Mama fit – kiedy i jak zacząć ćwiczyć po porodzie?

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2010-06-16
Mama fit – kiedy i jak zacząć ćwiczyć po porodzie?
W trakcie ciąży kobiety przybierają na wadze zazwyczaj od 10 do 12 kilogramów. W czasie porodu tracą od 5 do 7 kilogramów, ale sporo młodych mam ma do zrzucenia znacznie więcej. Kiedy więc zacząć ćwiczyć po porodzie, jakie ćwiczenia są polecane dla młodych mam, a czego należy bezwzględnie unikać?

Na początek

Pierwsze ćwiczenia – wbrew obiegowej opinii - można zacząć wykonywać już na drugi dzień po porodzie, a w przypadku cięcia cesarskiego – tydzień po nim. Należy jednak pamiętać, że ciało kobiety, która niedawno urodziła dziecko, zazwyczaj nie jest jeszcze gotowe do forsownych ćwiczeń i powrotu do tempa sprzed ciąży. Wiele mięśni po porodzie jest osłabionych, część przykurczonych. Zbyt wyczerpujące ćwiczenia mogą być niebezpieczne, doprowadzić do krwawienia, a nawet – nietrzymania moczu w przyszłości.

Dlatego też pierwsza gimnastyka to przede wszystkim delikatne ćwiczenia Kegla oraz mięśni stóp. Przypomnijmy – ćwiczenia Kegla polegają na napinaniu mięśni pochwy, ujścia cewki moczowej i odbytu – w taki sposób, jakby chciało się powstrzymać oddawanie moczu. Można je wykonywać w niemal każdej pozycji – leżąc, stojąc, podczas kąpieli – najlepiej w 4-6 seriach w ciągu dnia. Jeśli jednak po porodzie krocze jest ciągle obolałe, krwawi i drętwieje – lepiej przerwać ćwiczenia i powrócić do nich po jakimś czasie.

Trzeci tydzień po porodzie to dobry czas na rozpoczęcie niewyczerpujących mięśni brzucha – mogą to być tradycyjne brzuszki, nożyce albo po prostu spinanie mięśni brzucha podczas wydechu.

Spacerowanie i pływanie

Zazwyczaj już po okresie połogu (a więc po upływie 6 tygodni od porodu) organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Rany porodowe są zagojone, samopoczucie lepsze, mamy więcej sił i energii. Pozwala to na rozpoczęcie bardziej zaawansowanych ćwiczeń – oczywiście na początku trzeba je wykonywać z umiarem, wsłuchując się we własne ciało. W tym czasie najbardziej polecane są spacerowanie i pływanie.

Jak się okazuje, spacer ma zbawienny wpływ na kobiety zarówno przed porodem, jak i nim. Potwierdziły to badania prowadzone na 900 paniach. Naukowcy wyliczyli, że matki, które spacerowały przez co najmniej pół godziny dziennie w ciągu roku po porodzie, najrzadziej zachowywały nagromadzone podczas ciąży kilogramy.

Pływanie natomiast to sport, który angażuje wiele różnych mięśni – dlatego jest wręcz wskazane dla kobiet, które chcą wrócić do formy po porodzie. Pływać możemy jednak zacząć dopiero, kiedy wygoi się rana krocza lub cięcia cesarskiego. Oprócz żabki czy kraula możemy również maszerować w wodzie, krążyć ramionami i nogami – świetnie wpływa to na kształt sylwetki.

A może z dzieckiem?

Coraz więcej klubów fitness i ośrodków sportowych oferuje zajęcia przygotowane specjalnie dla mam z dziećmi w okresie niemowlęcym. Zazwyczaj oparte są one na treningu ogólnorozwojowym z elementami Pilates i są skonstruowane tak, aby mama mogła ćwiczyć w obecności dziecka, a nawet niektóre ćwiczenia wykonywać razem z maluchem. Często dodatkowy element zajęć to masaż niemowlaka – wspomaga on rozwój psychoruchowy maleństwa. Takie ćwiczenia to więc przyjemność i korzyść zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dodatkowy ich atut to możliwość spotkania innych mam, porozmawiania o bliskich nam sprawach, nawiązania nowych znajomości.

Czas zmian – na lepsze

Chęć powrotu do dobrej formy i zrzucenia zbędnych kilogramów mobilizuje. Nawet mamy, które przed ciążą nie ćwiczyły regularnie, po porodzie pragną szybko wrócić do dawnej sylwetki i właściwego rozmiaru ubrań. Dlatego okres poporodowy to dobry czas na zainteresowanie się sportem czy też aktywnością, która do tej pory była nam zupełnie obca. Wiele mam właśnie dopiero po porodzie zaczyna czynnie uprawiać sport i odkrywa uroki jazdy konnej, tańca czy też wspinaczki skałkowej. Każdy wysiłek fizyczny w okresie poporodowym jest wskazany, a jeśli dodatkowo wiąże się z nim duża przyjemność – to efekty mogą nawet przewyższyć nasze oczekiwania.

Kilka porad na koniec

Jeśli mama wybrała karmienie naturalne, powinna podać pierś maluchowi tuż przed ćwiczeniami. Jeszcze 1,5 godziny po forsownych ćwiczeniach w mleku utrzymuje się bowiem zwiększona ilość kwasu mlekowego, co może powodować jego niedobry smak.

W czasie ćwiczeń warto zadbać o wygodny strój sportowy i odpowiednio dobrany biustonosz. Pamiętajmy też o wypijaniu dużej ilości wody – aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

I ostatnia rada – zawsze słuchajmy swojego ciała – ono najlepiej „wie”, jakie ćwiczenia i tempo są dla nas najbardziej odpowiednie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Nika
2017-06-14

Mega przydatny post ! :)

~Nika

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony

Forum

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55