Lato z dzieckiem w mieście – pomysły

autor: Paulina Wójtowicz , 2015-08-03
Lato z dzieckiem w mieście – pomysły
Niewielu miejskich rodziców może sobie pozwolić na wysłanie swojej pociechy na kolonię, obóz czy do dziadków. Lato spędzone w mieście wcale nie musi jednak być mniej atrakcyjne od wypoczynku w górach, nad morzem czy na wsi. Jak zaplanować ten czas, by uniknąć nudy i zapewnić dziecku ciekawą i wartościową rozrywkę?

„… swojego nie znacie”

Planując wakacje rzadko rozważamy wybór miejsca wypoczynku bliski naszym rodzinnym stronom. Decydujemy się na punkty znacznie oddalone od miejsca zamieszkania, bo mamy wrażenie, że tylko wtedy skutecznie oderwiemy się od pracy i tego, co związane z obowiązkami. Tymczasem relaksu wcale nie trzeba szukać daleko - przyjemne, ciekawe miejsca są często na wyciągnięcie ręki, w sa-mym mieście i jego okolicach.

Wystarczy wziąć do ręki mapę, zajrzeć do Internetu i poczytać o znajdujących się w obrębie kilkudziesięciu kilometrów od miasta zabytkach, szlakach turystycznych i innych, inspirujących miejscach. Ich historie i legendy z pewnością zainteresują pociechę, a dla nas będą pomocą w wytyczeniu podróżniczych ścieżek.

Nawet jeśli sami znamy podmiejskie tereny, warto pokazać je dziecku, by dostarczyć mu nowych wrażeń i zadbać o jego własne wspomnienia z wycieczek krajoznawczych z rodzicami. Po latach będzie to dla niego pełna sentymentu pamiątka z dzieciństwa.

Z kulturą za pan brat

Wakacje to dobry moment na za-szczepienie dziecku pasji do sportu. Aktywność fizyczna na świeżym po-wietrzu to nie tylko trening, ale także świetna zabawa dla całej rodziny.

Miejskie domy kultury i muzea organizują latem szereg wydarzeń dedykowanych dzieciom, które nie tylko zajmą maluchom wolny czas, ale i będą dla nich wartościowe pod względem edukacyjnym.


Stałe bądź czasowe wystawy stacjonarne i plenerowe, imprezy okolicznościowe, festyny i happeningi, wycieczki miejskie z rówieśnikami i wykwalifikowanymi opiekunami, a także regularne zajęcia artystyczne - od warsztatów plastycznych, przez muzyczne i teatralne, aż po wakacyjne kursy tańca czy rzeźbiarstwa. Takie zajęcia mogą być nie tylko letnią przygodą, ale początkiem ważnej w życiu dziecka pasji. Warto skorzystać z tej opcji, tym bardziej, że większość tego typu warsztatów jest darmowa.

Aktywnie

Lato to idealny moment na zaszczepienie dziecku miłości do sportu. Nie muszą to być od razu profe-sjonalne treningi, ale łączące zabawę z aktywnością fizyczną zajęcia, które dostarczą maluchowi mnóstwo dobrej zabawy, a przy okazji pozytywnie wpłyną na jego rozwój.

Siatkówka, piłka nożna, badminton, jazda na rowerze i rolkach, pływanie - to tylko niektóre z nich. Taka aktywność może odbywać się w miejskich ośrodkach sportowych, klubach bądź w plenerze, ale także podczas rodzinnych wypadów nad wodę czy "zielony" piknik .

W domu

Warto atrakcyjnie zagospodarować dziecku czas także w warunkach domowych. Zabawy edukacyjne, rodzinne seanse filmowe, klub dyskusyjny, gry planszowe, wspólne pieczenie lub gotowanie - możliwości jest naprawdę wiele.

Wystarczy odrobinę kreatywności i dobrej woli, by wakacje w mieście były dla pociechy wypełnione po brzegi atrakcjami i dobrą zabawą.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55