Krwawienie dziąseł w ciąży

autor: Agata Cygan , 2011-09-22
Krwawienie dziąseł w ciąży
Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży zmaga się z zapaleniem dziąseł. Silnie zaczerwienione, opuchnięte dziąsła często bolą i krwawią podczas mycia zębów. Czy to naturalne zjawisko, czy może znak, że coś jest nie w porządku? Jak radzić sobie z krwawieniami i jak im zapobiec?

Zadbaj o zęby – jeszcze przed ciążą

Każda kobieta, kiedy już zdecyduje się na dziecko, powinna koniecznie złożyć wizytę swojemu dentyście. Warto już teraz naprawić ubytki i wyleczyć wszystkie chore zęby, gdyż próchnica to potencjalne i dość niebezpieczne w trakcie ciąży oraz porodu źródło zakażenia. Pamiętajmy, że zęby w czasie ciąży mogą psuć się szybciej niż zwykle, a z uwagi na bezpieczeństwo ciężarnej wielu dentystów nie podejmuje się wówczas leczenia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jednak nawet wtedy, kiedy nasz stomatolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w stanie uzębienia, w czwartym miesiącu ciąży przyszła mama może odczuwać dolegliwości, których przyczyną jest zbytnia wrażliwość dziąseł, a co za tym idzie - kłopotliwe krwawienie podczas szczotkowania zębów.

Skąd te krwawienia?

Krwawieniom z dziąseł winne są znaczne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie.

Krwawieniom z dziąseł winne są znaczne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie. Następuje rozszerzenie naczynek krwionośnych (dziąsła są silnie ukrwione) oraz zwiększenie ich kruchości. Dziąsła puchną i robią się wyjątkowo tkliwe na wszelkie, nawet drobne uszkodzenia czy urazy, a nawet na dotyk. Ponadto nadmiernie rozpulchnione i obrzęknięte dziąsła są niezwykle podatne na choroby przyzębia i rozwój próchnicy. Czasami w jamie ustnej pojawia się ropa. Wówczas konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Jak im zapobiec?

Krwawiące i bolące dziąsła sprawiają, że mycie zębów staje się kłopotliwe. Nie znaczy to jednak, że należy skrócić i przyspieszyć czas szczotkowania. To, że będziemy oszczędzać naszym dziąsłom dodatkowych urazów nie oznacza wcale, że pozbędziemy się uciążliwej dolegliwości. Wręcz przeciwnie! Niedokładne i pobieżne mycie zębów sprawi, że resztki jedzenia pozostaną na powierzchni zębów oraz dziąseł, a to z kolei prosta droga do wzmożenia dolegliwości. Dodatkowo bakterie mają wtedy większą szansę na wniknięcie w szczelinki pomiędzy zębami a dziąsłem. Z tego też względu należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) i co najmniej przez trzy minuty. Kupując pastę do zębów warto zwrócić uwagę na to, aby w jej składzie zawierał się aminofluorek. Pomocne jest również stosowanie płynu do płukania ust (z fluorem). W przypadku krwawiących dziąseł wybieramy szczoteczki miękkie i oczywiście, tak jak w normalnej sytuacji, wymieniamy je co trzy miesiące. Podczas mycia zębów wykonujemy ruchy kuliste, nie poziome. Ponadto delikatnie głaszczemy dziąsła szczoteczką bądź palcem. Złagodzeniu podrażnień sprzyja także płukanie dziąseł ciepłym naparem z rumianku. Krwawieniom staramy się zaradzić, ale rzecz jasna powinniśmy robić wszystko, aby się ich ustrzec. Nie tylko w ciąży! Warto więc zrezygnować z nadmiaru słodyczy, a dietę wzbogacić w pokarmy, które są źródłem naturalnej witaminy C (uszczelnia ona ścianki naczyń krwionośnych). Pamiętajmy także o tym, aby dostarczać organizmowi wystarczająca dawkę witaminy D, białka i wapnia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

kopra
2016-06-14

Używajcie systematycznie ajony - ona pomaga na takie problemy. Kolejny krok to systematyka działania. O ile tylko będziecie potrafili odpowiednio do tego podejść, to uzyskacie zdecydowaną zmianę - u mnie dojście do fajnego efektu wymagało czasu. Teraz wszystko jest w najlepszym porządku.

~kopra
kopra
2016-12-23

Przede wszystkim odpowiednia systematyczność i praca nad tymi dziąsłami. Wtedy one stopniowo i docelowo powinny zacząć wyglądać normalnie. Wiadomo że od razu cudownie nie będzie, ale z czasem problem zniknie i nie powinien wracać. Musicie tylko pilnować zasad odpowiedniego szczotkowania - to wszystko.

~kopra
Sabrina
2017-10-14

Krwawiące dziąsła w ciąży to zupełnie normalne. Można z nimi skutecznie walczyć stosując np. pastę i płyn Septoral Parodont z dodatkiem chlorheksydyny. Warto stosować profesjonalne produkty do mycia zębów i płukania jamy ustnej.

~Sabrina

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55