Matki IV kwartału 2012 a dłuższy urlop rodzicielski

autor: Agnieszka Kęsek , 2013-06-06
Matki IV kwartału 2012 a dłuższy urlop rodzicielski
Problem „Matek IV kwartału” 2012 roku był niedawno bardzo popularny w mediach. Kobiety, które urodziły dziecko między październikiem a grudniem 2012roku domagały się rocznego urlopu rodzicielskiego. Przygotowywane przepisy prawa miały bowiem gwarantować taki przywilej najpierw wszystkim matkom dzieci urodzonych po 17 marca 2013, a ostatecznie także i tym, których pociechy przyszły na świat od samego początku tego roku.

Na czym polegał problem?

Burzę wywołał projekt ustawy, który przewidywał wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku. Sejm przyjął ją końcem maja tego roku. Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca 2013 roku. W myśl jej zasad, rodzicom dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku będzie przysługiwało:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 przeznaczonych dla mamy dziecka),
  • 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (wcześniej były to 4 tygodnie),
  • 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (to najważniejsza zmiana - nowy urlop, który będą mogli wykorzystać obydwoje z rodziców w całości lub w częściach (nie więcej niż trzech).

Pierwszy problem pojawił się, gdy zadeklarowano, że taki wymiar urlopu będzie przysługiwał rodzicom maluchów urodzonych po 17 marca 2013 roku. „Matki I kwartału" walczyły więc o to, aby datą graniczną był 1 stycznia 2013. Udało im się. Niesione nadzieję tego sukcesu, o swoje postanowiły upomnieć się także kobiety, które rodziły w ostatnim kwartale 2012 roku.

„Rodzice dzieci gorszego roku”

Walkę o to, by nowe przepisy objęły także i je, rozpoczęły mamy maluchów urodzonych między październikiem a grudniem 2012 roku. Miały nadzieję, że skoro udało się ich poprzedniczkom, dla których zmieniono nieco przepisy i rozszerzono prawo, uda się i im. Niestety, sprawa w tym wypadku była o wiele trudniejsza. Grupa rodziców walczących o swoje prawa nazwała się „Rodzicami Dzieci Gorszego Roku".

Postanowili złożyć petycję u premiera. Udowadniali w niej, że projekt w takim kształcie dyskryminuje dzieci urodzone w 2012 roku:

Apelujemy, by wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, wszystkie dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, miały prawo do płatnej opieki sprawowanej przez matkę lub ojca do momentu, gdy przestaną być niemowlakami, tj. do momentu ukończenia przez nie 1. roku życia.

Wiele „Matek IV kwartału" motywowało swoją walkę np. wcześniejszym niż planowany terminem porodu. Faktem jest, że można mówić o pechu w sytuacji, gdy poród był planowany na 10 stycznia, a maluch urodził się 29 grudnia. Niezadowolenie jest w tym wypadku całkowicie zrozumiałe.

„Matki I kwartału” kontra „Matki IV kwartału”

„Matki I kwartału" odniósłszy sukces nie poparły jednak starań koleżanek. Umotywowały to tym, iż „Matki IV kwartału" zaczynają walczyć dopiero po ich zwycięstwie. Oprócz tego były zdania, że o ile one walczyły po prostu o równe prawa dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku, o tyle w przypadku „Rodziców Dzieci Gorszego Roku" nie ma mowy o tak konkretnym i zrozumiałym celu. Ich zdaniem walka „Matek IV kwartału" była bezsensowna - podobnie mogłyby przecież upominać się Matki III, II i w końcu I kwartału. Tymczasem musi zaistnieć pewna granica czasowa, a ta najbardziej logiczna to początek roku.

Finał konfliktu

Matki IV kwartału nie wywalczyły w końcu tego, na czym im zależało. Dłuższym urlopem rodzicielskim zostaną objęci rodzice dzieci urodzonych po 1 stycznia 2013 roku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

ola
2013-06-06

zachłanność bab mnie poraża , skoro tak to idąc dalej ich tokiem rozumowania to one też są dziećmi rodziców gorszego roku bo ich matki 20-30 lat temu też nie dostały długiego wolnego że je urodziły.

~ola
EwelinaB
2013-06-06

Panie te chcą aby ustawa objęła wszystkie niemowlaki do ukończenia przez nie jednego roku, ustawa ma wejść w zycie 17 czerwca, co oznacz, że: 1. dziecko urodzone 17 czerwca 2012r. kończy 17 czerwca 2013r. jeden rok, czyli mama taka nie ma żadnego dnia dodatkowgo tego urlopu, 2. dziecko urodzone 18 czerwca 2012r. wg petycji tych pań ma zostać w domu z mamą 1 DZIEŃ dłużej... matka dziecka urodzonego 30 czerwca zostałaby z dzieckiem 12 dni dłużej, pomijam już fakt, że te mamy jak i ja już dawno wróciłyśmy do pracy. 3. I teraz Matki I kwartału walczyły o równe prawa dla całego rocznika, bo ich dzieci razem spotkają się w przedszkolach i szkole, te panie chcą podzielić rok 2012 na te lepsze dzieci i te gorsze dzieci sprzed 17 czerwca 2012. choć nie wiem czy matka która urodziła w czerwcu 2012r. odczuje satysfakcję z dodatkowych kilku dni na pobyt z dzieckiem

~EwelinaB
rowniez matka
2013-06-06

a potem beda niezadowolone 3 kwaratlu i tak w kolko,nie da sie w nieskonczonosc tego zmieniac, zawsze beda jakcys poszkodowani, niezadowoleni. Nie rozumiem tego podejscia - rowniez matka

~rowniez matka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55