Kształt brzucha przyszłej mamy – wróżenie z brzuszka

autor: Malwina Angerman , 2011-03-24
Kształt brzucha przyszłej mamy – wróżenie z brzuszka
Źle wyglądasz, będzie dziewczynka – bo córka przecież odbiera matce urodę. Jeśli spodziewasz się syna, powinnaś często słyszeć zaś komplementy o rozpromienionej cerze. To tylko jeden z licznych przesądów, które dotyczą kobiet w ciąży. Jednym z najbardziej powszechnych jest ten o kształcie Twojego brzucha. Ponoć po jego wyglądzie można określić płeć dziecka…

Na dwoje babka wróżyła…

W przypadku wróżenia z kształtu brzucha trafność jest dosyć wysoka sięga bowiem 50%.

W przypadku wróżenia z kształtu brzucha trafność jest dosyć wysoka, sięga bowiem 50%. Nic w tym dziwnego, w końcu kobieta może nosić pod swoim sercem chłopca lub dziewczynkę. Problem pojawia się, gdy jesteś np. w ciąży bliźniaczej. Skupmy się jednak na tych pojedynczych. Przed wynalezieniem USG wierzono, że okrągły brzuszek, często sporych rozmiarów, oznacza narodzenie dziewczynki. Natomiast zgrabny, spiczasty brzuch - chłopca. Skąd wziął się ten przesąd, nie wiadomo. Jednak z naukowego punktu widzenia kształt brzucha nie ma nic wspólnego z płcią dziecka. Zależy on od wielu innych czynników.

Duży? Mały? Okrągły czy owalny?

Dziecko jest istotą żywą, która kopie i rozpycha się w swoim ciasnym mieszkanku.

Rozmiar brzucha zależy przede wszystkim od zaawansowania ciąży. Im bliżej rozwiązania, tym brzuszek jest większy i szybciej rośnie. Rzadko zdarza się, aby był widoczny w I trymestrze. Dopiero ok. 4-5 miesiąca możemy dostrzec zmiany w tej części ciała i zacząć cieszyć się każdym dodatkowym centymetrem. Wpływ na wielkość brzucha ma również muskulatura ciała kobiety. Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, dbałaś o swoją figurę, a tym samym Twoje mięśnie są jędrne i mocne, Twój brzuch może dłużej pozostać niewidoczny. Stan mięśni wpływa również na wygląd brzuszka. Jest on zgrabniejszy, bardziej okrągły i optycznie mniejszy niż w przypadku kobiet, które za ćwiczeniami nie przepadały. Kobiety, które już były w ciąży lub prowadziły siedzący tryb życia, nie stroniąc od słodyczy, mogą spodziewać się brzucha o kształcie owalu - dodatkowo wyglądającego na większy i „rozlany". Odpowiedzialne za to są mięśnie brzucha, które podtrzymują rosnącą macicę.

Odpowiednia dieta w czasie ciąży oraz aktywność pomoże zachować Ci smukła sylwetkę, nawet w stanie 2 w 1. Tłuszcz będzie się odkładał na brzuchu, a nie na całym ciele.
A jeśli chodzi o kształt? Co ma największy wpływ na wygląd Twojego brzuszka, bez względu na zaawansowanie ciąży? Odpowiedź jest prosta - ułożenie dziecka. Maluszek jest istotą żywą, która kopie i rozpycha się w swoim ciasnym mieszkanku. Na szczęście ten domek zbudowany z mięśni i skóry jest do pewnego stopnia elastyczny i pozwala maluchowi na znalezienie wygodnej pozycji. Jeśli dziecko ułoży się w pozycji pionowej, główką w górę lub w dół, brzuszek będzie bardziej okrągły. Gdy postanowi się rozciągać - może stać się owalny. Zdarza się, że maluchy układają się w pozycji poziomem, w poprzek. W takim wypadku brzuch wygląda, jakby rozlewał się na boki.

…żeby było zdrowe

Wątpliwości dotyczące płci dziecka rozwieje badanie USG. Choć często zdarza się, że lekarz nie daje nam 100% pewności. Jeśli dziecko ułoży się pupą do powłoki brzucha, określenie płci jest bardzo trudne. Nie oznacza to jednak, że takich przypadkach pozostaje wyłącznie zdanie się na rodzinne wróżki, najczęściej mamy i teściowe, które będą chętnie przekonywać Cię do swoich racji i wróżyć z kształtu brzucha...

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ola
2011-05-17

Cierpię na atopowe zapalenia skóry... jak to określiła ciotka mojego męża "ale jesteś brzydka, będzie dziewczynka"... haha... a lekarz powiedział, że będzie chłopiec.

~Ola
Marta
2011-07-13

Do czasu wykrycia na USG płci mojego dziecka te same osoby raz mówiły jedno a raz drugie same sobie zaprzeczając. Myślę, że dla wszelkich "ciotek dobra rada" pokusa wróżenia i ulegania zabobonnym stereotypom jest tak wielka że zatracają w tym zdrowy rozsądek. Warto po prostu puszczać mimo uszu, ja zazwyczaj w takich sytuacjach zadawałam danej osobie jedno pytanie " a jakie to ma znaczenie???" i temat się sam ucinał ;-p

~Marta
Kami
2012-04-14

Ola, współczuję takiej ciotki !!!

~Kami
Karola
2013-09-24

U mnie sporo osób mówiło, że będzie chłopiec, tylko babcia uparcie twierdziła, że dziewczynka, z USG wynika, że dziewczynka do porodu 2 miesiące... mi jest wszystko jedno ale jak mawia moja mama - to nie sklep i będzie co będzie. A tak naprawdę zbyt wiele wyjść nie ma wiadomo co będzie... dziecko :)

~Karola

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55