Krew pępowinowa: inwestycja czy zbędny wydatek?

autor: Aleksandra Budner , 2009-11-19
Krew pępowinowa: inwestycja czy zbędny wydatek?
Czym jest? Jak się ją pozyskuje? Jeszcze niedawno wiedza na ten temat była znikoma. Teraz coraz częściej krew pępowinowa jest oddawana do banków krwi, by w razie potrzeby była pod ręką. Jedni, opierając się zwykle na własnym doświadczeniu, są zwolennikami takiej inwestycji. Inni uznają to za stratę – niemałych – pieniędzy. Jak jest naprawdę?

Na początek kilka niezbędnych informacji w tym temacie.

Co to jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa zawiera bardzo dużą liczbę komórek macierzystych. Jest ich aż dwa razy więcej, niż u dorosłego człowieka. Komórki te mają zdolność do odnawiania się  i różnicowania. Podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwionośnego bądź odpornościowego.

Do czego potrzebne są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są niezwykle przydatne podczas leczenia takich chorób, jak np. białaczka. Obecnie znanych jest około 70 chorób, przy których przeszczep komórek macierzystych stwarzałby możliwości wyleczenia. Podajmy przykład: u osób chorych na niektóre choroby krwi (np. białaczkę) dochodzi do destrukcji szpiku (ze względu na przebieg choroby i procesy zapobiegawcze, np. chemioterapia). Odtworzenie szpiku możliwe jest jedynie poprzez przeszczep, do którego wykorzystuje się komórki macierzyste. Można również skorzystać z komórek dawcy, ale znalezienie osoby zgodnej tkankowo może być niezwykle trudne. Czasem wręcz – niemożliwe na czas.

Czym różnią się komórki macierzyste z krwi pępowinowej od komórek dorosłego człowieka?

Przede wszystkim komórki macierzyste krwi pępowinowej mają dużo większe zdolności do podziału i różnicowania, niż komórki macierzyste dorosłego organizmu. Komórki te na ogół nie zawierają czynników nowotworowych, które są w większości wytwarzane w późniejszym okresie rozwoju (choć nie jest to regułą). Podczas przeszczepów z wykorzystaniem komórek macierzystych, rzadziej dochodzi do powikłań u biorcy. Poza tym krew zawierająca komórki macierzyste jest dostępna w każdej chwili, ponieważ przechowuje się ją w banku krwi.

Skąd i w jaki sposób?

Krew pępowinowa jest bardzo bogatym źródłem komórek macierzystych. Oprócz tego pobiera się je także ze szpiku i z krwi obwodowej, jest to jednak nieco trudniejsze. Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej następuje tylko podczas porodu, zarówno naturalnego, jak i w trakcie cesarskiego cięcia – tylko raz w życiu. Wówczas przebija się żyłę pępowinową, pobiera krew i umieszcza ją w specjalnym worku korekcyjnym, dokładnie oznaczonym i podpisanym, by nie dopuścić do żadnej pomyłki.

Czy zabieg pobierania tej krwi jest szkodliwy dla zdrowia i życia matki bądź dziecka?

Pobieranie krwi pępowinowej jest zabiegiem zupełnie nieinwazyjnym. Trwa bardzo krótko i nie powoduje żadnych powikłań i dolegliwości – ani u matki, ani u dziecka. Procedura jest całkowicie bezpieczna, bezbolesna i nieskomplikowana.

Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej w banku krwi?

Już samo pobranie krwi pępowinowej to wydatek ok. 2 tys. zł. Do tego dochodzi coroczna opłata za jej przetrzymywanie w wysokości ok. 400 zł. Można również od razu wnieść opłatę na dłuższy okres, np. na 18 lat – wyniesie ona ok. 5 tys. zł., a dożywotnio – nawet dwa razy tyle.

Czy warto zainwestować w przechowywanie krwi na potrzeby własnego dziecka?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to temat bardzo kontrowersyjny, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę olbrzymie koszty związane z tym procesem i jego niewielką jeszcze skalę.

Opinia – ZA.
Jest to najlepsza inwestycja w zdrowie lub życie dziecka. Nikt bowiem nie wie, co stanie się za kilka czy kilkanaście lat. Być może krew pępowinowa będzie potrzebna w leczeniu białaczki, anemii, guzów tkanki nerwowej czy chłoniaków. Poza tym krew pępowinowa może być wykorzystana w leczeniu brata lub siostry.

Opinia – PRZECIW.
Należy pamiętać, że nie ma 100% pewności, że w krwi pobranej wcześniej od dziecka teraz cierpiącego na białaczkę nie ma komórek, które same mogą zapoczątkować proces nowotworowy. Poza tym – na razie, mimo wielu badań nad krwią pępowinową, temat ten potrzebuje jeszcze wiele czasu. I mnóstwa badań, które zwiększą skuteczność tej metody dla ratowania życia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2009-12-15

Mera - bardzo ciekawe uwagi. Warto wziac je pod uwage.

symbiosis11
welldone
2013-11-28

Co do odpowiedzi na temat krwi pępowinowej istnieje wiele niewiadomych i wątpliwości. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tego tematu. Nie każdy bowiem ma pełną świadomość tego czym są komórki macierzyste i jakie są ich właściwości. Tutaj możecie przeczytać o bardzo ciekawej kampanii, dotyczącej poszerzenia wiedzy społeczeństwa na ten bardzo ważny i aktualny temat: http://www.bezcennydar.pl

~welldone
Ada
2015-02-20

Nie rozumiem toku rozumowania niektórych osób. Skoro, tak jak piszecie, jest nadzieja, że za kilka-kilkanaście lat badania pójdą na tyle do przodu, że ta krew faktycznie będzie przydatna to skąd wiecie czy to aby nie będzie właśnie moment, w którym dane dziecko mając te kilka(naście) lat nie będzie tej krwi potrzebowało - tyle, że wtedy tej krwi nie będzie skoro niektórzy rodzice z powodu "niewystarczającego stanu badań" na dzień dzisiejszy nie zdecydują się na jej pobranie. Piszecie o dużych kosztach -faktycznie, są niemałe, ale ratując życie najbliższej osobie jesteśmy w stanie zapłacić potem każde, dosłownie każde pieniądze! Uważam więc, że jest najlepsza możliwa inwestycja. Skoro jest chociażby cień szans, że ta krew może być przydatna (choć oczywiście nikt nie zakłada choroby dziecka, ale takie są dziś realia) to dlaczego jej nie zdeponować i takiej szansy nie wykorzystać?

~Ada
Wika
2015-04-14

Dziewczyny pamiętajcie o jednym: komórki krwi pępowinowej nie występują NIGDZIE indziej, taki rodzaj komórek macierzystych można znaleźć tylko w pępowinie a szansa na jej pobranie jest jedna. Dlatego dla nas sprawa była prosta. My podpisaliśmy umowę z Progenis - jesteśmy pewni tego, że krew będzie bezpiecznie przechowywana, ponieważ bank ten współpracuje z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Krakowie (tam robią przeszczepy i jak będziemy musieli to pomogą nam krew wykorzystać lekarze) no i nie mają wcale wysokich cen. Jak każdy rodzic dla nas też było to wazne, ale ostatecznie w Progenis trafilismy na promocje i nie bylo tak zle :) Z resztą babka z którą podpisywaliśmy umowę spędziła u nas 2 h wytłumaczyła wszysytko od podszewki, opowiedziała o banku i o tym jak tą krew przetwarzają no bylismy maksymalnie zadowoleni. Wiktoria z Godzieszowa (rodzilam w Boleslawcu), dolnoslaskie :)

~Wika
Ida
2015-10-22

Czy to prawda ze w progenis gubia probki?

~Ida

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55