Masz wybór – Szpital Przyjazny Dziecku

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-25
Masz wybór – Szpital Przyjazny Dziecku
Gdzie rodzić w Warszawie? Dziewczyny – polećcie mi dobry szpital w Krakowie. Wrocław – szukam najlepszego miejsca na poród? W którym szpitalu rodziłyście w Gdańsku? Poród w Lublinie - jaki szpital wybrać? Codzienne na forach internetowych pojawiają się setki podobnych zapytań od przyszłych mam, które chcą, aby ich maleństwo przyszło na świat w odpowiednich warunkach. Jaki więc wybrać szpital? Jakim kluczem kierować się w tym – niełatwym przecież wyborze? Czy szpital oznaczony tytułem "przyjazny dziecku" daje gwarancję opieki na światowym poziomie?

W Polsce Szpitali Przyjaznych Dziecku jest w tej chwili 68. Kolejne placówki starają się o ten prestiżowy tytuł. A przyszłe mamy bardzo chętnie na miejsce porodu wybierają właśnie oddziały położnicze oznaczone jako „przyjazne dziecku”. Co ten zaszczytny tytuł oznacza w praktyce? W jaki sposób dana placówka jest przyjazna noworodkom? Oraz gdzie można znaleźć aktualną listę oddziałów odznaczonych takim tytułem?

Światowa idea

Idea Szpitali Przyjaznych Dziecku powstała z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Tytuł ten od 1990 roku otrzymują na całym świecie szpitale i oddziały położnicze, które we właściwy sposób propagują i umożliwiają karmienie piersią. Jako pierwsza w Polsce, w 1995 roku, otrzymała taki tytuł Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu. Od tamtej pory każdego roku liczba Szpitali Przyjaznych Dziecku rośnie, a coraz więcej placówek przygotowuje się do wdrożenia rozwiązań pozwalających uzyskać certyfikat.

Procedura przyznania tytułu

Najważniejsze warunki, które należy spełnić, aby uzyskać ten prestiżowy tytuł, zostały zawarte w specjalnym dokumencie zatytułowanym  „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią”. Dodatkowo, w placówce, która otrzyma certyfikat, stosowany musi być "Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". W Kodeksie szczególną uwagę zwraca się na dawanie kobiecie możliwości wyboru metody karmienia. Wybór ten ma być całkowicie świadomy i oparty - nie na reklamie i chwytach marketingowych producentów - ale na współczesnej wiedzy medycznej.

"10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią"

 1. Sporządzać na piśmie zasady postępowania, sprzyjające karmieniu piersią i zapoznać z nimi cały personel.
 2. Przeszkolić wszystkich pracowników tak, aby mogli realizować powyższe zasady.
 3. Informować wszystkie kobiety ciężarne o korzyściach karmienia piersią i o postępowaniu podczas karmienia.
 4. Pomagać matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu pół godziny po urodzeniu dziecka.
 5. Praktycznie nauczyć matki (zademonstrować), jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację, nawet jeśli będą oddzielone od noworodków.
 6. Nie dokarmiać i nie dopajać noworodków niczym poza pokarmem kobiecym, z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych.
 7. Stosować system rooming-in umożliwiający matce przebywanie razem z dzieckiem w pokoju od urodzenia i przez całą dobę.
 8. Zachęcać i ułatwiać karmienie piersią na żądanie.
 9. Nie podawać smoczka niemowlętom karmionym piersią.
 10. Angażować się w tworzenie i pracę grup kobiet wspierających się w karmieniu piersią i kierować do nich karmiące matki wypisywane ze szpitala lub będące pod opieką przychodni.

Zanim tytuł zostanie przyznany, szpital musi przejść około roczny proces przygotowawczy, polegający na odpowiednim przeszkoleniu personelu, wycofaniu dotychczasowych rutynowych czynności, a niekiedy nawet na przebudowaniu całego oddziału położniczego. Szpital Przyjazny Dziecku całą swoją uwagę ma skupiać na matce i noworodku. Wprowadzenie nowych zasad służy zaś wypracowaniu pewnego uniwersalnego modelu opieki nad kobietą w ciąży, który mógłby być stosowany w szpitalach na całym świecie.

Właściwie techniki porodowe - obowiązkowe dla Szpitali Przyjaznych Dziecku

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała także specjalne zalecenia dla szpitali odnośnie przebiegu porodu i właściwych technik porodowych. Zalecenia te muszą być spełnione, aby dana placówka mogła ubiegać się o tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku:

 • Społeczeństwo powinno być poinformowane o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić każdej kobiecie wybór.
 • Nie ma żadnych wskazań do usuwania owłosienia łonowego i do wykonywania lewatywy przed porodem - decyzja należy do rodzącej.
 • Nie powinno się wywoływać sztucznie porodu bez ważnych wskazań medycznych.
 • Nie ma naukowego uzasadnienia dla rutynowego, wczesnego przebijania pęcherza płodowego.
 • Elektroniczne monitorowanie porodu powinno się wykonywać w wyselekcjonowanych przypadkach związanych z wysokim prawdopodobieństwem śmiertelności oraz przy porodach indukowanych.
 • Podczas porodu powinno się unikać rutynowego podawania środków przeciwbólowych, znieczulających itp. - jeśli nie są specjalnie zalecone dla zapobiegania komplikacjom porodowym. Na życzenie rodzącej środki te są podawane.
 • Rutynowe nacinanie krocza jest nieuzasadnione. W przypadkach uzasadnionych lekarz informuje o takiej potrzebie rodzącą.
 • Karmienie piersią powinno być podjęte natychmiast po porodzie.
 • Zdrowy noworodek powinien zostać z matką, o ile pozwala na to stan obojga.

Jak widać z powyższej listy, techniki porodowe zalecane przez Światową Organizację Zdrowia całkowicie zrywają z rutynowymi metodami stosowanymi jeszcze kilka lat temu w większości polskich oddziałów położniczych. Szpital Przyjazny Dziecku to więc także szpital przyjazny matce – dający jej najlepszą opiekę oraz prawo do godnego porodu.

Masz wybór - wybierz Szpital Przyjazny Dziecku

Decydując się na poród w Szpitalu Przyjaznym Dziecku, możesz liczyć na pomoc medyczną na najwyższym, światowym poziomie. Właściwe techniki porodowe oraz propagowanie karmienia piersią to podstawy współczesnego położnictwa. W Szpitalu Przyjaznym Dziecku to mama i jej maleństwo stają się najważniejsze. Coraz więcej szpitali szczyci się tym tytułem. A co najważniejsze – lista placówek przyjaznych dzieciom ciągle się rozrasta i – obok największych miast w Polsce – trafiają na nią również mniejsze ośrodki. Kiedy więc zastanawiasz się nad wyborem szpitala, w którym ma przyjść na świat Twój mały skarb, wybierz Szpital Przyjazny Dziecku.

Stale aktualizowana lista Szpitali Przyjaznych Dziecku dostępna jest na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią: www.laktacja.pl.

Zastanawiasz się nad miejscem porodu? Szukasz idealnej placówki? Znajdziesz ją tutaj.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

suszi
2009-10-08

No to nic tylko pogratulować i trzymać kciuki, aby takich szpitali było w Polsce coraz więcej !!!
Ja rodziłam w szpitalu, który był na drugim miejscu rankingu "Rodzić po ludzku" i niestety nie było tak pięknie i ładnie, jakby się mogło zdawać, że będzie. Dlatego trzymam kciuki za to, żeby po uzyskaniu tytułu "Szpitala Przyjaznemu Dziecku" szpitale te godnie spełniały założenia i funkcje takiej placówki.

suszi
Basia25
2009-10-10

Wspaniale, ze sa takie miejsca i tam wlasnie matki z nowonarodzonymi dziecmi sa traktowane nalezycie i z szacunkiem. Niestety nie w kazdym szpitalu kobiety sa traktowane odpowiednio, one same boja sie o cokolwiek zapytac, poprosic o pomoc bo przeciez sa jednymi z wielu a poza tym zdarzaja sie przeciez przypadki ze jesli nie dasz kasy to nikt sie Toba na powanie nie zainteresuje :/ Niestety takie realia :/ smutne to lecz prawdziwe :/

Basia25
domi
2009-10-27

Niestety przychylam sie do opini Suszi i Basi25. Warunki i traktowanie przez personel w szpitalu pozostawiaja wile do zyczenia.No chyba,ze ktos ma kase i rodzi w prywatnej klinice. Hasla "Rodzic po ludzku" czy
"Szpital przyjazny dziecku" czasami to co dobre maja tylko w nazwie a poloznych i lekarzy z powolania mozna ze swieca szukac co wcale nie oznacza,ze ich nie ma.

domi
renia
2009-10-29

Samo nadanie tytulu Szpitala przyjaznego dziecku dla mnie osobiscie nic nie znaczy.Uwazam,ze w kazdym szpitalu znajda sie lekarze i polozne z powolania jak rowniez i taki personel,ktorego podejscie do pacjentki pozostawia wiele do zyczenia.

renia
ela
2010-06-26

Witam wszystkich.
Zeby tylko nie okazalo sie ,ze jak szpital dostanie juz tytul albo odpowiednie miejsce w rankingu to skoncza sie starania.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Ola30
2011-03-23

Dziewczyny!!!
Strzeżcie się INSTYTUTU MATKI I DZIECKA w Warszawie!
Miałam tam wykonywana cesarkę. Zapłaciliśmy z mężem za tzw. indywidualna opiekę medyczną jak w prywatnej klinice, a gdy przyszło do planowanej cesarki, to mojego męża personel wyrzucił za drzwi nie przestrzegając ustawy z 208r. art 21.1. (mojej woli i mojego męża). Wcześniej ustaliliśmy razem z lekarzem, że mąż będzie razem zemną przy narodzinach dziecka i dlatego zdecydowaliśmy się tam rodzić. Dodam jeszcze, że nie było żadnej epidemii, ani przeciwwskazań - to była zaplanowana cesarka. Byłam znieczulona, a personel nadal nie reagował na moje żądania. Niestety muszę przyznać, że pracuje tam banda oszustów, bo nie poszanowali naszej woli, a za anestezjologa, 30 min przed cesarką lekarz kazał mężowi zapłacić 300 zł do kieszeni. Położna, pediatra i pielęgniarki zachowali się również skandalicznie w stosunku do męża.

~Ola30
lena
2013-08-17

Nie wiem kto sprawdza te szpitale, ale może być to tak jak z sanepidem, zainteresowani zawsze wiedzą wcześniej że będzie kontrola ... Szpital przyjazny dziecku - taki tytuł dostały szpitale w Zabrzu i Gliwicach, a w obu nadal stosuje się nacinanie "jak leci". Ostatnio w Zabrzu znajoma miała kłopot z karmieniem - cóż trzeba się nauczyć- to położna zamiast pomóc, wytłumaczyć czy pokazać powiedziała ze złością że jak sobie nie radzi to może dziecko zabrać i karmić butelką.
Niestety często w szpitalach położniczych trafiają się takie położne, które potrafią z pobytu na oddziale zrobić koszmar. Przykre jest to że zazwyczaj wszyscy wiedzą o takich położnych, ale reszta personelu na to nie reaguje.

~lena
Mama Adama
2014-03-24

Najpierw przestraszone porodem szukamy najlepszego szpitala położniczego. Przerażone opowieściami internautek i bardziej doświadczonych koleżanek staramy się uniknąć "strasznych" porodówek i bezdusznego personelu. Tuż po narodzinach dziecka szukamy dobrego pediatry, a w razie jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem najlepszego szpitala dziecięcego. I tak już przez całe życie. Boimy się o malucha i drżymy na samą myśl o tym, że dziecku mogłoby się coś stać i konieczna byłaby hospitalizacja.
Nasz 3 letni syn trafił do szpitala dwukrotnie. Raz adenowirus i oddział zakaźny. Drugi raz wycięcie migdałów. W obu przypadkach szpital brzydki, obdrapany i zdecydowanie nie przyjazny dziecku. Dlatego życzę sobie i wszystkim rodzicom, by nasze szpitale choć odrobinę przypominał ten: http://www.innovationandyou.philips.com/?country=pl_PL&language=pl_PL#!/content/3/5
Bo uśmiech na twarzy chorego dziecka jest bezcenny.

~Mama Adama

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55