Masaż szyjki macicy

autor: Agata Cygan , 2011-06-13
Masaż szyjki macicy
Jedną z metod wspomagających wywołanie porodu jest masaż szyjki macicy. Polega on na delikatnym otwarciu kanału szyjki i odklejeniu dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścian macicy. Tym samym organizm zostaje „zachęcony” do tego, aby samodzielnie zacząć wytwarzać hormony, odpowiedzialne za rozpoczęcie porodu.

Indukcja, czyli…?

Istnieją metody, które mają na celu wywołanie akcji porodowej. Zastosowanie tego rodzaju zabiegów nazywamy ogólnie indukcją (łac. inductio - wprowadzenie). Istnieją zarówno naturalne (nieingerencyjne), jak i sztuczne (ingerencyjne) metody indukcji. Do naturalnych zaliczymy stymulację piersi, stosunek płciowy, olej rycynowy, odseparowanie błon płodowych od wnętrza dolnego odcinka macicy, homeopatię czy akupresurę. Wśród metod sztucznych wyróżnimy np. przerwanie błony pęcherza płodowego, podanie kroplówki z oksytocyną, zastosowanie żelu z prostaglandyną, a także badanie ginekologiczne, w czasie którego lekarz odkleja dolną część pęcherza płodowego od ścian macicy. Badanie to zwane jest powszechnie - masażem szyjki macicy.

Na czym polega?

Lekarz bądź położna masują ręcznie szyjkę macicy po to, aby otworzyć jej kanał, a następnie oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ścianki macicy. Lekarz musi wcześniej znać położenie łożyska, a rozwarcie musi mieć wielkość co najmniej 1 centymetra. Kiedy stosuje się tego rodzaju metodę? Jak wiadomo, naturalnie rozwarcie szyjki macicy nastąpić powinno za sprawą skurczy porodowych. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Jeżeli szyjka samodzielnie (a dokładniej - za sprawą owych skurczy) nie chce się otworzyć, akcja porodowa nie może postępować do przodu. Masaż ma za zadnie zmiękczyć i rozluźnić szyjkę, a także uelastycznić oraz rozciągnąć mięśnie macicy. Zakłada się, że do wykonania masażu konieczna jest zgoda rodzącej.

Zalety

Pobudzając czynności skurczowe macicy skraca wydatnie czas porodu, a tym samym - pozwala na zmniejszenie stresu i cierpienia rodzącej.

Tego rodzaju zabieg ma oczywiste zalety. Przede wszystkim przyspiesza on uzyskanie pełnego i koniecznego do przeprowadzenia akcji porodowej rozwarcia szyjki. Pobudzając czynności skurczowe macicy skraca wydatnie czas porodu, a tym samym - pozwala na zmniejszenie stresu i cierpienia rodzącej. Dla wielu mam zaletą tego rodzaju metody wspomagającej, będzie z pewnością fakt, że pozwala ona uniknąć konieczności wykonywania cesarskiego cięcia.

Wady

Niestety, wykonanie masażu może nieść ze sobą także pewne skutki uboczne. Pierwszym, na jaki zwracają uwagę wszystkie mamy, które doświadczyły masażu szyjki, jest ból podczas jego wykonywania. Nawet szczególnie delikatna położna nie zagwarantuje, że zabieg ten minie bezboleśnie. Niestety, masaż rzeczywiście nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Nie ma w tym jednak nic niepokojącego - szyjka macicy jest przecież mocno unerwiona. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wykonanie masażu to także ewentualne powstanie mikrourazów na szyjce, bardziej obfite krwawienia z szyjki, większe ryzyko jej pęknięcia oraz niemożliwe do całkowitego wyeliminowania - zaburzenie fizjologicznego procesu transformacji włókien mięśniowych macicy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Monia
2015-01-22

Nie polecam zabiegu, również nie zostałam poinformowana o tym, że planują go zrobić. W trakcie zaczęłam płakać, i stan niepokoju utrzymywał się przez kilka dni. Nikt nie ma prawa go stosować bez zgody pacjenta. A to, że rodzi się szybciej to reguła- ja pomimo tego okropnego masażu szyjki rodziłam 3 dni.

Dla waszego dobrego samopoczucia w ciąży, nie róbcie tego!! Są inne metody wywołujące i przyśpieszające poród.
Powodzenia.

~Monia
Beata
2015-02-10

Zgadzam sie z Joasia... Tak okropnego bolu nie mozna nazwac masazem.... Byl to najgorszy moment z calego porodu...

~Beata
anat
2015-12-18

nie boli mialam dzis robiony, naczytalam sie bzdur ze boli i mialam zrezygnowac, ale lekarz mnie przekonal, ze jesli ktos nie ma doswiadczenia to spartoli i boli. czekam na efekty troche krawilam i tyle.

~anat
Sylvia
2016-09-13

Masaż szyjki macicy jest okropny! Ból jaki przeżyłam podczas wykonywania tego masażu jest nie do opisania, nikt o zgodę mnie nie pytał. NIGDY więcej się na to nie zgodzę, traume mam do tej pory po tym całym masowaniu szyjki a rodziłam juz 7 lat temu.Odradzam . . . Nacinanie krocza przy tym co przeżyłam to pikuś.

~Sylvia
Madzialena
2016-12-22

To nie jest przyjemny zabieg, ale na pewno nie jest bolesny. Też się naczytałam, że jest gorszy niż sam poród, a ja nawet nie pisnęłam podczas wykonywania masażu.

~Madzialena
a_gania
2017-02-16

Dzisiaj miałam robiony masaż szyjki macicy. Kompletnie nic nie bolało, nic nie krwawiłam. Czekam na efekty :) ogólnie polecam

~a_gania

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55