dla budżetu.

Za co szpitale wymagały opłat? Przede wszystkim za samą obecność rodzica. Poza ty, osobno, czasem także za:

  • korzystanie z łózka i pościeli
  • za wyżywienie
  • media,
  • czasem nawet - za używanie lodówki czy czajnika elektrycznego
  • za ładowanie telefonu komórkowego.

Niektóre z opłat były, według rodziców, wręcz absurdalne. Sprawą zajęła się też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zakupiła 4 tys. łóżek dla rodziców, za które szpitale nie pobierały opłat.

Zobacz również: Rodzić bez pieniędzy w polskim szpitalu

Zmiana na lepsze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwiła zmiany - to ustawa z dn. 16 maja 2019 o zmianie ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Co to oznacza dla rodziców i dzieci? Otóż od 3. lipca 2019 roku pacjenci małoletni zostają objęci prawem do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna to pobyt opiekuna lub przedstawiciela wraz z dzieckiem w szpitalu. Według tego dokumentu rodzice pacjentów małoletnich nie będą musieli ponosić żadnych dodatkowych kosztów za sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad dziećmi, w co wlicza się pobyt rodzica w szpitalu. Kluczem jest tu słowo "dodatkowych".

Zobacz również: Szpital państwowy czy prywatna klinika - gdzie rodzić?

Za to nie trzeba będzie płacić

Szpitale nie będą mogły pobierać więc opłat za samą obecność rodzica lub opiekuna. Jednak zmiany nie oznaczają, jak uważa wiele osób, że owe opłaty będą zerowe. Szpital może wymagać pokrycia kosztów takich, jak posiłki, pościel czy łóżko. Nie będą się już także zdarzały tak dziwne żądania jak zapłata za przestrzeń w sali, w lodówce czy za ładowanie telefonu.

Wprowadzone zmiany obejmą również pacjentów z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W ich przypadku nie ma znaczenia wiek.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55