Koronawirus a prawa pracujących rodziców – co z zasiłkiem ZUS?

autor: Agnieszka Kęsek , 2020-03-12
Koronawirus a prawa pracujących rodziców – co z zasiłkiem ZUS?
Sytuacja związana z epidemią koronawirusa zmienia się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Najnowszym ustaleniem jest zamknięcie od poniedziałku 16.03 wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków. Jakie prawa mają w związku z tym rodzice? Co z opieką nad dziećmi?

Decyzja premiera – placówki oświatowe zamknięte

W środę 11.03 premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji dotyczącej zamknięcia wszystkich placówek oświatowych, czyli szkół, przedszkoli i żłobków oraz wszystkich szkół wyższych, na okres dwóch tygodni - od 16.03 do 25.03.

Zamknięcie ma rozpocząć się oficjalnie w poniedziałek 16.03, jednak już w czwartek 12.03 i piątek 13.03 nie odbędą się zajęcia dydaktyczne. Dzieci do szkół i przedszkoli mogą przyjść, będą miały w tym czasie zapewnioną opiekę. To da rodzicom dwa dni na przygotowanie się do nowej sytuacji i podjęcie odpowiednich działań dotyczących opieki nad dziećmi przez kolejne dwa tygodnie. Premier zaapelował jednak by, kto tylko może, już w czwartek nie posyłał dzieci do szkoły czy przedszkola.

Decyzja została podjęta aby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa i ograniczyć zasięg epidemii.

„Ustawa koronawirusowa” - co z opieką nad dziećmi?

A co, jeśli dziecka nie ma z kim zostawić? Ten temat porusza i reguluje Specustawa dotycząca koronawirusa. Wprowadza ona dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić swojej pociechy w okresie zamknięcia placówek oświatowych. Co trzeba o nim wiedzieć?

  • obowiązuje tylko w przypadku dzieci do 8. roku życia (lub dzieci do 14. roku życia jeśli są chore)
  • można go wziąć na czas do 14 dni (jednak nie zmniejsza to ustawowej puli zasiłków opiekuńczych na dziecko - to dodatkowe dni, więc w sumie zamiast 60 dni będzie ich 74) - niezależnie od ilości posiadanych dzieci, którymi należy zapewnić opiekę
  • jego wysokość to 80% wynagrodzenia, tak jak w przypadku zwolnienia chorobowego
  • może z niego skorzystać tylko jedna osoba, a więc albo matka albo ojciec dziecka
  • przysługuje osobom, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym
  • przysługuje, gdy w rodzinie nie ma innych osób mogących sprawować opiekę nad dzieckiem w tym okresie
  • wypłacany jest za każdy dzień opieki nad dzieckiem - także za weekendy oraz dni ustawowo wolne

Jak można ubiegać się o zasiłek?

Według informacji zamieszczonych na stronie ZUS poświęconej temu zagadnieniu, aby otrzymać zasiłek, należy jedynie złożyć u pracodawcy (a w przypadku działalności gospodarczej - w ZUS) oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki.

Oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki do pobrania jest tutaj.

WIele mediów podaje jednak informacje, że potrzebny jest także wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko czyli ZUS Z-15A. Na stronie ZUS-u widnieje informacja, iż taki wniosek nie jest potrzebny.

Zgodnie z wytycznymi ZUS, nie ma konieczności dostarczania ZUS_15.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55