Krwawienie z nosa w ciąży

autor: Malwina Angerman , 2011-08-22
Krwawienie z nosa w ciąży
W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Większość z nich, jak obolałe i nabrzmiałe piersi czy pojawienie się rozstępów, nie wzbudzają niepokoju. Są również takie, których objawy powodują u przyszłym matek obawę przed poważniejszymi schorzeniami. Należy do nich między innymi często krwawienie z nosa.

Co jest powodem krwawienia?

Krwawienie z nosa spowodowane jest przede wszystkim zwiększoną objętością krwi w organizmie kobiety. Tym samym, rozszerzają się naczynia krwionośne śluzówki nosa, co w rezultacie prowadzi do osłabienia ich ścian.

Kobiety w ciąży szczególnie dbają o swoje zdrowie. Każdy niepokojący sygnał napawa je obawami o nienarodzone dziecko. Objawy, takie jak ból głowy, obrzmiałe piersi, zgaga, są traktowane jako normalne dla ich odmiennego stanu. Kiedy jednak przyszła matka budzi się rano, a na poduszce widzi krew lub przy pochylaniu zaczyna ona kapać z nosa, zaczyna się niepokoić. Wiele kobiet nigdy nie miało problemów z krwawieniem z nosa, dlatego jego wystąpienie w czasie ciąży odbierają jako zły omen. Najczęściej od razu konsultują to z lekarzem prowadzącym. Czy jest to powód do paniki?

Otóż nie, problem ten dotyka ok. 10-20% ciężarnych kobiet i nie jest niebezpieczny dla zdrowia matki i dziecka. Krwawienie z nosa spowodowane jest przede wszystkim zwiększoną objętością krwi w organizmie kobiety. Tym samym, rozszerzają się naczynia krwionośne śluzówki nosa, co w rezultacie prowadzi do osłabienia ich ścian. Rzadziej ich przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Krwawieniom często towarzyszy opuchlizna, uczucie zatkanego nosa, trudności z oddychaniem, a także chrapanie. Jest to dosyć kłopotliwa dolegliwość, ale najczęściej ustaje w kilka dni po porodzie. Nie ma też reguły, jak często krwawienie może wystąpić w trakcie ciąży. U niektórych kobiet wystąpiło ono 2-5 razy, u innych nawet codziennie.

Powodem do niepokoju mogą być częste, obfite krwawienia, których przyczyną jest nadciśnienie. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.

Co robić, by krwawienie ustało?

W czasie krwawienia należy pochylić się lekko do przodu, zaciskając skrzydełka nosowe ok. 5-10 minut. Zdarza się, że spływająca krew dostanie się do gardła. W takim wypadku nie połykaj jej, ale postaraj się ją wypluć.
Po ustaniu krwawienia warto położyć się w chłodnym, zacienionym miejscu i zastosować zimne okłady. Należy je przykładać na kark oraz czoło i nos. Niska temperatura sprzyja zwężaniu naczyń krwionośnych, co powinno zahamować krwotok.

Przy krwawieniu z nosa należy unikać jego pocierania i podrażniania. Może to prowadzić do bardziej obfitego krwotoku.

Czy można temu zapobiec?

Recepty na uniknięcie krwawienia z nosa w czasie ciąży nie ma. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, można odpowiednio zadbać o swoją dietę. Powinna ona być bogata w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne wzmacniając ich ścianki. Zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców cytrusowych, porzeczek, malin, truskawek, jagód oraz pomidorów. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie organizmu. W tym celu należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Jeśli zaobserwujesz przesuszanie się śluzówki nosa, można spróbować ją nawilżać za pomocą odpowiednich żeli lub sprayów. Pamiętaj jednak, aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55